YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Medyada Kriz Deyip İşçi Çıkaranlara DIGITURK de Katıldı
Medyada Kriz Deyip İşçi Çıkaranlara DIGITURK de Katıldı
Medyada Kriz Deyip İşçi Çıkaranlara DIGITURK de Katıldı
23 Aralık 2008 / 09:07 Güncelleme: 23 Aralık 2008 / 00:00

Çukurova Medya Grubu'na bağlı DIGITURK yaklaşık 200 çalışanının işine şirketin küçüldüğü söylenerek son verdi. İşine son verilen bir DIGITURK işçisi "örgütsüz çalışanların işlerine son verilmesinin ardından bir adım atmadıklarını" söylüyor.


Mehmet Emin Karamehmet'e ait Çukurova Medya Grubuna ait kurumlardaki işten çıkartmalara 518 kişinin çalıştığı DIGITURK de eklendi.


Kurumda çalışan 110'dan fazla işçi "şirketin küçülmeye gitmesi" ve yaşanan ekonomik krizi gerekçe göstererek 200'e yakın işçisinin işine son verildi.


İşine son verilen bir DIGITURK çalışanı bianet'e işten çıkartmalarla ilgili bilgi verdi.
"İşten çıkartıldığımı telefonda öğrendim"


"Rahatsız olduğum için işten erken çıktım ve eve geldim. Ertesi günün sabahında telefonla aranarak durumdan haberdar edildim. Arayan kişi şirketin küçüldüğünü ve işten çıkarma olduğunu, bunlardan birinin de ben olduğumu söyledi."


İşine son verildiğini telefonda öğrenen işçi "şirketin işçi çıkartmaya kadrosuzlardan başladığını, ardından da kadrolu personelin de bu dalgadan nasibini aldığını" söylüyor.


"Ben ve benim gibi kadrosuzları çıkartmakla başlayan kurumda daha sonra yıllardır DIGITURK'e emek veren insanların da işlerine son verildi."


"Tazminat verdiler ama..."


Kurumun kendilerine kriz ve ihbar tazminatı ödediğini belirten kurum çalışanı borcunun çok olduğunu, çalışıyor olmasına güvenerek bir çok taksite girdiğini kaydediyor.


"İşim olduğu için taksitlere girdim. Hazıra dağ mı dayanır? Verdikleri tazminat bitti bile. Nasıl yapacağımı, borçları nasıl ödeyeceğimi bilmiyorum. Şu ortamda yeni bir iş bulmak da çok zor. Tazminat yerine daha az maaşla çalışıyor olmayı yeğlerim."


Çıkarılmadan önce firmada kimsenin işten çıkartılacağını düşünmediğini, işten çıkarmaların ardından bu kaygıyla çalışmayı sürdürdüklerini anlatan DIGITURK işçisi işten atılan çalışanların olayın ardından herhangi bir girişimi olmadığını belirtti.


"Kimse sıranın bana geleceğini düşünmüyordu. Herkes kriz ortamında işsiz kalmamayı düşünüyordu. Sonuçta bu ortamda işsiz olma fikri bile kötü. Ama şimdi o kaygıyı güden ama örgütlenmeyen herkes iş arıyor."


Ögütsüz işçiler, DIGITURK'teki işlerine son verilmesinin ardından herhangi bir adım atmadılar.


Çukurova Grubu Ekim ayından beri işçi çıkartıyor


Çukurova Medya Grubu Ekim ayında bünyesinde bulunan Akşam, Güneş ve Tercüman gazeteleri, Türk Medya dergisi ve SkyTurk TV'de yaklaşık 400 kişiyi işten çıkartmıştı.


SkyTürk TV'den çıkartılan Ayşenur Yazıcıoğlu yaşadıklarını bianet'e anlatmıştı.


BİA Haber Merkezi - İstanbul

MEDYA Kategorisindeki Diğer Haberler