YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Mızrak çuvala sığmıyor"
"Mızrak çuvala sığmıyor"
21 Aralık 2011 08:37
Reyting ölçümlerinde usulsüzlük iddiasıyla ilgili yürütülen soruşturma çerçevesinde reyting ölçümleri süresiz olarak durduruldu. TRT Genel Müdürü İbrahim Şahin, savcılığın istemesi durumunda her türlü bilgiyi vereceklerini söyledi.

TRT Genel Müdürü İbrahim Şahin, “Reyting olayında artık mızrak çuvala sığmıyor. Somut verilerle izleme sisteminin manipüle edilip haksız kazanç sağlandığı ortada” dedi.

Savcılığın bilgi istemesi halinde her türlü bilgi ve belgeyi vermeye hazır olduklarını kaydeden Şahin, yeni şeffaf bir sistem oluşturulmasını önerdi. TRT’nin kendi kanallarını ölçen bir sistem geliştirdiğini anlatan Şahin, AGB sisteminde 8 saat sonra gelen verilerin kendi sistemlerinde 7 dakikada geldiğini anlattı.

Manipülasyonla haksız kazanç sağlandı

STAR’ın konuya ilgili sorularını yanıtlayan TRT Genel Müdürü Şahin reyting soruştarmasının kendileriyle doğrudan bir ilgisinin bulunmadığını, ancak 3 yıl önce iddiaları kendilerinin gündeme getirdiğini söyledi. İbrahim Şahin şöyle devam etti: “Bizim 3 yıl önce gündeme getirdiğimiz iddiaların kolluk kuvvetleri tarafından takip ediliyor olması elbette ki bizim haklılığımızı gösteriyor. 3 yıl önce televizyon izleme sisteminin manipüle edildiğini, haksız kazançlar sağlandığını iddia etmiştik. İddialarımızı somut verilerle ispatlamıştık. Ancak kamuoyunda çeşitli kesimler bizi eleştirmişti. Bugünse operasyonları kimse eleştiremiyor. Çünkü artık yeterli kamuoyu oluştu. Mızrak çuvala sığmıyor. Somut verilerle izleme sisteminin manipüle edilip haksız kazanç sağlandığı ortada.”

Yeni sistemde oynama ihtimali yok

“Reyting ölçümlerinin daha sağlıklı bir mecraya gelmesi için neler yapılması gerektiğini düşünüyorsunuz? TRT bu konuda ne gibi çalışmalar yapmaktadır?” sorusunu da Şahin, şu yanıtı verdi: “Reyting sisteminin daha sağlıklı bir yapıya kavuşabilmesi için her şeyden önce bu sistemin değişip denetlenebilen bir sistem kurulması gerekir. Çünkü bugün sistemin en büyük eksikliği şeffaf olmaması ve denetim eksikliğidir. TRT olarak kendi kanallarımızı ölçen bir sistem geliştirdik ve mevcut sisteme göre bizim sistemimiz çok daha iyi işliyor ve sağlıklı veriler elde ediliyor. Denetimi de bağımsız kurumlara yaptırıyoruz. Bizim sistemimiz mevcut sisteme göre çok daha ucuz ve güvenli, çünkü veriler 7 dakika sonra ekranınızda. Verilerin manipüle edilme şansı yok. Mevcut sistemde ise 8 saat sonra sonuçları görüyorsunuz.”

SAVCILIK BİLGİ İSTERSE VERİRİZ

TRT Genel Müdürü İbrahim Şahin, TRT’nin Üsküdar Başsavcılığı’nca yürütülen reyting soruşturmasına müdahil olup olmayacağı sorusuna şu cevabı verdi: “Bugüne kadar TRT olarak bizden herhangi bir görüş istenmedi. Ancak biz yargı kurumlarımızın istediği her türlü bilgi vermeye her zaman hazırız.”

BİLİRKİŞİ: YASEMİN NAK SUÇSUZ

‘DENEKLERE para vererek TRT için yaptığı Çılgın Kanal adlı dizinin reytingleriyle oynadığı yönündeki suçlamayla’ karşı karşıya kalan yapımcı Yasemin Nak’ın TİAK’ın eski yönetimi hakkında açtığı tazminat davasında bilirkişi raporu tamamlandı. Raporda, Nak’ın deneklere para vererek reytinglerle oynadığı iddiasının doğru olmadığı belirtildi. 6 Şubat 2012’deki dava öncesinde konuşan Nak’ın avukatı Banu Kan “Bilirkişi raporu, müvekkilimin haksız yere suçlandığını ortaya koydu” dedi. Nak ise AGB’nin deneklerle oynayarak kendilerini 1 milyon TL zarara uğrattığı söyledi.

Müstehcenlik nasıl reyting alır?

Şahin, “Reytingle bağlantı kurularak şiddet içerikli, müstehcen sahnelerin topluma diziler kanalıyla aktarıldığı yönündeki iddiaları nasıl buluyorsunuz, bu konudaki görüşlerinizi öğrenebilir miyiz?” sorusuna da “Bugüne kadar şiddet ve müstehcenlik saniyeleri reytingde birinci çıkıyordu. Bu tartışmalı bir durum. Çünkü o dakikanın saniyenin çıktığı an Türk aile yapısına göre kanal değiştirilmesi gerekiyor ama sanki bütün Türkiye oturmuş bu sahneleri bekliyor gibi bir hava oluşturuluyordu. Bu sahnelerin ne kadar reyting aldığı tartışmalı bir durum” yanıtını verdi.

Star

MEDYA Kategorisindeki Diğer Haberler