YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Özkan, para transferinden 3 yıl sonra 3 fatura kes
Özkan, para transferinden 3 yıl sonra 3 fatura kes
Özkan, para transferinden 3 yıl sonra 3 fatura kes
25 Nisan 2008 / 08:24 Güncelleme: 25 Nisan 2008 / 00:00

CHP'nin 2004'de Kanaltürk'e aktardığı 3 milyon doların incelenmesi için Gelirler İdaresi'nin yaptığı başvuru Anayasa Mahkemesi'inde 1 yıl bekletilirken, Tuncay Özkan'ın sahibi olduğu kanalın, para transferinden 3 yıl sonra 3 ayrı fatura kestiği ortaya çıktı.Maliye Bakanlığı Gelirler İdaresi 2004-2005 yılları arasında yaptığı incelemeler sonucunda CHP Genel Merkezi'nin İş Bankası'ndaki hesabından Kanaltürk'ün (Yaşam TV) Finansbank'taki hesabına 2004 ve 2005 yılları içerisinde beş ayrı havale ile toplam 3 milyon dolar (4 milyon 102 bin YTL) para aktarıldığını belirledi. Gelirler İdaresi'nin yaptığı incelemede CHP'nin kasasından çıkan 3 milyon YTL'lik harcama için fatura kesilmediği tespit edildi. Bunun üzerine olay yargıya intikal ettirilince, Tuncay Özkan'ın bunun üzerine 2004-2005 yılında yapılan para transferi için 3 yıl sonra 3 ayrı fatura kestiği ortaya çıktı.


ÖZKAN ZAMAN KAZANDI


Gelirler İdaresi'nin CHP'nin hesaplarında belirlediği 3 milyon YTL'lik faturasız para transferi için gereği yapılmak üzere Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı'na gönderdiği dosyanın 1 yıl işlem yapılmadan bekletilmesi sırasında CHP ve Kanaltürk'e zaman kazandırıldığı ortaya çıktı. “Atatürk'ün kurduğu partinin öyküsü” adlı belgeselin yapımı karşılığında CHP'den Tuncay Özkan'ın sahibi olduğu Kanaltürk'e, “Yaşam TV” adı altında aktarılan paralarla ilgili Tuncay Özkan marifetiyle yeni faturalar çıkartıldı. Ancak bu faturaların, CHP'nin banka hesabından Kanaltürk'ün banka hesabına yapılan aktarımdan çok daha sonra düzenlendiği görülüyor.


BEDDUA OKUMAYA BAŞLADI


CHP'nin, Kanaltürk'e usulsüz olarak para aktarıldığı iddialarına önceki gün televizyonlara çıkıp cevap veren Tuncay Özkan bu iddiaları yalanlayarak, “Allah onların belasını versin” dedi. Maliye Bakanlığı Gelirler Kontrolörleri tarafından yapılan incelemede, CHP'nin 4 milyon YTL kaynak aktardığı tespit edilen Kanaltürk Televizyonu'nun kurucusu Tuncay Özkan paranın hizmet karşılığı alındığını ve iddiaların yalan olduğunu öne sürdü. Özkan, söylenilen ve yazılan her şeyin yalan olduğunu bütün bunların CHP ve Kanaltürk'ü yıpratmak için yapıldığını belirterek, “Allah bunların belasını versin. İftira için gazete çıkartıyorlar. Yalancılar, alçaklar, namussuzlar” dedi.


FATURA KESİLMİŞ İŞ BİTMİŞ!


Özkan, ısrarla Maliye incelemesinden sonra ortaya çıkan bu faturalara sözü getirerek, şu ifadeleri kullandı: “Hep aynı çamura girip bataklıkta debelenmeyi maharet sayıyorlar. Faturası kesilmiş, ilişki bitmiş. Bu Cumhuriyet Hak Partisi'nin kuruluşundan bu güne kadarki sureci anlatan bir belgesel... 13 bölümlük bir belgesel; teslim edildi Cumhuriyet Halk Partisi'ne. Tamamı faturalandırılmıştır. Hepsinin faturası-KDV'si ödenmiştir. İşlem biteli yaklaşık neredeyse bir sene olmuştur. Faturalaşma bitmiştir karşılıklı. Allah bunların belasını versin. İftira için gazete çıkartıyorlar. Yalancılar, alçaklar, namussuzlar! Eğer o yazdıklarını ispat edemezlerse, bundan önce de edemediler, şerefsizler, haysiyetsizler, namussuzlar. Madem öyle gel Maliye Bakanlığı'na ne yapacaksan yap. Sadece CHP ile ilgili değil Kanaltürk'ü yıpratmak istiyorlar. Alçaklık, namussuzluk, hayasızlık! Başka hiçbir şey değil.”


İşte o garip faturalar


Tuncay Özkan'ın televizyon kanallarına çıkarak, “İşte o pa-raların faturaları” dediği faturalara ulaştık. Bu faturaların tarihi, yapılan para transferinden sonraki tarihlere ait olduğu gibi, iki tanesi de Maliye incelemesinden sonraki tarihlere ait. Yani CHP'nin hesabından Kanaltürk'ün hesabına aktarılan paralarla, çekilen belgesel karşılğında kesilmiş faturuların tarihi ve miktarları birbirini tutmuyor. CHP'den televizyona yapılan para transferinden çok daha sonra, bu pa-raların neyin karşılığı verildiğine ilişkin düzenlenmiş faturalar olduğu göze çarpıyor.


13.09.2007 tarihli bir faturada 3 milyon 209 bin YTL, 31.5.2005 tarihli faturada 1 milyon 100 bin YTL, 21.03.2007 tarihli faturada ise 1 milyon 227 bin YTL para aktarıldığı görülüyor. Böylece CHP'den Kanaltürk'e aktarılan paraların toplamı 5 milyon 536 bin YTL'ye ulaşıyor. Sadece 2007 yılında Kanaltürk'e aktarılan para 4 milyon 436 bin YTL'yi buluyor. Söz konusu faturalardaki toplam meblağın, bankaya aktarılan paraların da üstünde olduğu dikkat çekiyor. YENİŞAFAK

MEDYA Kategorisindeki Diğer Haberler