YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
“Kırgız halkı misyonerleri reddetti”
“Kırgız halkı misyonerleri reddetti”
“Kırgız halkı misyonerleri reddetti”
05 Nisan 2008 / 13:02 Güncelleme: 00 0000 / 00:00

Kırgızistan Başmüftü Yardımcısı Hasan SAİBOĞLU Kırgızistan Halkı’nın Misyonerlik faaliyetlerini, Yehova Şahitlerinin propagandalarını, Hizbuttahrir ve Vehhabi telkinlerini kabullenmediğini söyledi…


Kanal-A Televizyonu’nda 3 Nisan 2008 Perşembe günü “Bilinmeyen İslam” programına konuk olarak katılan Hasan SAİBOĞLU, Kırgızistan’daki dini gelişmeler konusunda Hamdi MERT’in sorularını cevaplandırdı.


1990 yılındaki bağımsızlık ilanından sonra açılan cami sayısının 2000’i aştığını ifade eden Başmüftü Yardımcısı ayrıca 7 İslam Enstitüsü, 1 İslam Üniversitesi ve 2 İlahiyat Fakültesi açıldığını açıkladı…


Kırgızistan halkının dini inançlarına, tarihi kültür ve geleneklerine çok düşkün olduğunu belirten Saiboğlu, özetle şunları söyledi:


“Sovyetler Birliği’nin dağılmasından sonra kendi başımıza kalınca, dışarıdan yoğun bir dini ve kültürel propaganda akınına uğradık.. Bizde Devlet katında inanç ve fikir hürriyetine önem verilir ve her türlü fikri akım serbesttir. Budan istifade eden Batı’lı misyonerler ve Yehova Şahitleri diğer Müslüman-Türk devletlerinde olduğu gibi çeşitli maddi vaatlerle halkımızı propaganda hedefi seçtiler.. Çok İnciller, dini kitaplar ve paralar dağıttılar..Dağıtılan bu kitapların ve Dolarların miktarına bakanlar, Kırgızistan’da Hıristiyanlığın kabul gördüğü zehabına kapıldılar.. Bu korku yanlıştı. Zira Kırgız insanı bu propagandalardan sonra kendi-kendine kalınca kendi kimliğine daha çok sahip çıktı.. Kahir halk çoğunluğu kıyıda-köşede yabancı telkinlere kananlar varsa, onları izledi. O tür yozlar ölünce, naaşlarını Müslüman-Türk mezarlıklarına koydurmadı. İnsani ilişkilerinde onları dışladı.. Böylece, kendi inanç dünyası dışına çıkmaya kimse cesaret edemez oldu.. Şimdi bu korkular gerilerde kaldı”…Kırgızistan Başmüftü Yardımcısı Hizbüttahrir ve Vehhabilik konusundaki soruları ise şöyle cevaplandırdı:“Biz Kırgızlar dışarıdan gelen telkinlere karşı fevkalade hassas davranırız. 60 yıl Çarlık, 70 yıl Bolşeviklik ve Komünizm esaretinde yaşadık. Esaret yılları bize bağımsızlığın kıymetini öğretti. Hizbüttahrir’in arkasında İngiltere var. Vehhabilik ise bizim Hanefi-Sünni inançlarımıza ters hükümler içeriyor.. Bizim inanç örgümüzde Ahmet Yesevilerin, Serahsilerin, Kadıhan Özkentilerin İslam yorumları hakim..Biz, Kaşgarlı Mahmutların, Yusuf Has Haciplerin, Abdülkerim Satuk Buğra Hanların ülkesiyiz.. Kendi inançlarımızı, kendi kültür ve kimliğimizi artık kimseciklere çaldırmayız.. Biz, bize yeteriz”…Kırgızistan-Türkiye ilişkilerine de değinen Saiboğlu, Kırgızistan’da Türkiye’nin bir çok konuda öncelikli ülke olduğunun altını çizdi..

MEDYA Kategorisindeki Diğer Haberler