YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Hürrem bildiğimiz Hürrem değil!
Hürrem bildiğimiz Hürrem değil!
30 Nisan 2013 09:15
Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) Başkanı Davut Dursun, sevilen dizi Muhteşem Yüzyıl'la ilgili eleştirilere yanıt verdi.

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) Başkanı Davut Dursun, "Kurgu dahi olsa bir toplumun kutsalları, değerleri ve liderleriyle oynamamak gerekiyor" dedi.

Dursun, Muş Alparslan Üniversitesi'nin (MŞÜ) "Türkiye Buluşmaları" etkinliği kapsamında İlahiyat Fakültesi'nde düzenlediği "Türkiye'de Görsel-İşitsel Medya Politikaları" konulu konferansta yaptığı konuşmada, Türkiye'de halen ulusal, bölgesel ve yerel 250 kanalın yayın yaptığını belirterek, bunun pek çok ülkeyle kıyaslandığında son derece zengin ve çoğulcu bir durum olduğunu kaydetti.

"Muhteşem Yüzyıl" dizisiyle ilgili eleştirilere de değenin Dursun, şöyle konuştu:

"Kurgu dahi olsa bir toplumun kutsalları, değerleri ve liderleriyle oynamamak gerekir. Oradaki Hürrem, bildiğimiz Hürrem değil. O sebeple televizyonda gördüklerimizin bir kurgu olduğunu, bir hayal olduğunu unutmamak gerekiyor. Ama biz ve izleyiciler kurguyla gerçekliği bir birine karıştırıyoruz. En ciddi problemin bu olduğunu düşünüyorum. Evet buradaki Kanuni bir kurgudur. Hepimizin zihninde Kanuni'ye ilişkin bir algımız var. Buradaki gördüğünüz kurgudaki Kanuni, başka bir şey. O sebepten yayıncılara da ayni şeyi söylüyorum. Evet siz kurgu yapıyor, senaryonun ürünü olarak çekimler yapıyorsunuz. Ama unutmayın ki bu toplumun değeri, kabulleri, kutsalları var. Her konuda kurgulama yapmak, istediğiniz gibi bir yayın yapmak söz konusu edilmemelidir."

 

AA


MEDYA Kategorisindeki Diğer Haberler