YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Muhteşem Yüzyıl'a ceza geldi
RTÜK, yayınlanmadan büyük tepkilere neden olan "Muhteşem Yüzyıl" adlı diziye uyarı müeyyidesi uygulanmasına karar verdi.
Muhteşem Yüzyıl'a ceza geldi
12 Ocak 2011 / 13:58 Güncelleme: 12 Ocak 2011 / 14:04

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), ''Muhteşem Yüzyıl'' dizisine uyarı müeyyidesi uygulanmasına karar verdi.

Üst kuruldan yapılan yazılı açıklamaya göre, RTÜK'ün bugünkü haftalık toplantısında, Show TV'de geçtiğimiz hafta yayımlanmaya başlanan ve tepkilere neden olan ''Muhteşem Yüzyıl'' adlı diziyle ilgili hazırlanan uzman raporu da gündeme alınarak değerlendirildi.

Açıklamada şunlar kaydedildi:

''Yapılan değerlendirmeler sonucunda, söz konusu dizi filmde 3984 Sayılı Yasanın 4. Maddesinin 'yayınların toplumun milli ve manevi değerlerine aykırı olmaması'na ilişkin (e) bendinin, tarihe mal olmuş bir şahsiyetin mahremiyeti konusunda gerekli hassasiyet gösterilmemek suretiyle ihlal edilmiş olduğuna ve ilgili yayın kuruluşunun 3984 Sayılı Yasanın 33. Maddesi gereğince uyarılmasına karar verilmiştir.

3984 Sayılı Yasanın 33. Maddesine göre, Üst Kurul, öngördüğü yükümlülükleri yerine getirmeyen, izin şartlarını ihlal eden, yayın ilkelerine ve bu Kanunda belirtilen diğer esaslara aykırı yayın yapan özel radyo ve televizyon kuruluşlarını uyarır veya aynı yayın kuşağında açık şekilde özür dilemesini ister.''

Bu talebe uyulmaması veya aykırılığın tekrarı halinde ihlale konu olan programın yayınının, 1- 12 kez arasında durdurulacağı ifade edilen açıklamada, söz konusu programla ilgili olarak RTÜK'e 11 Aralık 2010 tarihinden itibaren pek çok şikayet geldiği bildirildi. Şikayetlerde genel olarak programın yayından kaldırılmasının talep edildiği belirtilen açıklamada, ancak RTÜK'ün  programlara yayınlanmadan önce müdahale etme veya programları yayından kaldırma yetkisi bulunmadığı vurgulandı.

AA

118 33
 // ahmet nabız
Değerli yorumcumuz, her görüşe eşit mesafede durmakla birlikte; hakaret, küfür, aşağılama vb. içeren, toplumsal hassasiyetleri zedeleyici nitelikteki yorumları yayınlayamıyoruz. Kriterlerimize uygun olarak yeniden yorum yazmanızı diler, ilginize teşekkür ederiz......
27 Nisan 2011 00:11
Yanlis Hedef
 // Ilhan Dogu
Muhtesem yüzyil hakkinda yapilan bu olumsuz yorumlara katilmiyorum, bilakis dogru bir yapim olduguna inaniyorum.
Rahatsizlik duyulan durum nedir?
Harem,mi?..... Cariyeler,mi?....bunlar yokmuydu?
Yapmayin Arkadaslar, bunlari yok saymamiz,Tarihten silmemiz ne kadar mümkün olabilir?
Cüneyt Arkin, Kartal Tibet... bu sanatcilarimiz,da Osmanli karakterlerini canlandirdilar, onlarinda ask sahneleri olmadimi?
Lüfen,böylesine sert elestiriler yapmadan önce elimiz vicdanimizda olsun......
14 Nisan 2011 12:56
yetmez...
 // merve
yayından kalkmadıktan sonra.. fakat yayından kalkmasını istiyorsak izlemeyeceğiz bizde, müşteri biziz satın alma gücü bizde, az para kazansınlar raiting yapmasın bakın nasıl kalkıyor dizi yayından... abide şahsiyetlere bile saygısı yok bu insanların, birde meral okay şu an içki yok ama ilerde bakarsınız alır eline gibi birşeyler söyledi, bunlara gereken cevabı izleyicinin vermesi gerek, atalarımız için, Muhteşem Süleyman için......
12 Ocak 2011 17:23
MEDYA Kategorisindeki Diğer Haberler