YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Özal: 'Allah Allah amma ukala bu adamlar'
Güzel, Başbakan Turgut Özal'ın bile Norşin'i duyunca şaşırdığını söyledi
Özal: 'Allah Allah amma ukala bu adamlar'
20 Ağustos 2009 / 18:12 Güncelleme: 20 Ağustos 2009 / 00:00

Eski Bakan Hasan Celal Güzel, yer isimlerinin değiştirilmesinin devlet politikası olmadığını ve asimilasyon amacıyla yapılmadığını söyledi.


Güzel, değişikliği yapanların işgüzar bürokratlar olduğunu, siyasetçilerin çoğu zaman bundan haberinin dahi olmadığını, dönemin Başbakan Turgut Özal'ın bile Norşin'i duyunca şaşırdığını söyledi.


Güzel, Gazeteci Ömer Şahin'in Kanal A'da yayınlanan 'Görüş Farkı' programına katıldı. Güzel, burada önemli açıklamalar yaptı. Norşin isminin 1998 yılında Güroymak olarak değiştiğini ifade eden Güzel, isim değişikliğini devlet politikası değil ve asimilasyon amacıyla yapılmadığını belirti. Güzel, dönemin Başbakanı Turgut Özal'ın bile Norşin'i duyunca şaşırdığını belirten Güzel, şunları söyledi: "Bu değişikliklerin çoğunu ukala bürokratlar yapmıştır. Devlet politikası değildir. Türkmen köylerinin adlarını da değiştirdiler. Ben oraya Norşin derdim. Çok da severdim. Güroymak olarak adının değiştiğini görünce, 'Burayı kim Güroymak yaptı yav demişim'. Turgut Bey'e de gittim söyledim. Rahmetliye, '40 yıllık Norşin Güroymak olmuş' deyince o da "Allah Allah amma ukala bu adamlar" diye karşılık verdi."


YAŞAR KEMAL'E ELEŞTİRİ


Güzel, ayrıca, İçişleri Bakanı Beşir Atalay'ın evine kadar giderek görüşünü aldığı Yaşar Kemal'i ağır bir dille eleştirdi. Güzel, "Yaşar Kemal işin süsü bence. Önemli bir adam değil. Kafası 50 sene geride kalmış .Yaşar Kemal aynı Orhan Pamuk gibi Nobel peşinde olan bir kişi" dedi.


Yaşar Kemal'in romanlarını okuduğunu ve hiç beğenmediğini söyleyen Güzel, şöyle devam etti: "Ayrıca, Yaşar Kemal'in Radikal'de çıkan laflarının hiçbirini de doğru bulmuyorum. Türkle Kürdün ayrılamayacağı sözü tek doğru lafı. Türkiye'nin Güneydoğu'ya hizmet değil, ödev verdiğini söylüyor. İnsaf. Son 30 senede hele hele bu AK Parti döneminde yapılan hizmetin haddi hesabı yok" dedi.


"SADECE ESKİ SOSYALİST, YENİ LİBERALLERLE GÖRÜŞMEK YANLIŞTIR"


İçişleri Bakanı'nın, açılım kapsamında farklı çevrelerle görüşmesini doğru bulduğunu söyleyen Hasan Celal Güzel, görüşülmek için tercih edilen gazetecilerin profiline tepki gösterdi. Güzel, "Şimdiye kadar iki defa görüşülen gazetecilerin arasında eski sosyalist yeni liberal takılan tiplerle görüşüldü. Hiçbir şekilde onların dışında kimselerle görüşülmedi. Bunu yadırgıyorum.Yanlış olduğunu düşünüyorum" diye konuştu.


Hükümet'in attığı açılım adımlarına destek veren Hasan Celal Güzel, bunun tüm vatandaşları kapsayacak şekilde Anayasa reformuna dönüştürülmesi gerektiğini vurguladı. Güzel, Türk-İş, DİSK gibi 28 Şubat sürecinde 'beşli çete' olarak adlandırılan sendikaların açılıma destek olmasının sevindirici olduğunu söyledi. Güzel, "Bunlar demokrasi düşmanıydı. Hepsi 28 Şubat'ın meddahlığını yapar, postal yalarlardı bu arkadaşlar. Şimdi artık demokrasi seviyesine çıkabildiler. Bundan memmunum" diye konuştu.

MEDYA Kategorisindeki Diğer Haberler