YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Medya ve politika suçlanıyor
Medya ve politika suçlanıyor
Medya ve politika suçlanıyor
07 Nisan 2008 / 22:06 Güncelleme: 00 0000 / 00:00

Dünyadaki Müslümanların 11 Eylül terör eyleminden beri Batı'ya yaklaşımına ilişkin yapılan bir araştırmaya göre, her iki taraf arasında görüş ayrılıkları genellikle politikacılarla medya tarafından ayakta tutuluyor.


Gallup tarafından 35 İslam ülkesinde 6 yıl süreyle 50 binden fazla kişiyle görüşülerek yapılan araştırma, Müslüman kamuoyunun Batı hakkında Batı'da sanılanın tersine görüşlere sahip olduğunu gösterdi.
 
İslam dünyasının bütününü içine alan ilk kapsamlı araştırma olduğu bildirilen çalışmanın sonuçları, "İslam adına kim konuşuyor? Bir milyar Müslüman'ın gerçek fikri ne?" başlığı taşıyan bir kitap halinde yayımlandı.
 
Araştırmaya göre, gerek İslam dünyasında, gerekse Batı'da karşılıklı yanlış anlamalar var ve bu da genellikle politikacılarla medya tarafından ayakta tutuluyor.
 
Politikacılarla medyanın bu tavrının karşılıklı kuşkuları ve çatışmayı körükleyebileceği belirtiliyor.
 
Söz konusu araştırmada yer alan Dalia Mogahed, Batı'da televizyonların İslam hakkında kötü bir izlenim yaratacak yönde yayınlar yaptığını, oysa İslam ülkelerinde Hristiyanlığa karşı tarafsız bir tutum takınıldığını belirtti.
 
"Müslüman ve Batı toplumları arasındaki çatışma, kaçınılmaz olmaktan çok uzakta" diyen Mogahed, bunun, çalışmanın en önemli sonuçlarından biri olduğunu vurguladı.
 
Mogahed, sonuçların yer aldığı kitabı kendisiyle birlikte kaleme alan, Georgetown Üniversitesi'nden profesör John Esposito ile çıkardıkları ortak sonuçlar hakkında, "İlkelerden çok, politikalar söz konusu. Müslüman dünyasında giderek yaygınlaşan ABD ve İngiltere karşıtı duygulara karşın, dünyadaki Müslümanlar Batı'da ifade özgürlüğü, demokrasi, teknolojik gelişmişlik ve bilgiye ulaşma imkanları gibi olumlu değerlerin ağır bastığının farkında olduklarını belirtiyorlar" diye konuştu.
 
Araştırmaya göre Müslümanlar, Batı'nın değerlerini beğenmelerine karşın, Batı'nın kendilerine saygı duymadığını düşünüyor.
 
Çalışmada, Hamas'ın Filistin topraklarındaki seçim başarısı örnek verilirken, Hamas'ın başarısına karşın ABD ve İsrail'in seçim sonuçlarını tanımama yolunda ellerinden geleni yaptığı kaydedildi.
 
Mısır, Ürdün ve İran halkının yüzde 65'inden çoğunun "ABD, bulunduğumuz bölgede kendi siyasi geleceğimizi belirlememize izin vermez" görüşünde olduğu belirlendi.CNN

MEDYA Kategorisindeki Diğer Haberler