YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İsmet Özel ile Murat Bardakçı canlı yayında kapışt
İsmet Özel ile Murat Bardakçı canlı yayında kapışt
İsmet Özel ile Murat Bardakçı canlı yayında kapışt
23 Nisan 2008 / 11:38 Güncelleme: 23 Nisan 2008 / 00:00

'Müslüman olmayan Türk olmaz' çıkışı ile yeni bir tartışma başlatan şair İsmet Özel, tarih araştırmacısı Murat Bardakçı ile canlı yayında tartıştı.


İsmet Özel'in "Müslüman olmayan Türk olmaz" çıkışı beklenen tartışmayı başlattı. Ünlü tarihçi gazeteci-yazar Murat Bardakçı ve şair İsmet Özel canlı yayında tartıştı.


HABERTÜRK'te Parantez programında karşı karşıya gelen iki isim arasında oldukça sert bir tartışma yaşandı. İşte Bardakçı'nın "Şairin iyisi fikri alanda sapıtır" demesiyle daha da alevlenen canlı yayındaki o tartışma...

İsmet Özel: "Kafirle çatışmaya kalkan müslümana Türk denir. Sözümün arkasında duruyorum. Dünyada milliyetçilikle dinini birleştiren tek unsur var o da Türk. Hıristiyan Arap olur ama hıristiyan Türk olmaz. Türkler'in müslüman olması diye bir şey yok. Ural-Altay arasında bulunan bozkır ahalisinin müslümanlıkla tanışması sonucunda seçilmiştir"

Murat Bardakçı: "Nasıl tanışıyor? Sopa zoruyla mı? Oradaki Türk komutanların canına okunmuştur. Onbinlerce kelleleri mızrakların üzerine dikilmişti."


İsmet: "Türkleri müslümanlıktan soğutmak için uydurulmuş yalanlardır."

Bardakçı: "Bunları Araplar kendi tarihlerinde yazıyor, yapmayın... Kavimler Göçü büyük palavradır. Türklerin müslüman olması sopa zoruyladır. Türkler kılıç zoruyla Müslüman oldu. Emeviler canımıza öyle bir okudu ki.. Hangi Türkler koşa koşa müslüman oldu? "

Özel: "Türkler koşa koşa müslüman olmadı çünkü Türk Türkiye'de doğdu, Türkiye'de müslüman oldu."

Bardakçı: "Biz tarihe sadece bizim tarihimizden bakarız. Bunlar içinde çok büyük palavralar vardır."


Türklük üzerine tartışmanın devamında İsmet Özel, "Türklük hiçbir zaman olmamıştır" tesbitini yaptıktan sonra "Türk tarihe kâfiri gerileterek çıkmıştır" vurgusuyla Türklüğün ırk temelli değil, din temelli bir kavram olduğu söyledi. Murat Bardakçı ise asabiyetin İslam'da yerinin olmadığını, Hz. Peygamber'den hadisler ve Mehmet Akif'in şiirlerinden alıntılar yaparak İsmet Özel'in düşüncelerini karşı çıktı.


Programın devamını izlemek için TIKLAYINIZ


 

MEDYA Kategorisindeki Diğer Haberler