YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Menderes'in yakasına kim yapıştı?AÇIKLIYORUZ
Menderes’in atının yediği otun parasını bile istediler
Menderes'in yakasına kim yapıştı?AÇIKLIYORUZ
28 Mayıs 2009 / 17:16 Güncelleme: 29 Mayıs 2009 / 00:00

Adnan Menderes’in yakasına yapışıp “özgürlük istiyorum” diyen genç Deniz Baykal mıydı, yoksa başkası mı? Yıllardır tartışılan bu konuyla ilgili tarihi bir açıklama geldi.


Menderes’in avukatı Talat Asal, Menderes’in yakasına yapışan ismin Deniz Baykal olduğunu açıkladı. Kanal a’da gazeteci Ömer Şahin’in “Görüş Farkı” programına katılan Asal, “O zaman öyle söylendi. Ben de öyle biliyorum. Fakat Baykal hep bunu reddetti. Yakaya yapışmayı reddediyor da orda bulunmadım demiyor. Nümayişçiler içinde ve nümayişçilerin başında. Ha yakasına yapışmış ha yapışmamış yakısına yapışılmasına tesir edilen heyetin içinde. Niye inkar ediyor anlamadım ben?” diye konuştu. Deniz Baykal, bu konuyla ilgili yaptığı açıklamalarda Menderes’in yakasına yapışmadığını söylemişti.


Menderes’e yapılan Apo’ya yapılmadı


27 Mayıs darbesi ve Menderes ailesinin yaşadığı acıların canlı tanığı olan Talat Asal, tarihi açıklamalar yaptı. Menderes’e yapılanların 30 bin kişinin katili Apo’ya yapılmadığını vurgulayan Asal, “ Yassıada, İmralı’dan son derece ağır şartlar altında idi. Düşünebiliyor musunuz İmralı’daki mahkumun(Apo) yakınları daima görüşebiliyor.Avukatı olarak ben Otel’de yer bulamadım. Berrin Hanımefendi(eşi) ve Aydın Beyefendi(oğlu) her türlü çabaya rağmen bir kez görüşebildiler”


Darbecilerin Yasakladığı Şarkı


27 Mayıs darbesinin komik yasaklarını da ilk kez anlatan Talat Asal şunları söyledi: ”Her şey yasaktı. Benim Beyoğlu’nda yürümem yasaktı mesela. TRT’ye tayin edilen bir Albay “Ada Sahillerinde Bekliyorum” şarkısının çalınıp söylenmesini men etmiş. Ada, yassıadayı çağrıştırıyor diye”


Menderes’in atının yediği otun parası istendi


Talat Asal, 27 Mayıs darbesi sonrası kurulan mahkemede Afgan Kralı’nın Menderes’e hediye ettiği At’ın yediği otun parasının bile istendiğini söyledi.27 Mayıs’ta hak ve hukukun katledildiğini vurgulayan Asal, “Allah bu milleti her türlü darbe ve müdahaleden korusun” diye konuştu.


VİDEOYU İZLEYEMİYORSANIZ  TIKLAYIN
HABER: KANALAHABER.COM

MEDYA Kategorisindeki Diğer Haberler