YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Liste de ben de vardım"
"Faili meçhul cinayet listesinde benim de adım vardı"
"Liste de ben de vardım"
26 Ağustos 2010 / 18:46 Güncelleme: 26 Ağustos 2010 / 18:46

Emekli Koramiral Atilla Kıyat'ın "1993-97 yılları arasındaki faili meçhul devlet politikasıydı" açıklamalarının ardından EDP Lideri Ziya Halis o süreçte o listelerde ismi olanlardan birinin de kendisi olduğunu söyledi. Halis elinde belgeler olduğunu ve faili meçhul cinayetlerin açığa çıkmasında katkıda bulunabileceğini ifade etti. Kıyat'ın sözlerine önem verdiğini söyleyen Halis, faili meçhul cinayetlerin mutlaka araştırılması ve incelenmesi gerektiğini savundu.
       

Listede adının olduğunu ifade eden Halis bunu nasıl öğrendiğini Cihan'a anlattı.
       

'Tekin Gencer' isminde bir itirafçının Kırklareli Cezaevi'nde yatarken, Başkomiser Fevzi adlı kişinin Ziya Halis'in öldürülmesi konusunda Tekin Gencer'e talimat verdiğini anlatan Halis, Gencer'e, 'Fevzi' adlı kişinin "Sen sadece gidip tetiği çekeceksin. Ziya Halis öldürülürse PKK'nın üzerine atacağız, PKK yaptı diye yayacağız ve Alevilere de iki türlü mesaj vermiş olacağız. Birincisi, Alevilere gözdağı vermiş olacağız. İkincisi de, Alevilerle PKK'nın arasını açmış olacağız. Alevilerin nefretini kazandırmış olacağız." dediğini iddia etti.
       

Gencer'in önce bunu kabul ettiğini daha sonra da bundan vazgeçtiğini dile getiren Halis, bu vazgeçişin kendisinin ölümden kıl payı kurtardığını ifade etti.
       

Halis, şöyle devam etti: "Avukatım da bana bilgi verdi. Daha sonra bunu mecliste 'soru önergesi' şeklinde Meclis Başkanlığı'na verdik. Bu soru önergesine cevap şöyle oldu; 'Evet Başkomiser Fevzi, Tekin Gencer'le görüşmüştür. Ancak bu görüşme talebi Tekin Gencer'den gelmiştir.' O günkü koşullarda o olayın üstünün kapatılması istendi. Dolayısıyla fazla ileriye gidemedik."
       

Bu konuyla ilgili elinde belgeler olduğunu ve ifade vermek istediğini dile getiren Halis, "Dosyalar, deliller mahkemede, benim elimde belgeler var. Eğer arzu ediyorlarsa, eğer bu Türkiye'nin demokratikleşmesine katkı verecekse, eğer Türkiye'de bu tip faili meçhul cinayetlerin yargısız infazların olduğu bir zincire doğru bir gidiş sağlayacaksa bunun incelenmesini ve araştırılmasını Savcı Zekeriya Öz'den isteyeceğim. Atilla Kıyat Paşa bence çok önemli bir şey söylemiştir. Bununla yüzleşmek lazım."
       

"SİVAS'TAKİ OLAYLARA MÜDAHALEYİ DERİN DEVLET ENGELLEDİ"
       

90'lı yıllarda yaşanan Sivas katliamında Sosyal Demokrat Halk Partisinin Genel Saymanı ve Sivas Milletvekili olan Halis, bu olayı çok acı bir olay olarak nitelendirerek hatırlamak bile istemediğini dile getirdi.
       

Haberi alır almaz hükümet yöneticilerinin hepsiyle görüştüğünü ve bu konuda hükümeti uyardığını belirten Halis, kendisini en çok üzen, rahatsız eden olayı şöyle anlattı: "Sivas'tan feryatlar geldikçe, acaba daha başka kime başvurabilirim ve kimle konuşabilirim diye düşünüp en son çaresizlikten o zamanki Genel Kurmay Başkanı Doğan Güreş Paşa'yı aradım, Genelkurmay Başkanı telefonuma çıkmadı, görüşmek istemedi benimle."
       

Burada devletin içindeki bir grubun derin devlet olduğunu ve Ergenekon yapılanmasının bu işin içinde olduğunu ileri süren Halis, "Elimde kanıt yok ama gelişmeler bunu gösteriyor. Bu derin devletin bu provokasyonu yaparak böyle bir sonucun yaşanmasını ne yazık ki gerçekleştirdiler. Hala ülkemiz, halkımız bu yaranın iyileştirilmesi için uğraşmaktadır." ifadesini kullandı. CHA

MEDYA Kategorisindeki Diğer Haberler