YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Lagendijk, Hürriyet'in haberire sert çıktı
Lagendijk, Hürriyet'in haberire sert çıktı
Lagendijk, Hürriyet'in haberire sert çıktı
16 Nisan 2008 / 20:42 Güncelleme: 16 Nisan 2008 / 00:00

ABD'de bulunan AB-Türkiye Karma Parlamento Komisyonu Eşbaşkanı Joost Lagendijk, Hürriyet'in "İran'ı değil AB'yi göster' başlığı ile manşetten verdiği habere sert çıktı.


AB-Türkiye Karma Parlamento Komisyonu Eşbaşkanı Joost Lagendijk, bugün bir gazetede yer alan ''AKP, Türkiye'yi İran'a doğru değil AB'ye doğru götürmek istediğini göstermeli'' ifadesinin çarpıtılarak kullanılmış bir ifade olduğunu belirtti ve ''ne ben, ne de AB, Türkiye'nin İran yönünde ilerlediğine inanıyoruz'' dedi. Lagendijk, açıklamasında, Amerikan-Türk Konseyi'nin (ATC) Washington'da gerçekleştirilen 27'inci yıllık konferansındaki bir panelde söylediği sözlerin çarpıtıldığını kaydetti. Joost Lagendijk, ''bugün bir gazetede bana atfen çıkan haber dolayısıyla birçok e-mail mesajı ve telefon geldi. Söylediklerimin gazetede çarpıtıldığını gördüm. Bu yüzden moralim çok bozuk'' dedi.


Lagendijk, ''gazete haberine göre söylediklerim, sanki ben kişisel olarak veya AB, Ak Parti'nin Türkiye'yi İran yönüne götürmesinden korkuyormuşuz gibi yansıtılmış. Ben sadece Türkiye'de bu iddiada bulunan, böyle korkular taşıyan insanlar olduğuna işaret etmiştim. Ben bu insanların yanlış düşündüğüne inanıyorum. Ne ben, ne de AB, Türkiye'nin İran yönünde ilerlediğine inanıyor. Benim mesajım çok açık. Böyle bir düşünce taşıdığımızın ima edilmesi çok talihsiz. Çünkü doğru değil'' ifadesini kullandı.


ATC konferansı çerçevesinde ''Türkiye, AB ve ABD: 2009'daki zorluklar'' konulu bir panelde konuşan Lagendijk, şu ifadeleri kullanmıştı: ''kişisel olarak ben veya Avrupa'daki pek çok kişi, türban yasağını kaldırmanın İslamlaşma veya Türkiye'yi İran yönüne götürme yönünde bir adım olduğuna inanmasak da, Türkiye'de, Ak Parti'nin gizli bir gündemi olduğuna, Türkiye'yi yanlış yönde götürme yönünde planları bulunduğuna inananlar var. Tekrar söylüyorum, ben böyle olduğuna inanmıyorum''. Lagendijk panelde, Ak Parti'nin, bu korkuların varlığını tanıması ve bu tür korkuları gidermeye yönelik bazı adımlar atmasının yerinde olacağını kaydetmişti.

MEDYA Kategorisindeki Diğer Haberler