YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Hz. Muhammed'e hakaretten ceza yedi!
Yazdığı bir yazıda Hz. Muhammed'e hakaret ettiği gerekçesiyle yargılanan gazeteci-yazar Sevan Nişanyan, "halkın bir kesiminin benimsediği dini değerleri alenen aşağılama" suçundan 1 yıl 45 gün hapis cezasına çarptırıldı.
Hz. Muhammed'e hakaretten ceza yedi!
22 Mayıs 2013 / 13:53 Güncelleme: 22 Mayıs 2013 / 17:32

İstanbul 14. Sulh Ceza Mahkemesinde görülen ilk duruşmaya sanık Sevan Nişanyan katılmazken, müştekiler Birsen Koneralp, Galip Karayiğit, Hasan Temiz, Veysi Barak ve Ali Keskin duruşmada hazır bulundu.

Hakim, sanık Nişanyan'ın talimatla ifadesinin alındığını belirtti.

Daha sonra, duruşmada kimlik tespiti yapılan müştekilerin ifadeleri alındı. Müştekiler, savcılık beyanlarını tekrarladıklarını söyleyerek, sanığın dini değerlere ve Hz. Muhammed'e hakaret ettiğini dile getirdi. Nişanyan'dan şikayetçi olduklarını ifade eden müştekiler, davaya katılma talebinde bulundu.

Hakim, müştekilerin davaya katılma taleplerini doğrudan zarar görmedikleri gerekçesiyle reddetti.

Son sözü sorulan müştekiler, sanıktan şikayetçi olduklarını ve sanığın cezalandırılmasını istediklerini bildirdi.

Davayı karara bağlayan hakim, sanık Nişanyan'ı "halkın bir kesiminin benimsediği dini değerleri alenen aşağılama" suçundan 9 ay hapis cezasına çarptırdı. Verilen cezayı, suçun basın-yayın yoluyla işlenmesi nedeniyle 1 yıl 45 güne çıkaran hakim, sanığın sabıkalı oluşundan cezanın ertelenmemesine hükmetti. Hakim, koşullar oluşmadığından ve sanık talep etmediğinden, hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına yer olmadığına karar verdi.

İddianameden

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan iddianamede, dava konusu yazının yayımlanmasından sonra kamuoyunda eleştiri, tepki ve tartışmalara neden olduğu, bu şekilde yazının kamu barışını bozduğu belirtilerek, "Bu suretle şüphelinin ifadeyi açıklama ve düşünce özgürlüğü ile eleştiri sınırlarını aşarak, halkın bir kesiminin benimsediği dini değerleri alenen aşağılama suçunu işlediği ve yazının internette yayımlanması nedeniyle de söz konusu atılı suçun basın yayın yoluyla işlendiği anlaşılmıştır" ifadelerine yer verilmişti.

İddianamede, şüpheli Sevan Nişanyan'ın "halkın bir kesiminin benimsediği dini değerleri alenen aşağılama" suçundan 9 aydan 1,5 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılması istenmişti.

 

AA

Etiketler:
14:40
 // Düşünceye Hakaret
Be adam, inanmadığını, benimsemediğini, hatta islamın adil bir din olmadığını (haşa) iddia edebilirsin. Fakat hakaret derecesinde aşağılamak neyin nesi! Senin yüzünden gerçek yalancı ve diktatörlerini eleştiremiyoruz. Yeni yeni adam yada ideoloji koruma kanunları çıkıyor. Zaten maksadınız da bu! Her türlü düşüncenin özgürce paylaşıldığı sosyal medyada, bazı art niyetliler kasten hakaret suçu işleyip, bu gibi kanunların çıkmasına önayak oluyor. Hakaret, küfür ve aşağılama kullanmadan istediğin kadar eleştir. Ama maksadınız geriye doğru, antidemokratik kanunlar çıkarmak. Bunu görüyoruz....
22 Mayıs 2013 14:40
MEDYA Kategorisindeki Diğer Haberler