YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
'Kaptan Kirk'in tüfeğine servet
'Kaptan Kirk'in tüfeğine servet
08 Nisan 2013 11:14
1960'lı yılların efsane televizyon serisi 'Uzay Yolu'nda 'Kaptan Kirk' ün kullandığı tüfek, Kaliforniya Julien's Müzayede Evi'nde düzenlenen açık arttırmada 231 bin dolara alıcı buldu.

ABD'li meşhur senarist Gene Roddenberry tarafından 1966 yılında yapılan bilim kurgu televizyon serisi 'Uzay Yolu'nda Kaptan Kirk'ün kullandığı tüfek Kaliforniya Julien's Müzayede Evi'nde düzenlenen açık arttırmada 231 bin dolara alıcı buldu. Tanınmış oyuncak tasarımcısı Reuben Klamer tarafından 'Uzay Yolu' serisinin yaratıcısı Gene Roddenberry'nin teklifi üzerine özel olarak tasarlanan tüfek, meşhur serinin akılda kalan temel ögelerinden biriydi.

Tasarım çizimlerinin sona ermesinin ardından iskeleti tahtadan hazırlanan ve mavi-metalik bir boya ile boyanan tüfeğin namlusu ise el yapımı olmakla beraber alüminyumdan oluşuyordu. Üzerinde 3 tane de gösterge ışığı bulunan tüfek efsane seride Kaptan Kirk tarafından rakiplerini sersemletmek için kullanılıyordu. 231 bin dolara alıcı bulan tüfek, 'Uzay Yolu' serisi tarihinin en büyük 2. satışı olarak kayıtlara geçti. 2008 yılında düzenlenen bir müzayedede ise Kaptan'ın sandalyesi bir koleksiyoner tarafından 304 bin 750 dolar ödenerek satın alınmıştı.

MEDYA Kategorisindeki Diğer Haberler