YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İstifa bilmecesi, Arınç mı Akman mı yanıltıyor?
RTÜK Başkanı Zahid Akman'dan Habertürk Gazetesi yazarı Balçiçek Pamir'e yalanlama geldi
İstifa bilmecesi,  Arınç mı Akman mı yanıltıyor?
29 Mayıs 2009 / 15:48 Güncelleme: 29 Mayıs 2009 / 00:00

Bülent Arınç'ın 'İstifa edecek' dediği RTÜK Başkanı Zahid Akman, Başbakan'ın arkasında olduğunu söyleyerek kimsenin istifasını istemediğini açıkladı. Bu açıklamayla birlikte, RTÜK Başkanı Akman ile RTÜK'ten sorumlu Başbakan Yardımcısı Arınç arasında yaşanan ve kamuoyuna farklı yansıtıldığı iddia edilen yeni bir tartışma söz konusu.


Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'ın geçen hafta Teke Tek programında Fatih Altaylı'ya "Zahid Akman'ın istifasını istedim. O da söz verdi" dedi. Bu sözler basında geniş yer buldu. Manşetlere taşınan Arınç'ın sözlerine şimdiye kadar herhangi bir itiraz ve tekzip yapılmadı. Konunun muhatabı Zahit Akman basında çıkan haberlere rağmen sessizliğini korudu. Dün Habertürk'ten Balçiçek Pamir'e sessizliğini bozan RTÜK Başkanı Zahid Akman, Arınç'ın sözlerinin aksine görüş beyan etti ve istifasının istenmediğini bildirdi.


RTÜK Başkanı Zahid Akman, Bülent Arınç'a hayırlı olsun ziyaretine gittiğinde kendisine "İstifa etmeyi düşünüyor musun" diye sorduğunu kendisinin ise "Hayır" yanıtını verdiğini iddia etti.


Oysa Teke Tek programında Arınç aynen şöyle demişti:


''Halk nazarında RTÜK Başkanı ile ilgili olarak Deniz Feneri bağlantısı artık kurumları yıpratır hale gelmiştir. Ben sizin görevinizden ayrılmanızı istiyorum. Ayrılsanız iyi olur!''


Bu sözler üzerine de Akman'ın da kendisine ''Ben de aynı kanaatteyim'' diyerek karşılık verdiğini sözlerine ekleyen Arınç,  ''İlk defa açıklıyorum. Ben bakan olduktan sonra Zahid Akman ile görüştüm. O beni tebriğe geldi. Görüşmemizde bu konuları kendisine sordum: Bir, mal bildirimiyle ilgili. İkincisi Deniz Feneriyle ilgili... Bu konudaki ithamları, konuşulanları, yazılanları biliyorsunuz, benim görevim size güvenmektir. Bu konuda ben sizi temiz, namuslu, ahlaklı bir bürokrat olarak biliyorum. Ama bütün bu yazılanlar ve çizilenler karşısında siz ne diyorsunuz?


Bana söylediği şu oldu: Bunların hepsi iftiradır. Beni bunlarla suçlayamazlar. Mal bildirimimi de günü güne verdim. Deniz Feneriyle ilgili olarak da bütün ithamlara karşı kendimi savunacağım. Tekrar tekrar sordum. Bunu bana aynen söyledi. Ondan sonra ben kendisine bir şey söyledim. Dedim ki; 'Sayın Akman, biz de siyaset yapıyoruz. siz de bürokrasidensiniz. Siz seçilmişsiniz, biz sizi Meclis olarak seçtik. Bu seçimlerde de kılı kırk yarıyoruz. Kendi elimle üyeler seçtim ve onların ülkem için yararlı insanlar olmasını arzu ettim. Sizin seçimlerinizde katkısı olan bir insan olarak söylüyorum ki; Bu ithamlar sizi yıpratıyor, kurumunuzu yıpratıyor, hükümeti yıpratıyor.


Şimdi RTÜK'ten sorumlu Başbakan Yardımcısı olarak beni de yıpratabilir. Çünkü böyle bir kanaat oluşmuştur. Halk nazarında RTÜK Başkanı ile ilgili olarak Deniz Feneri bağlantısı artık kurumları yıpratır hale gelmiştir. Ben sizin görevinizden ayrılmanızı istiyorum' dedim. Bir hafta önce konuştum kendisiyle. Sağ olsun anlayış gösterdi ve 'Ben de aynı kanaatteyim' dedi'' ifadelerini kullandı.


Arınç, ''İstifasını mı istediniz?'' sorusu üzerine, ''Ayrılsanız iyi olur, en azından soruşturma neticeleninceye kadar'' dediğini aktardı.


Bülent Arınç, '''Ben de aynı kanaatteyim' dedi. Sonra oturduk. Bu aralarda RTÜK'ün üç üyesinin seçimi var. Kuralar çekildi. Sanıyorum önümüzdeki günlerde bu seçim yapılacak. 'O seçimi bir geçirelim' dedi. Zaten Akman'ın görev süresi Temmuz'un başlarında bitiyor. İki yıl doldu. İki defa seçildi. 'Şimdi RTÜK'e üyeler seçilsin göreve süremin bitmesine yakın ya da bittiğinde ben tekrar aday olmayacağım ve başkanlıktan da ayrılacağım' diye bana söz verdi. Ben kendisine teşekkür ettim.


AKMAN NE DEDİ?
RTÜK Başkanı Akman ise dün görüşme içerğinde geçen konuşmaları yalanladı, aralarında istifaya dair bir diyaloğun geçmediğini iddia etti:


"Başbakan arkamda. Arkamda olmasa hala bu koltukta oturuyor olabilir miyim?"


Konuşulanları hayretle izlediğini ifade eden Akman,  “Konu açıldı. ‘İstifayı düşünüp düşünmediğimi’ sordu. ‘Hayır’ dedim. Bence istifayı düşünmek, suçlu olduğuna inanmak demek.' Hayatımda hiçbir zaman koltuk sevdalısı olmadım. Makamlar benim için önemli değil.” diye konuştu. Akman ayrıca,  "Nihayetinde ben bir kamu görevlisiyim. Hepsini anlatacağım ama bir süre sonra. Anlattıklarımı öğrenince herkes şaşıracak. Ne kadar hakkımın yendiği ortaya çıkacak. Benimle uğraşanlarla tek tek hesaplaşacağım.” dedi.


Kamuoyu şimdi, Akman'ın bu açıklamalarından sonra Bülent Arınç'ın nasıl bir tavır alacağını merak ediyor. (Gazeteport)Akman, Balçiçek Pamir'i ispata çağırdı


RTÜK Başkanı Zahid Akman'dan Habertürk Gazetesi yazarı Balçiçek Pamir'e yalanlama geldi. Pamir'in bugünkü yazısında kendisi ile yaptığı görüşmeyi aktardığı bilgilerin yalan olduğunu avukatı aracılığı ile açıklayan Akman, Pamir'i ispata davet etti.


Balçiçek Pamir bugünkü köşesinde, Zahid Akman'ın, "Başbakan arkamda. Arkamda olmasa hala bu koltukta oturuyor olabilir miyim?" dediğini yazmıştı.


Akman ise görüş verdiği Pamir'e böyle birşey söylemediğini belirterek şu açıklamayı yaptı: "Habertürk Gazetesi’nin 29 Mayıs 2009 (bugün) tarihli nüshasında yer alan gazetenin yazarı Balçiçek Pamir’e ait köşe yazısında, Radyo ve Televizyon Üst Kurulu Başkanı Sayın Zahid Akman’ın adı geçen yazarla 27 Mayıs 2009 tarihinde yaptığı telefon görüşmesinden bazı alıntılarla yapılan bir haber yer almaktadır. Söz konusu haberde müvekkilim Sayın Akman’ın görüşme esnasında hiç söylememiş olduğu bazı ifadeler sanki söylenmiş gibi yazılmıştır. Sayın Akman, bu görüşme esnasında Sayın Başbakan’la ilgili olarak herhangi bir yorumda bulunmadığı halde “Başbakan arkamda olmasaydı, beni desteklemeseydi, ben bu koltukta oturabilir miydim?” şeklinde bir ifade yer almıştır. Kesinlikle söylenmemiş sözleri yalan ve iftirayla söylenmiş gibi göstermek çirkin bir polemiği başlatmak gayretiyle yapılmıştır. Bu gayri ahlaki yaklaşım medya etiğine yakışmadığı gibi böyle bir asılsız, ölçüsüz, iyi niyetten yoksun bir yaklaşımla iddiayı manşete taşımak Sayın Başbakan, Bakanlar ve ilgili kuruluşlar arasında çatışma varmış gibi gösterme amacı taşımaktadır. Bu tür bir habercilik anlayışı, farklı ve değişik olma iddiası taşıyan bir gazetenin, geçmiş dönem alışkanlıklarını benimseyerek sürdürdüğünün bir göstergesidir. Habertürk Gazetesi yazarı Sayın Balçiçek Pamir’i müvekkilimin Başbakan’la ilgili bu sözleri söylendiğini ispat etmeye çağırıyoruz."

MEDYA Kategorisindeki Diğer Haberler