YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
“Kimlikler üzerinden değil sorunlar üzerinden siya
“Kimlikler üzerinden değil sorunlar üzerinden siya
“Kimlikler üzerinden değil sorunlar üzerinden siya
29 Mart 2008 / 11:05 Güncelleme: 29 Mart 2008 / 00:00


Gündem Ankara’da Türkiye’nin gündemindeki sorunları SHP Genel Başkanı Murat Karayalçın değerlendirdi.


Kanal A Televizyonu Genel Yayın Yönetmeni Alper Tan’ın hazırlayıp-sunduğu programda şu tespitlerde bulunuldu.


“YURTTAŞ YÖNETİME PAYDAŞ OLMALI”
  • Devleti kutsal sayan siyaseti nasıl buluyorsunuz?

1982 Anayasası’nın yasaklayıcı, devleti öne çıkaran, bireyi öteleyen zihniyeti birçok kurumu tesiri altına almış. Birileri halka rağmen halk adına karar vermekte. Yurttaş yönetime paydaş olarak aktif rol almalı. Devlet kutsal değil, milletin örgütleşmiş halidir. Devlet, halk için vardır.


“KİMLİKLER ÜZERİNDEN YAPILAN SİYASET SORUNLU”  • Siyaset alanına neden çatışmalar hâkim?

Türkiye’de siyaset alanı husumetler ve korkular üzerine inşa edilmiş. Bir siyasi parti ötekisi olmaksızın siyaset yapamıyor. Siyaset etnik, dini vb. kimlikler üzerinden yapıldığı için çözüm ve uzlaşmadan ziyade sorunları daha da derinleştiriyor Çeteler daha çok bu yanlış siyaset zeminin ürünüdürler. Sağlıklı siyaset kimlikler üzerinden değil toplumsal sorunlar üzerinden yapılır. Ekonomi, sağlık, eğitim alanındaki sorunlara çözüm arayışlarında bulunan siyaset zeminine ihtiyacımız her zamankinden daha çok önem arzetmekte.


“SORUN BAŞSAVCI'DA DEĞİL YASALARDA”  • Yargı “darbe” mi yapıyor?

“Yargı darbe yapıyor” sözüne katılmıyorum. Her kurumun olduğu gibi yargının da sorunları var. Baş Yargıç kendisine yasalar doğrultusunda verilmiş yetkilerini kullanıyor. İlla ki bir sorun aranacaksa bu yasalara bakılmalı.


Dün, Güneş harekâtı bahane edinilerek “ordu” üzerinden siyasi kozlar paylaşılmaya çalışıldı. Bugün ise “yargı” bahane edilerek aynı hesaplaşmanın sürdürüldüğüne şahit oluyoruz. Bu tarz bir siyasetin kazananı olmaz.


“SORUNLARIN ÜSTÜNE SONUNA KADAR GİDİLMELİ”  • ATO Başkanı Sinan Akgün’ün “Ergenekon’u ve parti kapatmayı durdurun” mesajına katılıyor musunuz?

Kimsenin bu tarz bir öneri dillendirmeye yetkisi yok. Buna katılmak mümkün değil. Türkiye’nin kurumlarına saygı duymalı ve güvenmeliyiz. Ortada bir sorun, suç varsa bunların üstü örtünerek çözüme gidemezsiniz. Sorunun nedenleri görülerek üzerine gidilmelidir.  • Parti kapatmayı zorlaştıracak bir Anayasa düzenlemesini nasıl karşılıyorsunuz?

AKP’nin şu durumda bir Anayasa düzenlemesine gitmesi demek, kendisine isnat edilen suçları zımnen kabul etmesi anlamına geliyor. Mini paketler şeklinde Anayasa düzenlemelerinden sakınılmalı. 1982 Anayasası bir bütün olarak ele alınmalı ve düzenlemeler bu doğrultuda yapılmalı. Başbakan, muhalefetle görüşerek, toplumu rahatlatacak bir takvim hazırlamalı.


“BANA DA SUİKAST YAPACAKLARDI”  • Ergenekon soruşturması nereye gidiyor?

Uzun bir zaman geçmesine rağmen hala Ergenekon davasının iddianamesinin hazırlanmamış olmasını bir sorun olarak görüyorum. Geçmişte bu çetelerin hedefinde ben de vardım. Şırnak’ta bulunduğum sırada bir suikast girişiminden son anda kurtuldum. Bu suikast girişiminden yıllar sonra konuk olarak katıldığım Objektif programında Yeşil’in adamlarından öğrenmiştim. Şırnak'ta suikast için hazır bulunan tim son anda kendilerine gelen “iptal” emri üzerine bundan vazgeçimişler. Zamanın İçişleri Bakanı Meral Akşener’e olayı aktarmama rağmen bir sonuç alamadım.  • Susurluk’a “hayır” diyenler neden Ergenekon karşısında suskunluğa bürünüyorlar?

Sosyal Demokratım diyen her yurttaş bu çeteler karşı çıkmalı. Çetelere karşı asıl duyarlılığı sokaktaki insan gösteriyor. Operasyon sonuna kadar gitmeli.  • Ergenkon vb. oluşumların “devleti korumak” iddiası nasıl değerlendiriyorsunuz?

Türkiye Cumhuriyeti çeteler tarafından korunacaksa vay halimize. Bu devletin dayandığı güç milletidir.

MEDYA Kategorisindeki Diğer Haberler