YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kayış: İki tarafın yöneticileri sık sık RTÜK'ü ziy
Kayış: İki tarafın yöneticileri sık sık RTÜK'ü ziy
Kayış: İki tarafın yöneticileri sık sık RTÜK'ü ziy
24 Eylül 2008 / 17:42 Güncelleme: 25 Eylül 2008 / 00:00

RTÜK eski başkanlarından Sedat Nuri Kayış, Aydın Doğan'ın kendisine bir mektup yazarak hakkındaki iddiaları haber yapan Uzan grubuna ceza verilmesini istediğini açıkladı.


2000-2002 tarihleri arasında RTÜK Başkanlığı yapan Kayış, o dönemde medya patronlarından gördüğü baskıları anlattı. Kayış, medya patronlarının talebi üzerine RTÜK Kanunu'nda değişiklik yapıldığını ve devlet ihalelerine medya patronlarının girmesi önündeki engelin kaldırıldığını söyledi. Kayış, medyada o dönem Doğan grubu ile Uzan grubu arasında büyük bir savaş yaşandığını hatırlatarak, iki tarafın da RTÜK'e yoğun baskı uyguladığını söyledi.


Tarafların kendi gazete ve televizyonlarında birbirlerini suçlayan haberlere yer verdiklerini ifade eden Kayış, “İki taraftan da karşı medyayı cezalandırma, birbirleri hakkındaki yayınları kesme talepleri geliyordu. Aydın Doğan bana bir mektup yazmıştı. 'Ben medya patronu olarak haklarımı koruyamıyorum, vatandaş ne yapsın?' diye. Mektubunda Uzan grubuna karşı daha etkili bir politika izlememiz gerektiğini belirtiyordu” diye konuştu. İki tarafın televizyon yöneticilerinin sık sık RTÜK'ü ziyaret ettiklerini belirten Kayış, “Karşı medyaya uzun süreli kapatma cezaları vermemizi istiyorlardı” dedi.


Nuri Kayış, medya sahiplerinin kamu ihalelerine girememesi için uzun süre uğraşmış ve Doğan Grubu'nun adeta boy hedefi haline gelmişti. Sonunda Koalisyon Hükümeti, Nuri Kayış'ı by-pass ederek tüm medya patronlarına bu yolu açmıştı.


Aslıhan Aydın Karataş/Yenişafak

MEDYA Kategorisindeki Diğer Haberler