YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
KADDER Başkanı Şahiner Bilinmeyen İslam'da konuşt
KADDER Başkanı Şahiner Bilinmeyen İslam'da konuşt
KADDER  Başkanı Şahiner Bilinmeyen İslam'da konuşt
20 Haziran 2008 / 11:18 Güncelleme: 21 Haziran 2008 / 00:00


“Türkiye Kadınlar Kültür ve Dayanışma Birliği” Genel Başkanı Ayşe Serap ŞAHİNER, başörtüsü takanların babalarının ya da eşlerinin baskısı altında bulundukları iddialarına cevap verdi. Kanal-A televizyonunda “Bilinmeyen İslam” programına katılan Şahiner “Dindar kadınların örtünme tercihi kimsenin ipoteğinde değildir” dedi.


Tesettürün Kur’anda Allah’ın emrettiği; Hz. Peygamberin tatbikatında yer alan ve İslam’ın ışığının dünyayı aydınlattığı günden buyana Müslüman kadınların yerine getirdikleri bir toplu (mütevatir) uygulama olduğunu söyleyen Genel Başkan Şahiner böylesine tarihi, dini, yaygın tatbikatı olan kişisel hakkın ideolojik mülahazalarla “Baba”, “Eş” baskısına indirgenmesi, kadının özgür iradesine müdahale; bir insanlık hakkının açık ihlali olduğu kadar Türk kadınına da haksızlık ve hakarettir..


Kadınların da en az erkekler kadar “Din”ini, örf ve geleneklerini bildiğine ve bilmesi gerektiğine dikkat çeken Ayşe Serap ŞAHİNER, Türkiye’de dindar kadınların, son yıllardaki olumsuz gelişmelere karşı haklarını ve tercihlerini savunmak üzere teşkilatlanmaya başladıklarına işaret etti.


Kadının “Anne” olduğunu, olaylara bir anne şefkatiyle yaklaştıklarını, gerginliklerden mutlu olmadıklarını belirten Şahiner, katıldığı dini programda özetle şunları ifade etti:


“Biz vatanımızı seviyoruz. Çocuklarımızı askere gönderirken, vatan uğruna gerektiğinde şehadet şerbetini içmeye can atmalarını öğütlüyoruz. Ayağına bir diken batmasına gönlümüzün razı olmadığı çiçeği burnunda evladımızın şehid cenazesi geldiğinde bağrımıza taş basıyoruz. Vatanı uğruna canını veren ve tabutun içinde cansız yatan evladımızı Allah’ın rızasına ve mükafat denizine gönderdiğimize inanıyoruz. Çanakkale’de bunu yaptık. Kurtuluş Savaşı’na onlarla birlikte biz de katıldık. Vatanın bölünmesini isteyen teröre karşı evlatlarımızı askere gönderirken “Peygamber ocağı” diye dualarla uğurladık.. Örtümüze el uzatılmasını anlayamıyoruz.Devlet, rejim ve sistem adına hareket ettiklerini sananlar, o değerlere zarar verdiklerine unutmasınlar. Milleti Devletinden soğutmasınlar. Devlet’le aramıza girmesinler”..


Bugüne kadar Danimarka, Norveç, Makedonya, Almanya, Fransa, Avusturya İsveç, İsviçre Belçika, Irak, Pakistan ve Malezya’ya ziyaretlerde bulunduklarını; buralarda Peygamberimiz Efendimizi ve İslamiyet’i anlattıklarını ifade eden Türkiye Kadınlar Kültür ve Dayanışma Birliği Genel Başkanı Ayşe Serap ŞAHİNER, Türkiye’nin çeşitli bölgelerinde açtıkları temsilcilikler ve buralarda yürüttükleri hizmetler hakkında bilgiler verdi.

MEDYA Kategorisindeki Diğer Haberler