YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
PKK yeni dönemde Rusya'nın çıkarlarına mı hizmet e
PKK yeni dönemde Rusya'nın çıkarlarına mı hizmet e
PKK yeni dönemde Rusya'nın çıkarlarına mı hizmet e
22 Şubat 2008 / 15:43 Güncelleme: 22 Şubat 2008 / 00:00


HABER: Mehtap Aydın

Kanal A’nın ilgiyle izlenen programı, Türkiye’nin dış palitikadaki yerinin tartışıldığı Sınır Ötesi Programı’nda Mehmet Seyfettin Erol’un konukları  Türkiye’nin ilk Sovyeteloğu Enver Altaylı ve Gazeteci-Yazar İrfan Ülkü’ydü.

 Mehmet Seyfettin Erol’un iki haftadır programında ağırladığı aynı zaman da emekli MİT personeli olan Altaylı’nın  Gazeteci-Yazar İrfan Ülkü’ye anlattığı ve Ülkü'nün kaleme aldığı Büyük Oyundaki Türk adlı kitabının içeriğininde bahsedildiği programda  Özal’ın Türk dünyası için dev projesi neydi? Özal hangi kritik ziyaretin olduğu gün öldü ya da öldürüldü? Rusya’nın yeni enerji politikaları Türk dünyasını nasıl etkileyecek gibi Türk dış politikası açısından stratejik önemi olan konular ele alındı.

 ÖZAL'IN BÜYÜK HAYALİ NEYDİ?


Sovyetler Birliği’nin dağılması sonucu akıllara gelen ilk fikir “Turan”dı; yani Büyük Türkistan  Projesi… Bu proje bütün Türk dünyasının birliğini demekti. Merhum Cumhurbaşkanı Özal ile birlikte bu süreç coşkulu birbiçimde yaşandı. Bugün de hala gündemde olan “Türk Dünyası Birliği” aslında Turgut Özal’ın bir hayaliydi.


 Turgut Özal’ın yakınındaki bir kişi olan ve Türk Cumhuriyetlerin’de çeşitli çalışmalara imza atan emekli MİT'çi, Özal, Demirel ve Türkeş’in Orta Asya coğrafyasının gücünün farkında olduğunu, Özal’ın bizler bu coğrafyada ne yapabiliriz diye kafa yorup bir takım ciddi adımlar attığını ifade etti. Altaylı; “Rahmetli Özal orta asya da yaşayan insanların 21’inci yüzyılda küresel bir güç oluşturacağına inanıyordu ve bunun için çalışmalarını da başlatmıştı.”dedi.


 ORTA ASYA PROJESİ ABD PLANI MIYDI?


Günümüzde bu projenin ABD projesi olup olmadığı hala tartışılıyor. Altaylı bu tartışmanın , düpedüz bir yalan olduğunu ABD’nin Türkiye’nin böyle büyük bir projeyi gerçekleştirmeye zaten gücünün yetmeyeceğini düşündüğünü belirterek,  “Şu anda Obama’nın danışmanı olan ve ABD eski güvenlik sekreteri, Türkiye’de de yayınlanan Büyük Satranç Tahtası adlı kitabın da yazarı olan Zbigniew Brzezinski şöyle der: Avrasya’nın kalbine hakim olan o bölgeye hakim olur: O bölgeye hakim olan ise dünyaya hakim olur”. Bütün ülkelerin hayali budur işte...Ama ben ve Özal, Brzezinski gibi düşünmüyorduk; Türkiye'nin Büyük Türkistan Projesini gerçekleştirebileceğine yürekten inanıyorduk.”


 RUSYA, İRAN'I TÜRKİYE'NİN ÖNÜNÜ KESMEK İÇİN DESTEKLİYOR


Enver Altaylı çarpıcı tespitlerine şu şekilde devam etti. “Rusya’nın bu bölge için her zaman stratejik planları vardı. Öyleki bölgede Türkiye’nin önünü kesmek için İran ile işbiriğine gidip Türkiye’yi Atlantik bloğundan kopartıp kendi istediği doğrultuya sokmak istiyordu.  Moskova -Tahran eksenli Ermeni meselesi bu stratejik oyunda çok önemli yer tutuyor . Türkiye’den Azerbaycan’a giden yolun  işgal altındaki Karabağ’dan geçmesi nedeniyle Ermenistan son derece önemli bir pozisyonda bulunmaktadır. Erivan; Moskova, Tahran ekseninde bu iki ülkeyi birbirine eklemleyen Türkiye’yi kıtaiçi mekanlardan koparan önemli stratejik bir halka haline gelmektedir.


 PKK YENİ DÖNEMDE RUSYA'YA MI HİZMET EDİYOR?


Enver Altaylı'nın yaşamı ekseninde Orta Doğu ve oynanan oyunlar, enerji savaşlarının anlatıldığı Büyük Oyundaki Türk adlı kitabın yazarı Gazeteci- Yazar İrfan Ülkü, “Karabağ topraklarında PKK ile Ermenistan’ın Rusya’nın da bilgisi dahilinde gizli anlaşmalar imzaladığını buna göre PKK'nın, Ermenistan' ı üst olarak kullanarak Azerbaycan’ın güç kazanmasını engelleyip, Türkiye ile bağlantısını yıpratyayı amaçladığını ifade etti. Rusya’nın asıl amacının ise  Bakü-Tiflis-Ceyhan boru hattını geçeceği topraklarda PKK’nın eylem yapmasını sağlamakolduğunu söyleyen Ülkü, "Ama bu  plan tutmadı.” dedi.


 PKK'nın yeni dönemde olduğu gibi her dönemde Rusya’ya mı hizmet ettiğini savunan  Ülkü,  "Sovyetler dağıldıktan sonra Rusya Kuzey Irak ve Suriye’den 2000 - 3000 kadar Kürt aileyi Karabağ’a getirterek yerleştirmiştir ve bu işle son zamanlarda daha da hızlanarak sürmektedir. Rusya güdümündeki Ermenistan’a olan sınır kapımızın ABD  ve AB tarafından  ısrarla açtırılmak istendiğini bunun altında yatan sebini ise  "ABD kapının açılmasını istiyor; çünkü kapı açılırsa Ermeni diasporası etkin olacak ve o zaman orada Rusla’rın etkisi azalacak. Ermenistan Ruslar’ın Kafkasya’daki İsrail’idir."dedi

 Rusya'nın bölgede tek güç olma istediği ve çok uzun yılları kapsayan stratejik planlar yapması, İran'ı Türkiye'ye karşı desteklemesi ve geleceğin enerjisinin doğalgaz olduğun düşünürsek bölgedeki sancı azalmak yerine katlanarak artacak .

 

                                                                                                         KANAL A HABER

 


 

MEDYA Kategorisindeki Diğer Haberler