YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İbrahim Şahin’in maaşı 6 bin 296 YTL
İbrahim Şahin’in maaşı 6 bin 296 YTL
İbrahim Şahin’in maaşı 6 bin 296 YTL
29 Mayıs 2008 / 21:14 Güncelleme: 29 Mayıs 2008 / 00:00

TRT Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısının görüşmelerinde Devlet Bakanı Mehmet Aydın, TRT Genel Müdürü İbrahim Şahin'in toplam maaşını açıkladı: Devlet Bakanı Mehmet Aydın, TRT Genel Müdürü İbrahim Şahin'in, TRT'den aldığı 6 bin 296 YTL maaşının yanı sıra, Türk Telekom Yönetim Kurulu üyeliğinden 8 bin YTL aldığını bildirdi.


TBMM Genel Kurulunda görüşülen TRT Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısının 6. maddesi üzerinde söz alan Aydın, yapılan konuşmalardaki genellemelerin, iddiaların ''kabak tadı'' verdiğini söyledi.


Aydın, Tunceli Bağımsız Milletvekili Kamer Genç'in, kendisinin herhangi bir tarikat veya cemaatle ilgisinin olduğunu söylemesi halinde, şu anda hem bakanlıktan hem de milletvekilliğinden istifa edeceğini belirtti. Aydın, ''Ben, milletimin sevgisinden uzak kalmaktan, vatana faydalı olamamaktan, Allah'tan korkarım. Konuşmanın da bir adabı olmalı, bu kadar da olmaz, olmamalı. İnandığım şeyler vardır, bu ülke, bu vatan vardır, gerisi teferruattır'' diye konuştu.


8 BİN YTL


TRT Genel Müdürü İbrahim Şahin'in, Telekom Yönetim Kurulu üyeliğinden aldığı maaşın bu zamana kadar söylenmemesini, ''Türk Telekom halka arz edildi, borsaya kota edildi. Bilgi vermenin, hukuk açısından bir sıkıntı doğurup doğurmayacağı endişesi vardı'' diye açıklayan Aydın, bu konuyu hukukçulara sorduğunu belirtti. Aydın, Şahin'in talebi üzerinde, bunu açıklayacağını ifade ederek, şöyle devam etti:


''Genel Müdür, TRT'den 6 bin 296,13 YTL alıyor. Buna, TRT Yönetim Kurulundan aldığı dâhildir. Genel Müdür, Telekom'un özelleşmesi nedeniyle, kamu hissesini temsilen Yönetim Kurulu üyeliği yapıyor. Bunda, performans, şusu, busu hiçbir şey yok, toplam miktarı 8 bin YTL. Performans ücreti, sadece üst düzey yöneticilere ödeniyor. Avea'dan da Genel Müdür olmadan önce, bir miktar ödeme yapılıyormuş. Ama Genel Müdür olduğu tarihten itibaren bunu bırakmıştır.''


''ATAMALAR BANA GELMEZ''


Aydın, 21 açıktan atama olduğunu, 1 şehit ve 2 mahkeme kararıyla yapılan atama bulunduğunu belirterek, ''Bu, TRT'nin yeni personel almayacağı anlamına gelmez. TRT personel aldığında 'işte kadrolaşma' denilmesine bakmayacağız. O kurumdan sorumluyuz'' dedi.


TRT'nin tarafsız olması için ellerinden geleni yaptıklarını vurgulayan Aydın, birçok programa CHP'lileri de çağırdıklarını söyledi.


TRT'nin bağımsız bir kuruluş olduğuna işaret eden Aydın, atamaların kendisine gelmediğini, imzasıyla bir atamanın bulunmadığını belirtti. Aydın, ''Ama o kurumdan sorumluyum. İlgili arkadaşlar bana bilgi vermek ve bana karşı hesap vermek durumundalar, ben de size karşı sorumluyuz'' dedi. (AA)

MEDYA Kategorisindeki Diğer Haberler