YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kadınlar bunları istiyor
Kadınlar, televizyonda müstehcen görüntüler istemiyor
Kadınlar bunları istiyor
25 Ekim 2010 / 17:27 Güncelleme: 25 Ekim 2010 / 17:28

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) tarafından gerçekleştirilen araştırmaya göre, kadınların televizyon yayınlarında rahatsız olduğu görüntülerin başında müstehcen görüntüler geliyor. Çocuklara, kadınlara ve güçsüzlere uygulanan fiziksel şiddet görüntüleri ile tecavüz mağdurlarının görüntüleri ise ikinci ve üçüncü sırada yer alıyor.
       

'Kadınların Televizyon İzleme Eğilimleri Araştırması - 2' adlı kamuoyu araştırmasının sonuçları açıklandı.

 RTÜK tarafından 21 ilde, 18 ve daha yukarı yaştaki toplam 2 bin 523 kadının katılımıyla gerçekleştirilen araştırmada, kadınların televizyon izleme süreleri, en çok izledikleri kanallar, en beğendikleri program türleri, televizyon programlarıyla ilgili kanaatleri, reklâmları ne kadar izledikleri, programlarla ilgili istek ve beklentileri belirlendi.

KADINLAR NE ZAMAN TELEVİZYON İZLİYOR?

Yapılan araştırmada kadınların yüzde  60'ının yaklaşık olarak 2 ile 5 saat arasında televizyon izlediği ortaya çıktı. Hafta içi ve hafta sonu televizyon izlenen saat dilimleri incelendiğinde en yüksek izleme oranının yüzde 67,6 ile 21:01-24:00 saatlerinde gerçekleştiği; bundan sonraki en yüksek izleme oranın yüzde 64,0 ile 18:01-21:00 saatlerini kapsadığı gözlendi.
    

EN ÇOK KİM İZİLİYOR?  

Evli kadınların bekarlardan, ilkokul mezunu kadınların yüksek eğitimlilerden, işsiz kadınların çalışanlardan, metropolde yaşayan kadınların taşrada yaşayanlardan, emeklilerin ve ev hanımlarının çalışan kadınlardan daha çok televizyon izlediği belirlendi.
 

EN ÇOK İZLENENLER KANAL D VE ATV
 

Kadınların en fazla izlediği beş kanalın sırasıyla Kanal D, ATV, Show TV, Star TV ve STV şeklinde olduğu; Kanal D ile ATV'nin en fazla dizilerinden dolayı tercih edildiği anlaşıldı.

En çok izlenen televizyon kanalları sıralamasında 8. sırada olan TRT, 'yalnızca bir televizyon kanalı seyredilebilse, tercih edilecek kanallar' sıralamasında 3. sırada yer aldı. Kadın izleyiciler tarafından TRT'nin tercih edilme nedeninin ise 'aile değerlerine uygun, seviyeli ve ahlakî yayın yapması' olarak belirtildi.
 

BELGESELLER İLE KÜLTÜR, SANAT VE TARİH PROGRAMLARI İÇİN TRT
 

Kadınların yerli diziler, haberler, sağlık programları, güldürü / talk show programlar, yerli ve yabancı filmler, açık oturum ve tartışma programları ile magazin programları için Kanal D'yi, dinî programlar için en fazla Kanal 7'yi, müzik programları için Kral TV'yi ve belgeseller ile kültür, sanat ve tarih programları için TRT'yi tercih ettikleri belirlendi. Yarışma programları Show TV'den, gerçek hayat hikayeleri STV'den izlenirken, izdivaç programları ile kadın kuşak programlarının yoğunluklu izlendiği kanalın ATV olduğu ortaya çıktı. Spor programlarının izlenmesinde tercih edilen kanal ise NTV olarak tespit edildi.
 

KADINLAR, KADIN PROGRAMLARINDA EN ÇOK SAĞLIK, EN AZ GERÇEK HAYAT, SİYASET VE YARIŞMA İSTİYOR
Kadın izleyicilerin en fazla izlediği programların Doktorum, Yaprak Dökümü, Aşk-ı Memnu, Beyaz Şov, Canım Ailem olduğu belirtildi.

Kadın izleyicilerin program türlerini izleme sıklıklarına bakıldığında; yerli dizi izleyenlerin oranı yaklaşık olarak yüzde 78, haberleri izleyenler yüzde 76, sağlık programlarını izleyenler yüzde 49, dinî programları izleyenler yüzde 42, müzik/eğlence programlarını izleyenlerin oranı ise yaklaşık olarak yüzde 36 düzeyinde oldu.
Kadınların televizyonlarda en çok görmek istediği beş program türü ise sırasıyla yerli diziler, sağlık programları, haberler, dinî programlar ve belgeseller oldu.
      

Televizyonda kadınlara yönelik hazırlanmış programlar içerisinde kadınlar tarafından en beğenilen üç program Deryalı Günler (yüzde 22.4), Doktorum (yüzde 19.8) ve Müge Anlı İle Tatlı Sert (yüzde 13.4). Kadınlar Deryalı Günleri bilgilendirici, eğitici ve eğlenceli, Doktorum programını bilgilendirici, eğitici ve yararlı, Müge Anlı İle Tatlı Sert'i ise bilgilendirici, eğitici ve gerçekçi buluyor; programın kaybolanları bulup, ayrılanları kavuşturduğunu düşünüyor.
      

Araştırma sonuçlarına göre, kadınların kendilerine yönelik televizyon programlarında yer almasını istedikleri konuların başında sağlık geliyor. Eğitim, dinle ilgili konular, çocuk bakımı, yemek bilgileri, örgü/el işi ise kadınların programlarda en çok yer almasını istedikleri diğer konular arasında geliyor. Kadınlara yönelik programlarda en az yer alması istenen konular ise gerçek hayat, siyaset ve yarışma.
 

YERLİ DİZİLERDE VE REKLAMLARDA KADININ ROLÜ: ANNE, CİNSEL NESNE…
 

Araştırmada yerli dizilerde ve reklamlarda kadının temsiline yönelik sorular da soruldu. "Yerli dizilerde kadın en çok hangi rolde yer almaktadır?" sorusuna ankete katılan kadınların yüzde 57'si anne, yüzde 22.9'u cinsel nesne, yüzde 18.6'sı şiddet gören, ezilen kadın, yüzde 9.9'u iş hayatındaki kadın yanıtını verdi. "Reklamlarda kadın en çok hangi rolde yer almaktadır?" sorusuna ise kadınların yüzde 58'i anne, yüzde 22.2'si cinsel nesne, yüzde 11.9'i iş hayatındaki kadın, yüzde 8.8'i eş olarak kadın yanıtını verdi.
 

BEĞENİLMEYEN PROGRAMLAR
 

Araştırma bulgularına göre kadınların en fazla izdivaç, magazin, kadın kuşağı, spor ve şiddet/korku içeren programlardan rahatsız oldukları ortaya çıktı. Bunun başlıca nedenleri sorulduğunda; 'aile değerlerinin zedelenmesi', 'evliliğin şova dönüştürülmesi', 'katılanların özel hayata ilişkin konuşmaları', 'sunucuların laubali konuşmaları' olduğu belirlendi.
 

Kadın izleyicilerin en çok fiziksel şiddet ve cinsellik içeren görüntülerden rahatsız oldukları; tecavüze uğrayanlara ilişkin görüntüler ile cinayet görüntülerinin de yüksek oranlarda rahatsızlık veren konuları oluşturduğu görüldü.
 

Araştırma bulgularına göre kadınların yüzde 45'i, reklâmlar yayınlandığı zaman kanal değiştiriyor. "Reklamların tümünü izlerim" diyen kadınların oranı ise yüzde 17. CHA

MEDYA Kategorisindeki Diğer Haberler