YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Mehmet Atalay'dan basın özgürlüğüne destek
Mehmet Atalay'dan basın özgürlüğüne destek
10 Aralık 2014 15:45
​Basın İlan Kurumu Genel Müdürü Mehmet Atalay, gazeteciliğin demokrasi, özgürlük ve çok seslilik için gerekli olduğunu belirterek, "Çok sesliliğe hepimizin ihtiyacı var" dedi.

Ağalar Konağı'nda basın mensuplarıyla bir araya gelen Atalay, Kırşehir'in zengin kültürel değerlere sahip bir şehir olduğunu belirtti. Bu kadar önemli ve güzel bir şehrin güçlü basına ihtiyacı olduğunu ifade eden Atalay, "Kırşehir, hızla gelişiyor ve değişiyor. Bu değişime uygun olarak basının da kendini yarınlara hazırlaması gerekiyor. Biz de Basın İlan Kurumu olarak bu çalışmalarda size destek olmak, yanınızda olduğumuzu hissettirmek için geldik" diye konuştu.

Atalay, Kırşehir'de yaşayan gazetecilerin, geleceğin Kırşehir'inin inşa edilmesinde çok aktif olabileceklerini vurgulayarak, "Gazetecilik; demokrasi, özgürlük ve çok seslilik için gerekiyor. Çok sesliliğe hepimizin ihtiyacı var. Yanlışların söylenmesi gerektiği gibi artıların söylenmesine, iyi işlerin desteklenmesine de ihtiyaç var. Şehre yapılacak her türlü yatırım, aynı zamanda basın için de yapılan yatırımdır. Bu, böyle kabul edilmelidir" dedi.

Basının güçlü olması gerektiğine dikkati çeken Atalay, "Medyanın kendine yeter durumda olması lazım. Sadece kamu ilanlarıyla değil, reklamlar alan, merkez medyanın aldığı pastadan da pay alabilen, İstanbul'daki, Ankara'daki iş adamlarından da reklam alabilen konuma gelmesi lazım. Bunun için mutlaka bayilerde satan, gerçekçi aboneleri olan gazeteler olmanız lazım. Televizyonların izlenir, radyoların dinlenir, internet sitelerinin tıklanır olabilmesi lazım. Güçlü olabilmek için daha çok çalışmamız lazım. Geleceğe hazırlanmak kolay değil. Mutlaka birtakım sorunlar yaşayacaksınız" ifadelerini kullandı.

Atalay, Kırşehir'de 12 gazetenin birleştiğini hatırlatarak, şunları kaydetti:

"Pasta, bir önceki yılda 800 bin lira civarındaydı. Yılda 50 bin lira alan gazetelerin eğer satıştan para gelmiyorsa reklam da alamıyorsa ayakta kalma, gazetecilik yapma, çalışanlarına para verme şansı yok. Onun için yeni bir pasta keşfetmemiz lazım.

Kamu ilanı aldığımız kadar reklam da alabilmemiz lazım ama önce sizin birleşmede yaptığınız gibi pastayı büyütemiyorsak gazete sayısını küçültmek lazım. Biz bunlara karışmıyoruz ama birleşme olduğu zaman da destekliyoruz. Ondan sonra gazetecilik o ilde gelişmeye başlıyor. Şube açtığımız illerde önemli mesafe alındı, şubemiz olmayan illerde de ciddi gelişmeler var." 

Atalay'ın basın mensuplarının sorularını da yanıtladığı toplantıya, Basın İlan Kurumu Kayseri Şube Müdürü Osman Başeğmez, Kırşehir Valiliği Basın ve Halkla İlişkiler Müdürü Osman Demir, Kırşehir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Mehmet Emin Turpçu ile ulusal ve yerel medya kuruluşlarının temsilcileri katıldı.

 

AA

MEDYA Kategorisindeki Diğer Haberler