YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Özel sektör ölçecek RTÜK denetleyecek  
Özel sektör ölçecek RTÜK denetleyecek  
Özel sektör ölçecek RTÜK denetleyecek  
25 Kasım 2008 / 10:23 Güncelleme: 00 0000 / 00:00

Reytinglerdeki karmaşayı sona erdirecek yeni sisteme göre ölçme işini birden fazla özel şirket yapacak, RTÜK ölçümlerin denetiminde etkili olacak. Sistemde deneklerin seçimine de yeni ilkeler getiriliyor.


Büyük tartışmalara neden olan reyting ölçümlerinde RTÜK Başkanı Zahid Akman’ın açıkladığı yeni sistemin ayrıntıları yavaş yavaş ortaya çıkıyor. Yeni düzenlemeye göre artık, ölçümleri tek kuruluş değil, birden çok kuruluş ölçüm yapabilecek. Denekler bağımsız kuruluşlarca belirlenecek. Ölçüm yapacak kuruluşlara izni RTÜK verecek ve denetimi de RTÜK yapacak. Halen üzerinde çalışılan ‘RTÜK Yasa Tasarı Taslağı’nda, RTÜK’e izleme ve değerlendirme ölçümlerine yapacak şirketlere izin ve denetim yetkisi verildi. Taslakta, RTÜK’ün görevleri arasına, ‘Radyo, televizyon ve reklamcıların kullandıkları anlık izleme ve değerlendirme, dinleme oranlarını veren ölçümleri yapacak şirketlerin izin şartlarını belirlemek, faaliyet izni vermek ve ölçümlerin denetimini yapmak’ hükmü eklendi. Taslakta RTÜK’ün görevlerini düzenleyen 8.maddesine ‘I’ bendiyle getirilen düzenlemeyle, Üst Kurul’un, reyting şirketleri üzerinde denetleyici bir görevi olacak.

DENEKLERE YENİ İLKE GELİYOR

Yeni düzenlemeyle ölçümleri tek bir şirketin yapması yerine, bu alanda birkaç şirket olması ve bu şirketlerin RTÜK denetimine girmesi amaçlanıyor. Yine deneklerin belirlenmesi de belirli ilkeler çerçevesinde gerçekleştirilebilecek.

"Tedbirler üzerinde çalışıyoruz"


RTÜK Başkanı Zahid Akman tartışmalar üzerine daha önce yaptığı açıklamada mevcut sistemdeki aksaklıklar ve şaibelerden kendilerinin de rahatsız olduklarını belirterek üzerinde konunun bütün taraflarının mutabık olduğu kimsenin karşı çıkamayacağı bir sistem üzerinde uzlaştıklarını ve bu sistemi bir ay içerisinde faaliyete geçireceklerini açıklamıştı. Akman şunları belirtmişti: ‘Ölçümlerin hiçbir tartışmaya neden olmayacak tarzda ve herkesi tatmin edecek nitelikte yapılması zorunluluğu bulunuyor. Tekel olmak istemiyoruz. Bu tür tartışmaları izliyor ve son noktayı koyacak birtakım tedbirler üzerinde çalışıyoruz

MEDYA Kategorisindeki Diğer Haberler