YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İkinci 'HAC GAFI' Taraf Gazetesi' nden geldi
Taraf 'domuz gribini' 'hac mevsimi'ne denk getirdi!
İkinci 'HAC GAFI'  Taraf Gazetesi' nden geldi
18 Mayıs 2009 / 13:26 Güncelleme: 18 Mayıs 2009 / 00:00

Taraf Gazetesi' nin hac gafı


Taraf Gazetesi, "Hac dönüşü domuz gribi şüphesi" haberi ile yeni bir gazetecilik gafına imza attı. Hac mevsiminin ne zaman başlayacağını bilmeyen muhabirin haberi Taraf'ın yazı işleri tarafından da görülmedi ve gazete haberi manşetten kullandı.


Aralık ayının başında bitecek hac ibadeti dönüşü için 6 ay önceden bugün haber yapan Taraf gazetesinin, umreden yahut 'kutsal topraklar'dan geldiği bile bilinmeyen yolcular sebebiyle böyle bir haber yapması da ayrıca dikkat çekti.


Gazete'nin haberine göre, farklı uçak seferleri ile ülkeye giriş yapan ve termal kamerada ateşli oldukları tespit edilen üç ayrı yolcunun daha karantina altına alındığı, hastalardan birinin hac dönüşü (!) ve İstanbul Atatürk Havalimanı'na saat 12:30'da inen 65 yaşındaki bir kadın olduğu belirtiliyor. 


Benzer bir haber 'Bu sene hac mevsimi Kurban Bayramı'na denk geldi' başlığıyla medyada yer almıştı.


işte Taraf'ın o haberi:


Hac dönüşü domuz gribi şüphesi
     
Sağlık Bakanlığı, domuz gribi olduğu belirlenen iki Iraklı ile aynı uçakta seyahat eden sekiz kişiyi ararken bunlardan biri Bodrum’da bulundu ve tetkik için hastaneye yatırıldı. Suudi Arabistan’dan gelen ve kimliği açıklanmayan 65 yaşındaki bir kadın evinde rahatsızlanınca domuz gribi şüphesiyle Haseki’ye kaldırıldı. Sağlık Bakanlığı şüpheli iki vak’a daha bulunduğunu açıkladı. Domuz gribi olduğu belirlenen 26 yaşındaki Irak asıllı ABD vatandaşı S.S.A ile annesinin tedavisi de sürüyor. Aynı uçakta olan yolculardan yedisi hariç hepsine ulaşıldı ve virüs tespit edilmedi. Yedi kişi aranıyor


ABD-Amsterdam-İstanbul seferini yapan ve içinde 163 yolcunun bulunduğu uçakta Irak asıllı iki ABD’lide domuz gribi virüsünün (A/H1N1) tespit edilmesinden sonra bu kişilerin sevk edildiği Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ndeki karantina sürüyor.
Sağlık Bakanlığı’nın hastaların durumuna ilişkin yaptığı açıklamada, virüs taşıyan hastaların gözlem altında tutulduğu, durumlarının iyi olduğu ve diğer aile fertlerinde virüs bulunmadığı belirtildi. Ayrıca hasta ile birlikte aynı uçakta seyahat eden ve kimlikleri tespit edilmiş olan yolcuların büyük çoğunluğuna ulaşıldığı, bu kişilerde grip belirtisine rastlanmadığı bildirildi.
Ancak adres bilgilerinde eksiklik olan yedi yolcuya hâlâ ulaşılmadığı ifade edildi. Bakanlık yetkilileri, bu kişilerin 112’yi arayarak, “Ben domuz gripli hastayla aynı uçakla yolculuk yapan kişiyim” şeklinde kendilerini tanıtmalarını ve sağlık ekiplerinin kendilerine ulaşmalarını sağlamaları istedi.


Şüpheli vakalar gitgide artıyor
İstanbul İl Sağlık Müdürü Uzman Doktor Mehmet Bakar da ulaşılamayan yolcuların, yurt dışına geri dönmüş olabilecekleri tahmininde bulundu. Bakar, virüs kaptığını düşünenlerin hastanelere başvurması gerektiğini, virüsün tespiti için yapılan testin iki ila dört saat sonra sonuç verdiğini belirtti. 


 


 


 


 


 


 


Öte yandan dün itibariyle farklı uçak seferleri ile ülkeye giriş yapan ve termal kamerada ateşli oldukları tespit edilen üç ayrı yolcu daha karantina altına alındı. Hastalardan birinin hac dönüşü İstanbul Atatürk Havalimanı’na saat 12:30’da inen 65 yaşındaki bir kadın olduğu belirtildi. Van’da da sınırı kaçak yollarla geçerken, yakalanan Pakistan uyruklu 25 yaşlarındaki bir şahıs, domuz gribi şüphesi ile Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nde karantinaya alındı.


(Kanalahaber.com)

MEDYA Kategorisindeki Diğer Haberler