YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Ordu İstanbul'a el koysun" yazısına Emniyet'ten t
"Ordu İstanbul'a el koysun" yazısına Emniyet'ten t
"Ordu İstanbul'a el koysun" yazısına Emniyet'ten t
08 Eylül 2008 / 15:48 Güncelleme: 08 Eylül 2008 / 00:00

İstanbul Emniyet Müdürlüğü, Oray Eğin’in, "Ordu İstanbul'a el koysun" yazısını tekzip etti. Oray Eğin'in köşesinde yayınlanan "cevap düzeltme" yazısında, Eğin hakkında “basit bir insan” ve “provokatör kalem” deyimlerinin kullanılması dikkat çekti.


İstanbul Emniyet Müdürlüğü adına Av. Ayhan GÜNAY imzasıyla gönderilen yazıda şöyle denildi:


24 Haziran 2008 Salı tarihi, “Akşam” Gazetesinin 16. sayfasında Oray EĞİN imzalı “İstanbul’a ordu el koysun” başlıklı köşe yazısı başlığı ve içeriğinde kullanılan kelimeler; Anayasal Düzen aleyhtarı nitelikte olup halkı yanıltmaya ve Anayasal Düzene karşı kışkırtmaya yöneliktir.


Yazı ilgili birimlerce incelenmiş ve köşe yazısına konu olayın hiçte haberde verildiği gibi olmadığı, gerçekten kavgaya resmi polislerin müdahale ederek mağduru kurtardıkları, polisi görünce kaçan saldırganları ise kovaladıkları resmi polisin tekrar olay yerine döndüğünde ise mağdurun olay yerinde ayrılmış olduğu olay yerindeki güvenlik kameraları kayıtları ile de sabittir.


Ayrıca olayın mağduru olaydan bir gün sonra Kolluk birimine gelerek şikâyette bulunmuştur. Verdiği bilgilere göre öncelikle şüphelilerin isim ve eşkâlleri tespit edilmiş, sonrasında bu kişilerin bulunması muhtemel yerlerde yakalanması için gerekli çalışmalar neticesinde şüpheliler yakalanmış, mağdur tarafından teşhis edilen şüpheliler ve savcılık talimatı uyarınca ifadeleri alındıktan sonra serbest bırakılmıştır.


Gazeteci, aklına ve ağzına geldiği gibi kulaktan duyma ifadelerle 3. şahısları, kurum ve kuruluşları zan altında bırakacak şekilde yazan, çizen, halkı yanlış bilgilerle yanıltan ve yönlendiren değil, tam aksine doğru ve gerçekleri yazarak halkı bilinçlendirmeye yönelik çalışan kişiler olmalıdır.


Oysa Oray EĞİN, yazısını kaleme alırken yazı içeriğinde “.. yoksa ordu acilen İstanbul’a müdahale etmelidir” şeklindeki ifadeleri ile, araştırmacı, halkı aydınlatan aydın bir gazeteci gibi hareket etmemiş, adeta ağzına geleni söylemekten kaçınmayan basit bir insan ve provokatör bir kalem gibi -köşe yazarı demek istemiyoruz- davranmıştır. Yazısını kaleme alırken gerekli özen ve dikkati göstermediği gibi, müvekkil İstanbul Emniyetini ve bağlı olduğu İstanbul Valiliğini ve İçişleri Bakanlığını da kamuoyu nezdinde zan altında da bırakmıştır.


Yazıda geçen ibareler eleştiri ve haber verme özgürlüğü ile bağdaşır ifadeler değildir. Aksine Anayasal Demokratik Düzene karşı Ceza kanunlarında yer alan anayasal bir suç olduğu kanaatindeyiz ve bu konuda gerek Basın Konseyi ve Cumhuriyet Savcılığı nezdinde şikâyetlerde bulunulacaktır.


Müvekkilim Celalettin CERRAH ve İstanbul Emniyet Müdürlüğü personelinin tümü görevinin başında, büyük bir özveri ile çalışmalarını sürdürmektedir. Kamuoyunun bilgisine saygı ile sunulur.


 

MEDYA Kategorisindeki Diğer Haberler