YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İşte dış basında yer alan ayrıntılar
İşte dış basında yer alan ayrıntılar
İşte dış basında yer alan ayrıntılar
02 Temmuz 2008 / 11:05 Güncelleme: 00 0000 / 00:00


İngiliz gazetesi The Independent, “2 emekli general Nobel ödüllü yazar Orhan Pamuk'u öldürmek için komplo kurmaktan gözaltında” diye yazdı. İşte ayrıntılar:


Ünlü İngiliz gazetesi The Independent, Ergenekon operasyonu ile haberi “2 emekli General Nobel ödüllü yazarı öldürmek için komplo kurmaktan gözaltında” başlığı ile verdi. Gazete, Yüksek kesimden cinayetler ve Nobel ödüllü (Haberde Türk halkın çoğunluğunun bu ödülü edebi değil politik nedenlerle verildiğine inanıyor denildi.) yazar Orhan Pamuk’u öldürmek için komplo şüpheleriyle ilişkilendirilen devlet-destekli örgüte üye oldukları gerekçesiyle Türk polisi iki emekli generali gözaltına aldı” dedi.


Haberde, "aydınları, Kürt politikacıları ve hatta askeri personeli hedef alan gizli planın Türk toplumunda karışıklık çıkarmak ve askeri müdahaleye zorlama hedefini içerdiği" iddia edildi. Gözaltıların “ülkeyi kaplayan güç savaşının ani şiddetlenmesine” işaret ettiğini söyleyen haberde, operasyonun Başsavcının Anayasa Mahkemesi’ndeki sözlü iddianamesini okuduğu gün yapılmasına dikkat çekti.


Akçura: Hükümet Ergenekon’u koz olarak kullanıyor


“Son gelişmeler Türk borsasını vurdu ve Türkiye’nin Avrupa Birliği’ne katılma şanslarını kararttı” denilen haberde Türk medyasından köşe yazarlarının görüşlerine yer verildi. Radikal yazarı İsmet Berkan, planı Türkiye’deki darbelerin ilki olan 1960’dan önceki sivil ayaklanmalarla kıyaslayarak “Bu sosyal mühendisliğin klasik bir modeli ve durumudur. Tek fark, bu sefer, Türkiye tarihinde ilk kez olarak, 4 yıldızlı generaller, yani büyük balıklar, sivil savcı tarafından avlandı” dedi.


“Çoğunluğun gözaltıları hükümet ve devlet arasındaki hızla sertleşen güç savaşının son ayağı olarak gördüğü” söylenilen haberde Hürriyet yazarı Cüneyt Ülsever’in “Türkiye’nin karşı karşıya olduğu tek bir darbe değil, iki tane” sözlerine yer verildi.


Haberde “araştırmacı gazeteci” ve “Derin Devlet” adlı kitabın yazarı Belma Akçura’nın Ergenekon operasyonun yürütülmesiyle ilgili kaygılarını onun sözleriyle verildi. Akçura şöyle dedi: “Bir yıldan fazla oldu ve hala bu insanların neyle suçlandığını bilmiyoruz. Hükümetin Ergenekon’u kendi var olma savaşı için koz olarak kullandığını düşünüyorum: ‘Ben batarsam seni de batırırım’.”


Görmüş: Yeni rejimin doğum sancıları


Gözaltına alınanlardan Şener Eruygur’un, 2004’teki “Sarıkız” ve “Ayışığı” adlı iki “vazgeçilmiş darbe” girişiminin mimarı olduğu hatırlatılan haberde, Radikal yazarı Berkman’ın “Büyük medya patronlarıyla destek için konuşmaya geldiler. Fakat alamadılar” yorumuna yer verildi.


Eruygur’un bunu unutmadığını ve Cumhuriyet mitinglerinde “1 Tayyip alana 2 Aydın Doğan bedava” sloganlarıyla intikam aldığını iddia eden yazıda son olarak darbe girişimlerini ortaya çıkaran ve “neden olduğu sorunlar nedeniyle kapanan” Nokta ve şimdiki Taraf yazarı Alper Görmüş’ün düşünceleri aktarıldı.


Görmüş şöyle konuştu: “İnsanlar Türkiye’nin krizde olduğunu söylüyor ve haklılar da. Ancak hangi devrim politik kriz olmadan gelmiş ki? Bugün yaşadığımız yeni bir rejimin doğum sancılarıdır. 60 yıllık sınırlı demokrasi ölüyor ve Türkiye’nin hak ettiği tam demokrasi doğuyor.”


(Timeturk)

MEDYA Kategorisindeki Diğer Haberler