YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İbn-i Arabi İslam sancağını taşıyacak kişiyi anlattı
TRT'nin sevilen dizisi Diriliş Ertuğrul'un 18. bölümünde İbn-i Arabi'nin İslam sancağını taşıyacak kişiyi anlattığı sahne büyük ilgi gördü.
İbn-i Arabi İslam sancağını taşıyacak kişiyi anlattı
23 Nisan 2015 / 08:40 Güncelleme: 23 Nisan 2015 / 11:10

TRT 1'de yayınlanan sevilen Osmanlı dizisi Diriliş Ertuğrul'un 18. bölümünde ünlü İslam bilginlerinden Muhyiddin-i İbn Arabi, İslam sancağını taşıyacak kişinin Ertuğrul Gazi olduğunu söyledi.

Cifr ilmiyle Osmanlı'nın zaferlerini müjdeledi

Muhyiddin-î Arabî Hazretleri, “Ed-Dâiretü’n Numaniyye fi’d Devleti’l Osmaniyye” adlı eserinde, Osmanlıların kuruluşuyla ilgili bazı çarpıcı manevi müjdelere yer vermiştir.

Henüz ortada Osman Gazi ve Osmanlı Devleti’nin ismi ve nişanı dâhi yokken; Şeyh-i Ekber, cifir ilmi (harflere verilen sayı kıymetiyle geçmiş ve gelecek hâdiselere dair işaretler çıkarmak) ile onun yakın bir zamanda geleceğini müjdelemiştir.

nfs.jpg

"Muzafferiyet ve saadet vardır"

Muhyiddin-i Arabî Hazretleri eserinde, sadece Osmanlı Devleti’nin kuruluşundan bahsetmemiş, Osmanlılar devrinde meydana gelecek pek çok olayı asırlar öncesinden aynen haber vermiştir. Şam ile Mısır’ın fethedilip, Yavuz Sultan Selim’in Şam’a girmesiyle kendi kabrinin ortaya çıkarılacağını; Hafız Paşa’nın, dokuz ay boyunca kuşatmasına rağmen Bağdat’ı alamayıp, fethin 40 gün içinde IV. Murad’a nasip olacağı; Sultan Abdülaziz’in katledileceği gibi daha bir çok hâdiseyi rumuzlu (mânâsı gizli işaretler) bir biçimde bildirmiştir. Türkler hakkında ise, “Türkler için muzafferiyet ve saadet vardır” demiştir.

MEDYA Kategorisindeki Diğer Haberler