YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kara harekâtı ile oyun bozmak
Kara harekâtı ile oyun bozmak
Kara harekâtı ile oyun bozmak
06 Mart 2008 / 09:28 Güncelleme: 06 Mart 2008 / 00:00

NATO serasındaki saksılarda özenle yetiştirilmiş çok sayıda örgütten sadece biri olan PKK, hızla yolun sonundaki duvara doğru yaklaşıyor. Geçen yılın Ekim ayında Meclis’in çıkardığı operasyon tezkeresi aslında örgütün idam fermanı gibiydi. Sadece silahlı mücadelenin, terörist öldürmenin, bataklıkta sivri sinek avlamaktan farklı olmadığını fark eden Ankara, PKK konusunda çok farklı bir yol takip ediyor. Teröristle mücadele yanında terörü besleyen damarları da kurutmayı amaçlıyor. Teröristlerin aileleriyle tek tek görüşülerek çocuklarının eve dönmeleri için yardımcı olmaları isteniyor. Her şeye rağmen devletin şefkat eli uzatılıyor. Çok sayıda aile bu taleplere olumlu karşılık veriyor ve güvenlik birimleriyle işbirliği yapıyor.


Türkiye son aylarda bunun meyvelerini almaya da başladı. Meclis’in operasyon kararından bu yana yaklaşık 1 480 PKK’lı Irak ordusuna dahil oldu. Bunlar, Irak’ın güney ve iç kesimlerinde görev yapıyorlar. Ankara’yla karşılıklı mutabakat çerçevesinde yürütülen bu strateji dahilinde Irak ordusuna giren PKK’lıların listeleri ve görev yaptıkları birliklerin isimleri Türk makamlarına teslim ediliyor. Böylece örgüt mensuplarının tekrar hata yapıp yapmadıkları Türk güvenlik birimleri tarafından takip ediliyor. Irak ordusuna dahil olan PKK’lı sayısı her geçen gün artıyor.
Benzer bir uygulama Suriye ile de yapılıyor. Suriye uyruklu PKK’lılardan 148’i Ankara’nın bilgisi dahilinde silah bırakarak kendi ülkesine döndü.

PKK’nın yaklaşık % 21’i Ermeni kökenlilerden oluşuyor. Şimdiye kadar 42 Ermeni kökenli PKK’lı da Ermenistan’a sığındı. Ermenistan yönetimi bunları Karabağ’a yerleştirdi. Hatta bunların bir kısmı Türkiye’deki ailelerini bile Ermenistan’a taşıdılar.


21 şubatta başlayıp 29 şubatta sona eren son kara harekatında ise ölü sayısı 240 olarak açıklandı. Ancak bu sayının 500’ün üzerinde olduğu anlaşılıyor. Bu rakamlara Türk makamlara teslim olanlarla son kara harekatından önce etkisiz hale getirilen PKK’lılar dahil değil. Rakamları alt alta sıralarsak:


1480 Irak ordusuna katılan PKK’lı


148 Suriye’ye giden PKK’lı


42 Ermenistan’a taşınan PKK’lı


509 son kara harekatında etkisiz hale getirilen PKK’lı. Toplam


2 179. buna 2007 başından bu yana etkisiz hale getirilen teröristleri de dahil edersek çok yüksek bir sayı çıkıyor ortaya.Ele geçirilen ve imha edilen isimler arasında örgütün önemli sayıda üst düzey yöneticisi kişiler de var. Şimdiden örgütün beli kırılmış durumda. Ayrıca PKK’nın Kuzey Irak’taki alt yapısı da önemli oaranda tahrip edildi. Türkiye bir yandan PKK ile mücadele ederken diğer yandan da Ergenekon gibi PKK’nın ikiz kardeşleri ile mücadele ediyor. Ülkemizi saran NATO ürünü örümcek ağlarını ve beyni dağılan zehirli ahtapotun kollarını temizlemeye çalışıyor. Eski günlerine tekrar dönmek için hesap yapan işbirlikçilerin ise oyunları üst üste bozulmaya devam ediyor. Son yapılan “sürpriz” kara harekâtıyla çok büyük bir oyun daha bozuldu.

Kara harekâtını eleştirenler ve hazmedemeyenler neden böyle yapıyorlar? Harekâta neden gölde düşürmek istiyorlar? Önemli olan harekâtın başarısı değil mi? Ne zaman girip ne zaman çıktığımızın ne önemi var. İşimizi kısa zamanda tamamlamış olmamız daha büyük bir başarı değil mi? Öyle ise neden rahatsız oluyor birileri?


03.03.2008


Alper TAN

MEDYA Kategorisindeki Diğer Haberler