YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Havacı bir üsteğmen ve dört harp okulu öğrencisi
"Havacı bir üsteğmen ve dört harp okulu öğrencisi
"Havacı bir üsteğmen ve dört harp okulu öğrencisi
01 Eylül 2008 / 14:50 Güncelleme: 00 0000 / 00:00

Ergenekon'un Ordu'ya kadar sıçrağını ilk Akşam gazetesinden İsmail Küçükkaya iddia etmişti. Genelkurmay, bu iddaları doğrulamıştı fakat bunun Ergenekonla ilişkilendirilmemesi gerektiğini savunmuştu.


Şimdi de Star gazetesi yazarlarından Şamil Tayyar, TSK içinde Ergenekon temizliği başladığını iddia etti.


İşte Şamil Tayyar'ın 'Orduda Operasyon'u...Genelkurmay askeri savcılığı, 12 Haziran 2007 tarihindeki Ümraniye'de bir gecekonduya yapılan baskın sırasında ele geçirilen 27 el bombasından sonra genişleyerek Ergenekon'a dönüşen soruşturmayla yakından ilgileniyor.


Ergenekon soruşturmasını yürüten savcılar da Genelkurmayla yakın ilişkide. Emekli askerlerin ev ve ofislerinde ele geçirilen 'gizli' nitelikteki askeri evrakı, ele geçirilen mühimmat ve silahlarla ilgili ekspertiz raporlarını, Ergenekon'la bağlantısından şüphe duyulan askeri personel listesini delilleriyle birlikte 1 yıldır periyodik olarak askeri savcılığa intikal ettiriyor.


O nedenle askeri savcılık, yürüttüğü soruşturma sonucunda Ergenekon'la bağlantılı subay, astsubay ve askeri öğrencilere yönelik yeni bir dosya açabilir.


İsmail Küçükkaya'nın 18 Temmuz tarihli Akşam'da yayınlanan haberindeki Ergenekon soruşturmasının sonucu da merakla bekleniyor. Hava Kuvvetleri'nde görevli 6'sı kurmay albay 20'den fazla subay, askeri öğrenci ve sivil memur hakkında Ergenekon'la ilişkisi olduğu gerekçesiyle soruşturma açılmıştı.


Genelkurmay aynı gün akşam saatlerinde yaptığı açıklamada soruşturmanın varlığını kabul etti ama Ergenekon'la ilgili olmadığını bildirdi. Küçükkaya ise haberinin arkasında durduğunu yazdı.


Şimdi yeni bir duyum aldık. Havacı bir üsteğmen ile 4 harp okulu öğrencisi Ergenekon'la bağlantılı oldukları gerekçesiyle gözaltına alınmış. Ayrıca, akçalı bir mevzudan dolayı bir kurmay albayın gözaltına alındığı iddiası ulaştı.


Gözaltılar doğru mu, doğruysa Ergenekon'la bağlantılı mı kesin değil. Akreditasyon sorunu nedeniyle Genelkurmay'dan teyit etme imkanımız olmadı. Açıklama yapılırsa kamuoyu bilgilenmiş olur.

MEDYA Kategorisindeki Diğer Haberler