YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Nisan'da En Çok Ne Konuşuldu?
Nisan'da En Çok Ne Konuşuldu?
Nisan'da En Çok Ne Konuşuldu?
08 Mayıs 2008 / 14:28 Güncelleme: 00 0000 / 00:00

MTM tarafından 1700’ü aşkın gazete, dergi, TV kanalı ve haber sitesini araştırarak hazırladığı “ayın medya gündemi” raporunun ayrıntıları…


Akdeniz Üniversitesindeki öğrenci olayları, “ayaklar başı yönetirse” polemiği, PKK’ya yönelik askeri operasyonlar, 23 Nisan etkinlikleri, 301. madde tartışmaları, 1 Mayıs kutlamaları öncesi yaşanan gerginlikler, Fenerbahçe’nin Şampiyonlar Ligi serüveni, Aysun Kayacı’nın tartışma yaratan sözleri, Nisan ayında medyanın öne çıkan konuları arasında yer aldı..


Araştırma verilerine göre, PKK terör örgütü, ay boyunca 12 bin 519 habere konu oldu. TV kanalları, PKK’yla ilgili haberlere 170 saati aşkın süreyle yer verdiler. PKK’ya düzenlediği operasyonlarla sıkça gündeme gelen TSK’nın, Nisan ayı toplamında medyada 7 bin 518 kez bahsi geçti.


23 Nisan basının markajında…
Gazete, dergi, TV kanalı ve haber sitelerini kapsayan araştırmanın verilerine göre, medyanın gündeminde yoğun yer alan bir diğer konu ise 23 Nisan kutlamalarıydı. Ulusal egemenlik bayramı yurdun çeşitli yerlerinde, çeşitli etkinliklerle kutlanırken, konuya medya da büyük ilgi gösterdi. 23 Nisan, tüm mecralar toplamında 6 bin 562 habere konu edildi.


Akdeniz Üniversitesi sağ-sol çatışmasıyla gündemde…
Akdeniz Üniversitesi kampusundaki öğrenci yurdunda, karşıt görüşlü öğrenciler arasında çıkan tartışma, Nisan ayı gündemine damgasını vuran konular arasında yerini aldı. Yapılan araştırma verilerine göre bu konuyla medyada sıkça yer alan Akdeniz Üniversitesi, ay toplamında 5 bin 193 habere konu oldu.


1 Mayıs restleşmesi her kesimde gerginliğe neden oldu…
1 Mayıs kutlamalarının Taksim’de yapılabilmesi için hükümetle restleşen ve Başbakan’ın “ayaklar baş olunca kıyamet kopar” söylemine tepki gösteren sendikalar, Nisan ayında basında sıklıkla yer aldı. 1 Mayıs kutlamasına
yönelik karşılıklı restleşmeler; sendikaların “Taksim’e çıkacağız” açıklamaları, hükümetin kutlamayı engellemek için aldığı güvenlik önlemleri ile gündemde sık sık yer alan “1 Mayıs”, ay boyunca 2 bin 640 habere konu edildi.


İlhan Selçuk sevenlerini üzdü…
Geçtiğimiz ay gözaltına alınan, ardından serbest bırakılan İlhan Selçuk, Nisan ayında geçirdiği by-pass ameliyatıyla tüm sevenlerini üzdü. Medyada sıkça yer alan Selçuk, gazete, dergi, TV kanalı ve haber sitelerinde toplam 1.814 habere konu oldu.


301. madde tartışmaları hız kesmedi…
Hükümet’in, TCK’nın 301'inci maddesi ile ilgili değişiklik teklifini Meclise sunmasıyla Nisan ayında Türk halkının ve medyanın gündemine yerleşen bir diğer konu başlığı “301” oldu. “Türklüğü" ibaresinin, "Türk Milleti", "Cumhuriyeti" ibaresinin de "Türkiye Cumhuriyeti" olarak değiştirilmesini öngören yasa ve beraberinde getirdiği birçok tartışma, gazete, dergi, TV kanalı ve haber sitelerinde ay boyunca en sık konuşulan konular arasındaydı.


Nisan ayında siyaset gündemi…


AKP’den savunma hazırlığı…
Nisan ayında medyada en fazla yer alan parti, kapatma davası için anayasa mahkemesindeki savunmasına hazırlanan ve 1 Mayıs kutlaması tartışmaları ile sık sık medyada yer alan AKP oldu. En çok konuşulan siyasi parti olma özelliğinin yanı sıra, Türkiye’nin en çok konuştuğu gündem maddesi olan AKP’nin, buna rağmen önceki aya göre haber sayısında % 13 oranında bir azalma tespit edildi.


Kaynak:MTM

MEDYA Kategorisindeki Diğer Haberler