YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Paşaya bir zamanlar taşıdığı üniforma hatırlatıldı
Paşaya bir zamanlar taşıdığı üniforma hatırlatıldı
23 Şubat 2008 08:48
Paşaya bir zamanlar taşıdığı üniforma hatırlatıldı


Emekli Tümgeneral Silahçıoğlu'nun, İstiklal Marşı'ndaki dinî kavramlardan rahatsızlık duyduğunu ifade etmesine tepki yağdı. Paşaya bir zamanlar taşıdığı üniforma hatırlatıldı.


Silahçıoğlu, önceki gün Cumhuriyet Gazetesi'nde kaleme aldığı 'Ümmetçiler ve Milliyetçiler' başlıklı yazısında İstiklal Marşı ve şairi Mehmet Akif Ersoy'u suçlayıcı ifadeler kullanmıştı. Türk Ocakları Genel Başkanı Nuri Gürgür, "Ordumuzun üniformasını bir zamanlar taşımış bir insanın, bu tür ifadelerini yakışıksız buluyorum." dedi. İstiklal Marşı'nın milli mücadelenin adeta manifestosu olduğunun altını çizen Gürgür, "Silahçıoğlu'nun mütecaviz ifadelerinin kabul edilir bir tarafı yok. Hem Mehmet Akif Ersoy'a, hem inancımıza saldırı niteliği taşıyor. Bu yazılanlar, toplumdan dışlanmış ve mevkisiz kalmış kişilerin hınç alma girişimleri. Bu bir hezeyandır." değerlendirmesinde bulundu.


MHP İstanbul İl Başkanı İhsan Barutçu, bazı kesimlerin laikçilik kisvesi altında milletin manevi değerlerini aşağıladığına dikkat çekti. Silahçıoğlu'nun düşüncelerini Türklük kimliğiyle de bağdaştıramadığını dile getiren Barutçu, "Yüce Türk milleti zaten bu tür habis değerlendirmelere itibar etmez." dedi. Söz konusu zihniyetin Türk toplumu içindeki değerler çatışmasından fayda umduğunu belirten Barutçu, "Silahçıoğlu'nun milletimizin vazgeçemeyeceği inanç ve değer yargılarına saldıracağına, üniter yapımıza dönük saldırılara karşı duyarlılık göstermesini beklerdik." ifadelerini kullandı.


Alperen Ocakları Genel Başkanı Eyüp Gökhan Özekin de Silahçıoğlu'na sert çıktı: "Bu milletin sırtından makam mevki sahibi olanların, milletin değerlerine düşmanlık etmelerini anlamak mümkün değil."


Zaman

MEDYA Kategorisindeki Diğer Haberler