YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Medya belli sorumlulukla hareket etmeli
Medya belli sorumlulukla hareket etmeli
03 Haziran 2013 15:07
RTÜK Başkanı Davut Dursun "Yayın kuruluşlarının bir takım gelişmeleri haberleştirirken belli sorumlulukla hareket etmeleri gerekiyor" dedi.

RTÜK Başkanı Davut Dursun, Uluslararası Türkçe Olimpiyatları etkinliği nedeniyle Türkiye'de bulunan öğrencilerden oluşan grubu kabul etti.

Kabulün ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Dursun, bir gazetecinin "Gezi parkı ile başlayan gösterilerde medya hedefe oturtulmuş durumda. Kimi olayların yansıtılmadığını söylerken kimileri de medyanın kışkırtıcı bir rol oynadığını savunuyor. Siz, ne düşünüyorsunuz olayların veriliş şekliyle ilgili?" sorusu üzerine Dursun, olayların veriliş şeklinin yayıncıların kendi tercihlerinde olduğunu söyledi.

Dursun, şöyle konuştu:

"Hepimiz, bulunduğumuz yerde belli sorumluluklarla hareket ediyoruz. Yayın kuruluşlarının da bir takım gelişmeleri haberleştirirken belli sorumlulukla hareket etmeleri gerekiyor.

Yayın kuruluşları, itibar edecekleri haberlere editöryal bağımsızlık içerisinde kendileri karar veriyorlar. O sebeple yayın kuruluşlarının haber veriş biçimine ilişkin bir değerlendirme yapmamız doğru olmaz ancak şu var; elbetteki yayın kuruluşlarının olayları haberleştirirken yayın ilkelerine ve sorumluluk çerçevesinde hareket etmeleri gerekiyor.

Bunu ihlal eden nitelikte yayınlar olduğunda zaten biz, gerekli denetimler çerçevesinde de onlara bakıyoruz. Kışkırtıcı, nefret duygularını uyandıran, doğruluktan uzak olan nitelikte yayınlar varsa biz değerlendiriyoruz.

Üst kurula ihlalle ilgili raporlar gelirse üst kurul da bu yayınları değerlendirip, belli yaptırımlar uygulayabilir, bu nitelikte yayınlar varsa elbette. Yayın kuruluşlarının bir habere ilgi gösterip göstermemeleri kendileriyle ilgili bir konudur. Biz, 'Neye ilgi gösterdiniz, neye ilgi göstermediniz' diyebilecek bir durumda değiliz."

Yayın kuruluşlarının kamusal sorumluluk içerisinde haber vermeleri gerektiğini, bunun yasayla öngörüldüğünü vurgulayan Dursun, "Neticede hepimiz Türkiye'de yaşıyoruz, kamu düzeninin bozulmaması gerekiyor" dedi.

Yayın kuruluşlarının, yapacakları yayınlar konusunda kanun koyucunun öngördüğü ilkelere uyması gerektiğini vurgulayan Dursun, "Uyup uymadıkları konusunda şu anda bir değerlendirme yapamam. Uymayanlar varsa ona ilişkin ihlaller raporlaştırılıyor, değerlendiriliyor. 'Bir yayın kuruluşu şu türde yayın yaptı, neden bunları görmedi şeklinde' bizim ona bir soru sormamız söz konusu değil ama yansız bir şekilde hareket etmeleri gerekiyor. O çerçevede bir takım problemler varsa onlara bakarız, değerlendiririz. O sorun olmaz" diye konuştu.

Dursun, yayın kuruluşlarının kriz durumlarında uyması gereken ilkeler konusunda bazı prensiplerin belirlendiğini belirterek, bu prensiplerin Televizyon Yayıncıları Derneği öncülüğünde hazırlandığını söyledi.

Dursun, "Kriz durumlarında, ifade özgürlüğünün önemini vurgulayarak, belirlenen bu ilkeler doğrultusunda yayın yapılması gerekiyor. Orada, bu çerçevede bir yayın yapılmışsa 'neden buna uydunuz' deme şansımız elbetteki söz konusu olmaz ama bir problem varsa bize geldiğinde değerlendiririz" ifadelerini kullandı.

 

AA

Etiketler: ,
MEDYA Kategorisindeki Diğer Haberler