YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Hanedan kendi dizisini çekiyor
Sultan İkinci Abdülhamid Han'ın torunu Yavuz Selim Osmanoğlu, yedi yıldır üzerinde çalıştıkları, 500 bölümden oluşan gerçek bir tarih dizisi çekeceklerini söyledi.
Hanedan kendi dizisini çekiyor
13 Aralık 2014 / 05:35 Güncelleme: 13 Aralık 2014 / 10:36

Türkiye'nin en siyasî padişahı devleti 33 yıl ayakta tutan Sultan İkinci Abdülhamid Han'ın torunları, Kayıhan Osmanoğlu, Yasemin Yegen ve Yavuz Selim Osmanoğlu, eski Türkiye'nin yanlış anlatıldığını söyledi.

Osmanlıca'yla ilgili yaşanan son gelişmeleri memnuniyetle takip ettiklerini belirten hanedan üyeleri TGRT Haber'e konuştu. Kayıhan Osmanoğlu, “Tarih ve din üzerinde çok büyük bir rant var. İnsanlar kolay para için bunu kullanıyor, manipüle ediyor, tahrif ediyor. Padişah, haremde gezmez. Onların sadece bir seferi, 6 ay sürüyordu…

Tam 7 yıldır bir senarist ve yapım ekibiyle; 500 bölümlük gerçek bir tarih dizisi için çalışıyoruz. “Devlet, son 100 yıl” diye projemiz hazır; sadece son rötuşlar yapılıyor. Bizim de tek gayemiz, tarihimizi doğru şekilde anlatabilmek” diye konuştu. Yasemin Yegen ise gelişmeleri sevinç ile takip ettiğini anlatarak, “Zorunlu kelimesinden hoşlanmıyorum. Seçmeli kelimesi daha şık olabilir. Her isteyenin, eski Türkçe'yi öğrenebilmesi güzel bir adımdır. Sayın Başbakan'ın 'kadim Türkçe' tamlaması çok güzeldi. Osmanlıca değil, eski Türkçe bu” ifadelerini kullandı.

“Muhteşem rezaletten öğreniyorlar"

Yeni nesillerin, kendi tarihlerini 'muhteşem rezalet' dizilerinden öğrendikleri gibi zannettiğini anlatan Yavuz Selim Osmanoğlu, Osmanlıca tartışmaları için de, “Genç nesil, eski Türkçe'yi öğrenip geçmişini sorgulamaya ve yargılamaya başlamalı. Yerinde verilen bu kararın ikinci adımı da Türk ve Osmanlı tarihinin, artık doğru müfredat ile öğretilmesi olmalı” dedi.

MEDYA Kategorisindeki Diğer Haberler