YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Küba’nın Ankara Büyükelçisi, TRT’ye canlı yayında sosyalist devrimi anlattı
Küba’nın Ankara Büyükelçisi, TRT’ye canlı yayında sosyalist devrimi anlattı
Küba’nın Ankara Büyükelçisi, TRT’ye canlı yayında sosyalist devrimi anlattı
04 Ocak 2009 / 09:07 Güncelleme: 00 0000 / 00:00

Küba devrimin 50. Yıldönümü kutlanırken, TRT Şeş ile Kürtçe açılım yapan TRT, devrimin yıldönümünde Sosyalist Küba’ya da uzandı. Küba’nın Ankara Büyükelçisi Abascal, TRT’ye canlı yayın konuğu oldu ve ülkesindeki sosyalist devrimi anlattı.


Küba devrimin 50. Yıldönümü kutlanırken, TRT Şeş ile Kürtçe açılım yapan TRT, devrimin yıldönümünde Sosyalist Küba’ya da uzandı. Küba’nın Ankara Büyükelçisi Abascal TRT’ye canlı yayın konuğu oldu ve ülkesindeki devrimi anlattı.


Büyükelçi Abascal, Küba ile Türkiye arasındaki turizmin de giderek geliştiğini ve her yıl 5 bin Türk’ün Küba’yı ziyaret ettiğini bildirdi. Abascal ülkesindeki sağlık ve eğitim hizmetleri konusunda da TRT ekranlarından bilgi verdi ve ‘’ Küba’da herkes parası olmasa da okuyabilir ve sağlık hizmetlerinden ücretsiz yararlanır’’ dedi. TRT’deki program sırasında ektana Che Guevera’nın görüntüleri de yansıtıldı.


Öte yandan Küba Devlet Başkanı Raul Castro da, 50. yıl dönümünü kutlayan Küba devriminin her zamankinden güçlü, ancak ABD tehdidine karşı sürekli mücadele içinde olduğunu söyledi. Castro, Santiago kentinde Küba lideri Fidel Castro’nun 1 Ocak 1959’da diktatör Fulgencio Batista hükümetinin devrildiğini ilan ettiği balkondan halka seslendi. Fidel Castro’nun rahatsızlığı nedeniyle katılamadığı devrim yıl dönümü kutlamaları çerçevesinde konuşan Raul Castro, 1959 devriminin ABD sahillerinden 145 kilometre uzaklıkta komünist bir devlet inşa ettiğini hatırlattı.


Raul Castro, ABD’yi ima ederek "düşmanın" saldırgan, hain ve baskın olmayı sürdürdüğünü, gelecek 50 yılda da bu mücadelenin devam edeceğini belirtti. Raul Castro, "kimseyi korkutmaya çalışmıyorum, gerçek bu" diye konuştu. Fidel Castro’nun vazgeçilmez olduğunu belirten ve Fidel’in eski konuşmalarından pasajlar sunan Raul Castro, törene katılan kalabalıkla birlikte "Viva Fidel, Viva Devrim, Viva Küba" sloganı attı.


GAZETEPORT

MEDYA Kategorisindeki Diğer Haberler