YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İki farklı cumhurbaşkanı: Özal - Demirel
İki farklı cumhurbaşkanı: Özal - Demirel
İki farklı cumhurbaşkanı: Özal - Demirel
19 Nisan 2008 / 10:19 Güncelleme: 20 Nisan 2008 / 00:00

Aynı dönemin yetiştirdiği iki farklı karakter: Süleyman Demirel ve Turgut Özal. Peki iki lider arasındaki farklar neler? Düşünceleri, yaşam tarzları, siyasete bakış açıları birbirlerinden nasıl farklı belki düşündüğünüz olmuştur ama Gazeteci-yazar Ahmet Ünal'ın bu yazısını okuduktan sonra asıl farkın farkına varacaksınız…


Özal bizden de Demirel sizden mi?


Merhum Cumhurbaşkanı Turgut Özal, siyasi tarihimize bir efsane olarak adını yazdı. Birçok aydın onu tanıdıktan sonra görüşlerini değiştirdi. İçimizden birisi olarak siyasete girdi ve öyle yaşadı.


Evet aydınlarımızın, yazarlarımızın ve sanatçılarımızın çoğu onunla görüştükten sonra devletiyle, halkıyla, hatta kendisiyle barıştı. Düşünceyi sınırlayan 141, 142 ve 163. maddelerin kaldırılmasının ve ülkeye dönebilmenin anlamını Merhum Cem Karaca’ya, Haydar Kutlu, Nihat Sargın… ve diğerlerine sormak lazım.


Onu, Yavuz Gökmen’in oğlu bacağını ısırdığında aynı şekilde ısırırken, uçakta gazetecilerle dizüstü bilgisayarda mayın tarlası oynarken yahut otobanda hız sınırını aştığında korumalarını şaşırtırken görebilirdiniz.


Önemli bir buluşunuz yahut çalışmanız varsa bir geceyarısı telefonunuz çalabilir ve “Ben Turgut Özal sizi Çankaya Köşküne bekliyorum…” çağrısını alabilirdiniz.


Türkiye’nin bugün enformasyon çağında önemli bir yer edinmesinin ardında da onun bilişim teknolojisine duyduğu merakı var. Yeni alınan taarruz helikopterini incelerken askeri yetkililere, “Daha ileri modelini niye almadınız?” diye sorduğuna şahit olmuştum. Karşılaştığımız diğer bir mekan ise Cumhurbaşkanı iken Samanpazarı’nda alış veriş yaptığım orta halli bir konfeksiyon mağazasıydı. Esnafla tek tek görüşüp dertlerini soruyordu.


DEMİREL - ÖZAL KARŞILAŞTIRMASI


Aynı dönemin yetiştirdiği iki farklı karakter:


Özal hızlı araba kullanır, Demirel araba kullanamaz.


Özal internet ve bilgisayar tutkunudur, Demirel bilgisayara ihtiyaç duymaz.


Özal sabırsız ve tezcanlıdır, Demirel sabır taşını çatlatacak kadar inatçıdır.


Özal gençlerle çalışır, Demirel ekibini korur. (Bir kez Tansu Çiller’e kapıyı açtı artık yanına çırak bile yaklaştırmıyor.)


Demirel de halkı anlar fakat Özal halktır…


Kısaca Özal inkılâpçı, devrimci bir ruha sahiptir, Demirel ıslahatçılığı benimser ve statükonun istikrarından yanadır.


Demirel’in siyaset anlayışını, 7 kez iktidardan uzaklaşması, yasaklanması ve Zincirbozan sürgünlerinin şekillendirdiği söylenebilir. En az Özal kadar, ekonomiyi ve dünyadaki gelişmeleri bilse de karakteri risk almaya yatkın değildir. Ancak yaşına rağmen siyasete damgasını vurmayı sabrıyla başarmıştır. 12 Eylül’den 11 sene sonra başbakan olduğunda, kendisini sürgüne gönderenleri ayağına getirtip ‘hayırlı olsun’ dedirtmiş adeta intikamını almıştır.


Hemen hemen aynı eğitime almalarına rağmen şartlar iki ayrı lider tipi ortaya çıkarttı. Klasik anlamda ‘Devlet adamlığı’ yönü Demirel’de ağırdır, ‘içimizden biri’ ünvanı ise Özal’a yakışır. Kendi söylemese de ‘Anayasayı bir kez delmekle bir şey olmaz’ sözünün üzerine yapışmasında onun pervasız tavrının da etkisi vardır.


Özal – Demirel karşılaştırmasının benzerini “neden Ahmet Necdet Sezer’le tekrarlamadığımı haliyle kimse sormayacaktır. Demirel 9. Cumhurbaşkanı olarak öyle veya böyle hâlâ aramızda ama “10. Cumhurbaşkanı kimdir?” diye sorsanız yakında kimse adını bile hatırlayamayacak.


‘Dindar Cumhurbaşkanı’ ifadesini Özal'ın ağzından duymadık ancak halkın onu böyle anması aslında “Bizden Cumhurbaşkanı” anlamındaydı. Kenan Evren ve Özal'ın haleflerinin, Laiklik’e halel getirmemek amacıyla cuma namazına gitmemesi, halkın arasına karışmaması türünden sun’i tavırları, vatandaşı Köşk’ten uzaklaştırıyordu. Kırmızı ışıkta beklese de selamlaşamadığı bir cumhurbaşkanı yerine hız limitini aşmış fakat mola yerinde birlikte yemek yediği bir cumhurbaşkanını görmek milletimizi memnun ediyor.


Halkın, birisine ‘bizim’ derken diğerlerini zımnen ötekileştirmesi, Cumhurbaşkanlığı makamında kendisi olmaktan vazgeçenlere duyduğu tepkidendir.


Halkımız Demirel’i nasıl anar, onu da Allah bilir…


* * *

Turgut Özal Düşünce ve Hamle Derneği’nin hazırladığı, ‘Yeni Türkiye’nin Mimarı Turgut Özal’ belgeselinin Samanyolu, TRT 1 ve Kanal a ekranlarından seyirciyle buluşması da önemli bir çalışma. 40’ar dakikalık 12 bölümden oluşan belgesel için 40 isimle röportaj yapılmış. Derneği kutluyorum.

MEDYA Kategorisindeki Diğer Haberler