YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Özden Örnek'in darbe planı belgelendi

Özden Örnek'in darbe planı belgelendi

Özden Örnek'in darbe planı belgelendi
26 Mart 2008 / 10:26 Güncelleme: 26 Mart 2008 / 00:00

Savcı Zekeriya Öz, Alper Görmüş’ten aldığı CD’yi inceledi. Uzmanlara göre, ‘Ayışığı’ ve ‘Sarıkız’ adı verilen darbe günlükleri Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’ndaki Orgeneral Özden Örnek’e ait bilgisayarlarda yazılmış.


‘Ayışığı’ ve ‘Sarıkız’ adlarıyla 2004’te yapılmak istenen iki askeri darbe hazırlığının anlatıldığı ve Deniz Kuvvetleri eski Komutanı Orgeneral Özden örnek’e ait olduğu açıklanan günlülerin Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’ndaki Örnek’e ait bilgisayarlardan çıktığı belgelendi. Hatırlanacağı gibi Nokta Dergisi günlüklerin bir kısmını yayımlamış ve ardından da askeri savcılığın emriyle derginin merkezine baskın düzenlenmişti. Kısa bir süre sonra da Nokta Dergisi kapanmak zorunda kalmıştı.


SAVCI GÖRMÜŞ’Ü DİNLEDİ


Ergenekon Soruşturması’nı yürüten İstanbul Savcısı Zekeriya Öz, operasyonda gözaltına alınan kişilerin ifadeleri ve ele geçen belgelerin ardından Deniz Kuvvetleri eski Komutanı Özden Örnek’e ait olduğu açıklanan günlüklerle ilgili Nokta Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Alper Görmüş’ün bilgisine başvurdu. 7 Mart 2008’de Beşiktaş’ta bulunan İstanbul Adliyesi’nde Görmüş’le 2.5 saat görüşen Savcı Öz, bilgisayar ortamındaki günlüklerin bir kopyasını aldı. Vakit kaybetmeden bunların incelenmesi için gerekli birimlere gönderdi.


Yapılan inceleme önceki hafta tamamlandı. Günlüklerin Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’na ait bilgisayarlardan çıktığı anlaşıldı. Taraf’ın önceki gün görüştüğü İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nden bir yetkili, metinlerin orijinal halinin, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’na ait hangi bilgisayardan çıktığının resmi yazıyla belgelendiğini ve bunun da rapor haline getirildiğini söyledi.


EMEKLİ ORAMİRAL ÖRNEK "İFTİRA" DEMİŞTİ


Emekli Oramiral Özden Örnek, Nokta Dergisi'nde yayınlanan günlüklerin kendisine ait olmadığını iddia etmeş ve 'iftira davası' açmıştı.


Nokta Dergisi eski Genel Yayın Yönetmeni Alper Görmüş, bu davada "neşren hakaret ve "iftira2 suçundan toplam 6 yıl 8 ay hapıs talabiyle halen yargılanıyor.


HİLMİ ÖZKÖK'E RAĞMEN DARBE YAPACAKLARDI


Özden Örnek'in 1957 yılından beri tuttuğu günlüklerde yen alan Sarıkız ve Ayışığı kod adlı darbe planlarına göre 2003-2005 yılları arasında Deniz Kuvvetleri Komutanı Özden Örnek, Kara Kuvvetleri Komutanı Aytaç Yalman, Hava Kuvvetleri Komutanı İbrahim Fırtına ve şu an ADD Başkanı olan dönemen Jandarma Genel Komutanı  Şener Eruygur tarafından dönemin Genel Kurmay Başakanı Hilmi Özkök'e rağmen darbe yepmayı planladıkları Nokta Dergisi'nde  yayınlamıştı.


Darbeden, ABD ve Hilmi Özkök'ün isteksizliği nedeniyle vazgeçilmişti


Taraf

MEDYA Kategorisindeki Diğer Haberler