YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İşte Kanaltürk'ün yeni patronu
İşte Kanaltürk'ün yeni patronu
İşte Kanaltürk'ün yeni patronu
12 Mayıs 2008 / 14:52 Güncelleme: 12 Mayıs 2008 / 00:00

Medyada flash bir gelişme oldu. Kanaltürk hiç beklenmedik bir isme satıldı. Peki Kanaltürk'ün yeni patronu kim? İşte o isim;
Koza-İpek Grubu yıllarca davetiye sektörünün önde gelen temsilcisi oldular. Halen bile yurtiçi davetiye pazarının yüzde 90’ı onların. O zaman kimse onları tanımıyordu… Taa ki 2003 yılında Bugün Gazetesi’ni alana kadar…


İşte Borsa'ya gönderilen yazı:


Koza İpek Grubu'nun Kanaltürk'ü satın alması borsaya bildirildi. Koza Holding satın almayı yazılı açıklamayla İMKB'ye duyurdu. Koza Davetiye'nin İMKB'ye yapılan açıklama şöyle: "Şirketimiz Koza Davetiye'nin yüzde 99.04 hissesine sahip bağlı ortaklığı ATP İnşaat ve Ticaret A.Ş, Kanaltürk'ün ana hakim ortağı olan Yaşam Televizyon Yayın Hizmetleri'nin yüzde 99.99 hisselerini satın almıştır" 


Grubun başındaki Akın İpek 1963 doğumlu… İyi bir eğitim görmüş. Önce Ankara TED, ardından İngiltere’de ekonomi… Babası öldükten sonra işi büyüterek ilerletmiş. Medya ise istediği ama hiç planlamadığı bir konuymuş.


ÖNCE BUGÜN’Ü ALDI


Bir arkadaşı sayesinde Nazlı Ilıcak’la tanışmış ve bir hafta içinde de gazeteyi almış. Gazeteyi aldığı günlerde Vatan Gazetesi’nden Gülümhan Gülten’e verdiği röportajında şöyle anlatıyor.


“Ben o zaman bunu bir fırsat olarak algıladım. Ben tam gazeteyi aldığım sırada bir yerde Zafer Bey'le (Zafer Mutlu) karşılaştık. Bana ilk söylediği “Allah kolaylık versin” lafı oldu. Ben o zaman anlamamıştım. Sonra anladım. Zor olduğunu biliyordum ama bu kadar zor olduğunu tahmin edemedim. Ben de medyada kısa sürede çok büyük başarı elde ederim sandım. Bir buçuk yılda hayatımı törpüledi”


ALTIN MADENCİLİĞİ


Davetiyecilikle başladığı, medyayla devam ettiği işine bir de altın madenciliğini ekledi. işinde 20 milyon dolarını peşin ödeyerek 45milyon dolara Bergama'daki ‘Ovacik Madeni'ni aldı. Altın madenciliğine niye girdiğini de şöyle anlatıyor: Geçtiğimiz yıllarda Newmont'un patronu Türkiye'ye geldi. Benimle görüşmek istedi. Yani bu şirket öyle bir şirket ki milyar dolarlık kârları var. Başkanı kendine jet almış, kendine özel Ferrari sipariş ediyor. İnsanın çok parası olunca böyle oluyor herhalde. Bana dedi ki: 'Hiçbir işle insan, bir günde dünyanın en zengini olamaz. Ama diyelim Afrika'da bir yerde bir sondaj yapıyorsun. O sondaj bir saat içinde seni dünyanın en zengini yapabilir'. Altın madenciliği işte böyle bir iş.


AK PARTİ’Yİ DESTEKLİYOR MU?


İpek AK Parti'yle organik bir bağının olmadığını söyleyen İpek Erdoğan’ı hayatında sadece 2 defa görmüş. İpek “Ak Parti’yi destekliyor musunuz?” sorusuna “Ben siyasi istikrarı destekliyorum. Ben çalışarak para kazanan bir insanım. Bu ülkede benim bir gecede tüm borçlarım 2 katına çıktı. Varlığım yarı yarıya düştü. Şimdi AK Parti, sevin ya da sevmeyin bu işi geçmiş iktidarlardan daha iyi yapmadı mı? Elimi vicdanıma koyuyorum. Yine söylüyorum, AK Parti'yle hiçbir ilişkim yok. Ama ben istikrarı destekliyorum."


SARIKLI CÜBBELİ BİR ADAM DEĞİLİM


Akın İpek hakkında en çok konuşulan dedikodu ise Fethullah Gülen’in en yakınındaki isim olduğu. İpek Gülen’i tanıdığını inkar etmiyor. Ve “Bence Hocaefendi bu ülkedeki radikal İslamın da önündeki en büyük engellerden bir tanesidir.” Diyor ve kendini şöyle tanımlıyor: “İnançlı bir insanım, eşim de inançlıdır. Alkolü, yaklaşık 11 yıl önce inançlarım nedeniyle bıraktım. Ama modern bir aileyiz biz. İyi bir eğitim gördük. Ama sanki beni dünyadan kopmuş cübbeli, sakallı bir adam gibi görüyorlar.”


NASIL BİR MEDYA PATRONU?


Şu anda Kanaltürk’ün de sahibi olan İpek medya patronu olarak kendini şöyle tanımlıyor: “Ben gazetenin hiçbir haber toplantısına girmem. Hiçbir manşet toplantısına katılmam. Bu genel çerçeve içinde doğru haber olduğu müddetçe, kimseden korkmadan, çekinmeden habercilik yapmaları dışında hiçbir şeye karışmam. Bakın ben gazeteyi herkes gibi sabah çıkınca okurum. Tek karıştığım pazarlama bölümü.”


 

MEDYA Kategorisindeki Diğer Haberler