YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İftiracı Taraf çirkinliklerine devam ediyor!
Taraf Gazetesi, gazetecilik mesleğinin tüm ilkelerini hiçe saymaya devam ediyor.
İftiracı Taraf çirkinliklerine devam ediyor!
27 Eylül 2013 / 13:51 Güncelleme: 27 Eylül 2013 / 19:19

Kanal A hakkında yalan haber yapan taraf, mahkeme tarafından kendisine gönderilen cevap ve düzeltme metnini gururuna yedirememiş olacak ki önceki yalanlarını tekrarlayıp üzerine yeni yalanlar ekledi.

Yalanlarını gazetenin manşetinde cömertçe kullanmaktan çekinmeyen Taraf, yalanını belgeleyen cevap ve düzeltme metnini yayınlamaya geldiğinde oldukça cimri davrandı. Cevap ve düzeltme metnini kamufle etmek için aynı yalanları içeren benzer bir manşet hazırladı. Kanal A'nın gönderdiği metni o manşetin altında küçük bir kutucukta anlaşılmaz şekilde vermeyi tercih etti.

İç sayfaya atıf yapan Taraf, orada da şark kurnazlığını sürdürdü. Cevap ve düzeltme metnini yayınlama şekli hem kanunlara hem kararı veren mahkemeye açıkça saygısızlıktı. Metni imzasız yayınlayan Taraf, cevap ve düzeltme metninin Kanal A'ya ait olduğunu gizlemeye çalıştı. Oysa kendisine mahkeme aracılığıyla gönderilen metnin sonunda "Alper Tan Kanal A Genel Müdür - Genel Yayın Yönetmeni - KTV Yayıncılık ve Reklam Sanayi Ticaret A.Ş ibaresi vardı. O ibareyi özellikle yayınlamadı.

Mahkemenin verdiği tekzip kararıyla adeta alay eden Taraf, "yargıda abidik gubidik işler" başlığını kullandı. "Şaşırtan tekzip kararı", "hukukçulara insaf dedirten yargı süreci" ve "tartışmalı bir karar" gibi ifadelerle de konuya dahil olan mahkemeleri açıkça aşağıladı.

Taraf ayrıca, kararı veren hakimin ismini açıkça yazıp kendince hedef göstermeye çalıştı. Tüm bunları yaparken hem gazetecilik ilkeleri hem de kanunları görmezden gelip adeta eşkiyalık yaptı...

Taraf'ın yalanı

Taraf Gazetesi'nin yalan söylediği, Kanal A hakkındaki iftiraları karşılaştırıldığında açıkça ortaya çıkıyor. İftiralar diyoruz çünkü bu yazılanlara haber demeyi habere ve haberciliğe hakaret sayıyoruz.

Taraf'ın bugünkü iftirasıyla, önceki iftirası arasında çok ciddi çelişkiler var. Öyle ki Taraf, daha önce ne dediğinden bile habersiz. "Hep doğruyu söylersen daha önce ne dediğini hatırlamak zorunda kalmazsın" sözünü tersten doğrulayan Taraf, önceki yayınını unutup yeni bir yalan söylüyor. Yazdıklarının tamamen yalan olduğunu kendi kendine teşhir ediyor.

İşte bunun kanıtı...

"Taraf'ın haberinde zaten KTV'ye indirim yapıldığına ilişkin bir iddia yoktu. İndirimin Kanal A'yla (KTV) aynı şirketler grubunda yer alan Elektromed'e yapıldığı yazılıydı" diyor...

Ancak aynı taraf'ın önceki haberine bakıldığında ilk sayfada;

"Kanal A'nın borcu da 135.6'dan 5.8 milyon liraya düştü" ifadesi, iç sayfasında ise "Kanal A Televizyonu'nun vergi borcu da uzlaşma sonucunda önemli ölçüde düşürüldü. Tutanağa göre şirketin 135.6 milyonluk vergi borcunun 129.8 milyon liralık kısmı silindi. Uzlaşma sonucunda şirket sadece 5.8 milyon liralık vergi borcu ödedi." ifadesi yer alıyor.

Yani Taraf aleni bir şekilde kamuoyuna yalan söylüyor. Açıkça Kanal A'yı hedef almasına rağmen, "Taraf'ın haberinde KTV'ye yani Kanal A'ya indirim yapıldığına ilişkin bir iddia yoktu" diyor.

Taraf'a soruyoruz:

"Kanal A'nın borcu da 135.6'dan 5.8 milyon liraya düştü" ifadesinde Kanal A'yı suçlayan bir ifade yok mu? Türkçe bilen herkes bu cümlede Kanal A'nın suçlandığını açıkça görebilir. Ancak Taraf bunu görmekten bile aciz olduğunu gösteriyor:

"Tarafın haberinde zaten KTV'ye indirim yapıldığına ilişkin bir iddia yoktu" diyor. Kendi kendini açıkça yalanlıyor... Daha önce yalan haber yaptığını açıkça itiraf etmiş oluyor. Taraf'ın habercilik değil tetikçilik yaptığı gün yüzüne çıkıyor...

Kanal A'ya tehdit

Kanal A hakkında iftira kampanyası başlatan Taraf, bu yetmezmiş gibi bir de şantaj yapmaya kalktı... Kanal A bu şantaja boyun eğmeyince de bugünkü manşetini attı. Aslında Kanal A, Taraf'ın asıl amacı ve rahatsızlığını çok iyi biliyor... Zaten Taraf Gazetesi'nin bugünkü sayfalarına dikkatlice bakıldığında bu açıkça ortaya çıkıyor...

Cevap ve düzeltme metnini kamufle etmek için yeni yalanlar uyduran, yargıya hakaret eden gazete, bugünkü yayını öncesi Kanal A Genel Yayın yönetmeni Alper Tan'ı tehdit etti.

Taraf'ın Ankara Temsilcisi Hüseyin Özay, Tan'dan Kanal A'nın mahkemeye başvurarak aldığı tekzibin yayınından vazgeçmesini istedi. Tan, ısrar edince "o zaman biz bu haberlere devam edeceğiz. Çünkü elimizde belgeler var." diyerek tehdit savurdu. Tan da bu sözler üzerine "sizin yaptığınız tehdit ve şantajdır. Biz böyle şantajlara boyun eğmeyiz. Elinizden geleni yapın" cevabını verdi. Şantaj ve tehdidi boşa çıkan Taraf da yalanlarına bugünkü manşetle devam etti.

Kim yandaş?

Şantajcı Taraf, bugünkü iftira bombasında Kanal A'yı yandaşlıkla da suçladı. Oysa o haberin hemen yanında İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin reklamı vardı. Gazetenin arka sayfası da tamamen İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin aynı reklamına ayrılmıştı. Yani Kanal A'yı yandaş ilan eden Taraf, İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nden ön ve arka sayfasına dev ilanlar almıştı.

Ayrıca oldukça dikkat çeken bir nokta daha var. Kanal A, sokak olaylarının perde arkasını her fırsatta deşifre etmiş, olayların Türkiye'yi hedef alan derin bir provokasyonun parçası olduğunu dile getirmişti. Taraf Gazetesi ise eylemcilere açıkça destek vermişti. Koç Grubu da özellikle Divan Otel aracılığıyla sokak olaylarına destek vermekle suçlanmıştı. Divan Otel'e yapılan polis baskınında ortaya çıkan görüntüler de iddiaları doğrular nitelikteydi...

Amaç intikam almak

İşte Taraf Kanal A'nın sokak olaylarına karşı olan yayınlarıyla ilgili adeta intikam almak istiyor. İlk iftiranın atıldığı tarihe bakıldığında da bu açıkça görülüyor. Kanal A sokak olaylarının başladığı günden itibaren, provokatörlerin ipliğini pazara çıkarmıştı. Kanal A'nın o dik duruşunu bozmaya çalışan Taraf, 24 Haziran'da yani sokak olaylarının sürdüğü dönemde ilk iftira dalgasını yayınlamıştı.

Bugünkü ikinci iftira dalgasında ise Koç Grubu'na yönelik vergi incelemesini örnek gösteriyor. Kendince bir taşla iki kuş vurmak istiyor. Hem Koç Grubunu kurtarmaya hem de Kanal A'yı karalamaya çalışıyor. Gazetenin bu yalanlarla dolu manşetinin hemen ardındaki sayfada yani ikinci sayfada Koç Grubu'na bağlı bir beyaz eşya firmasının tam sayfa reklamı var. Üstelik bu reklam sadece iki gazeteye veriliyor, biri Taraf... Gazete'nin üçüncü sayfasında da yine Koç Grubu'na bağlı bir otomobil firmasının reklamı var. Bir anlamda Taraf manşetteki haberin karşılığını aynı gün tahsil ediyor...

 

 

KANAL A HABER

MEDYA Kategorisindeki Diğer Haberler