YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Nokta dergisi yöneticilerinin yargılanmalarına başlandı
Nokta dergisi yöneticilerinin yargılanmalarına başlandı
15 Nisan 2016 17:13
Nokta dergisi yöneticileri Cevheri Güven ve Murat Çapan'ın, "Cumhurbaşkanına hakaret" ve "terör örgütü propagandası yapmak" suçlarından 12 yıl 2 aya kadar hapis cezasına çarptırılması istemiyle yargılanmalarına başlandı.

İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesindeki ilk duruşmaya sanıklar Murat Çapan ve Cevheri Güven katıldı. Davanın müştekisi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın avukatı Hatice Özay da duruşmada hazır bulundu.

Duruşmada, Adalet Bakanlığı'nın "Cumhurbaşkanına hakaret' suçuna ilişkin davaların ayrı yürütülmesi"ne yönelik genelgesinin olduğu hatırlatılarak, bu suçtan açılan dava dosyasının ayrılması hususunda, Cumhuriyet Savcısı Lütfi Karabacak'ın görüşü soruldu. Savcı Karabacak, genelge doğrultusunda, "Cumhurbaşkanına hakaret" yönündeki dava dosyasının ayrılmasını talep etti.

Bu taleple ilgili beyanda bulunan sanık avukatlarından Kadir Kökten, "Biz her iki suçlamaya ilişkin yargılamanın, delil olarak bir dergi kapağı gösterilmesi nedeniyle birlikte yürütülmesi kanaatindeyiz. Dosyaların ayrılmasına muvafakat etmiyoruz." dedi. Söz alan sanıklar da, dosyaların ayrılmasını kabul etmediklerini söyledi. 

Dosyalar ayrıldı

Savcılık talebine ilişkin kararını açıklayan mahkeme heyeti, "Cumhurbaşkanına hakaret" suçlarının ayrı yürütülmesi yolundaki Adalet Bakanlığı genelgesi uyarınca, sanıklar hakkındaki, "Cumhurbaşkanına hakaret" suçlamaları nedeniyle açılan kamu davasının ayrılarak yeni bir esasa kaydedilmesine karar verdi.

MEDYA Kategorisindeki Diğer Haberler