YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
PKK’nın arkasında Bölgesel Kürt Yönetimi mi var?
PKK’nın arkasında Bölgesel Kürt Yönetimi mi var?
PKK’nın arkasında Bölgesel Kürt Yönetimi mi var?
10 Mayıs 2008 / 13:28 Güncelleme: 10 Mayıs 2008 / 00:00

Star Gazetesi yazarı Mahir Kaynak bugünkü yazısında Türkiye ile savaşan PKK terör örgütünün arkasındaki güçlere dikkat çekti. Kaynak’a göre PKK’nın arkasındaki asıl güç, bağımsız Kürdistan idealini gerçekleştirmek için örgütü araç olarak kullanan bölgesel Kürt yönetimi…


İşte o yazı…


KİMİNLE SAVAŞIYORUZ?Kuzey Irak’a yönelik kara ve hava operasyonlarında, Güneydoğuda silahlı militanlarla çıkan çatışmalarda kiminle savaştığımızı merak ediyorum. Böyle bir soru karşısında PKK’yı görmüyor musun diyeceklerini biliyorum ama böyle bir çatışmanın imkânsız ve anlamsız olduğunu düşünüyorum.


Bir süreden beri bir marka haline dönüşen ve bazı güçlerin yaptığı operasyonların üzerine bu markayı basıp kendilerini gizlediğini seziyorum ve asıl çatışan tarafın kim olduğunu anlamaya çalışıyorum.


Görünürde açık bir desteği olmayan, ülke içinde DTP içinde kısmi bir taraftar kitlesi bulunan, bölge halkının büyük bir bölümünü karşısına alan, Kuzey Irak’a yaptığımız operasyonlarda anlık istihbarat desteği aldığımız ve kontrolündeki hava sahasını uçaklarımıza açan ABD’nin hasmı saymamız gereken PKK’yı kim destekliyor? Lojistik desteğini ve bunun finansmanını hangi kanallardan sağlıyor sorularına cevap bulmadan dünyanın en büyük gücü sayılan ABD ve bölgesinin önde gelen ülkesi olan Türkiye ile çatışmayı göze alan bu gücü tanımlayamıyorum.


Bölge ülkelerinden İran ve Suriye ile de çatışan bu örgütün arkasında kim olabilir? Hiçbir desteği olmadan böyle bir mücadeleyi yürütmesi mümkün olabilir mi? Eğer amacına ulaşırsa ve söylendiği gibi bağımsız bir devlet kurabilirse bu oluşumun yaşama şansı var mı?


Genel olarak algılanan PKK imajının bir hayalet olabileceğini düşünüyorum ve bu hayaletin arkasına saklanan gerçek gücü bulmaya çalışıyorum.


Sorun genel dünya algılamamızdan kaynaklanıyor. Genel anlayış bir tarafta ABD’nin bulunduğu büyük çatışmanın diğer yanında bu ülkeyle, güç olma açısından, kıyaslanamayacak ülkeler ya da sadece adı olan ama nerede oldukları, militanlarının sayısı bilinmeyen ve efsaneleşmiş biri tarafından yönetilen terör örgütleri bulunuyor. Bunlar ABD ile çatışmayı göze alabiliyorsa PKK denilen ama boyutlarını kimsenin bilmediği PKK da Türkiye ile savaşı göze alabilir.


Şüphesiz genel anlayışın doğruyu ifade ettiği kabul edilir ve benim ileri süreceğim model fantezi sayılır. Komplocu olmayı göze alarak çatışma hakkında ne düşündüğümü söyleyeceğim.


Çatıştığımız güç Kuzey Irak’taki bölgesel yapılanmanın uzantılarıdır ve ülkemiz içindeki militanlar da aynı gruba mensuptur. Amaçları Türkiye’nin Kuzey Irak’ta etkili olmasını engellemek ve bu amaçla bir Türk-Kürt çatışmasını tahrik etmektir. Eğer bu ayrışmayı sağlayabilirlerse Kuzey Irak bağımsız olmasa bile geniş bir otonomiye sahip olacaktır. Ayrıca Türkiye içinde de etkili olabilecektir.Bu projede destekçileri, sanıldığı gibi, ABD değil bir ya da birkaç Avrupa ülkesidir. ABD Kuzey Irak’ın bağımsızlığını, çıkarları nedeniyle, desteklemeyince Kuzey Irak yönetimi desteği Avrupa ülkelerinde aramış ve bulmuştur.


Türkiye’nin uyguladığı politika isabetlidir ve Kuzey Irak yönetimini etkisiz hale getirecek tüm unsurları içermektedir. Özellikle bölgenin tümüne yönelik ekonomik girişimlerin başarılı olması hayati öneme sahiptir.

MEDYA Kategorisindeki Diğer Haberler