YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Halkın inançlarına saygılı politikalar üretilmeli.
Halkın inançlarına saygılı politikalar üretilmeli.
Halkın inançlarına saygılı politikalar üretilmeli.
26 Mayıs 2008 / 11:09 Güncelleme: 00 0000 / 00:00

80 yaşındaki Mustafa Ünal'ın, hacca gitmek istediğini söylemesi üzerine Sav, "Boş ver, Araplara para kaptırma" demişti. Ancak Ünal, yaşının 80'e geldiğini, bir ayağının çukurda olduğunu ifade ederek niyetindeki ciddiyete dikkat çekince Sav, "Bakarsın Muhammed seni bırakmaz, sen yine şey yapma" sözleriyle karşılık vermişti. Ne diyeceğini şaşıran Ünal ise çareyi Önder Sav'ın yanından uzaklaşmakta bulmuştu. Bu olaydan sonra Baykal’ın talimatıyla sırra kadem basan Önder Sav, yoğun tepkilere rağmen herhangi bir açıklama yapmadı.


Hatırlanacağı üzere Danimarka ve Hollanda eksenli İslamiyet ve Hz. Peygamber’e yapılan densizlikler İslam dünyasında büyük tepkilere sebep olmuştu. Dışımızdaki Hollandalılara dikkat kesilirken, “Din de bizim” diyen Baykal’ın en yakınındaki Önder Sav’ın Hz. Muhammed’i bu şekilde ağzına almasına hayretler içerisinde izledik..


Gündemdeki bu sıcak konuyu Diyanet İşleri Eski Başkan Yardımcısı Hamdi Mert, kanalahaber.com’daki köşesinde “Siyaset Önemli Bir İştir” başlıklı yazısında ele aldı. Hamdi Mert, siyasetin at terbiyesi, siyasetçinin ise at terbiyecisi olduğu dönemlerin çok geride kaldığı ama aristokratik seçkinlerin halkın iradesini ve değerlerini hiçe sayarak siyaseti hala bu minvalde algılayarak uyguladıklarını belirtti. Siyasetin önemli bir iş olduğunu vurgulayan Mert, “Siyaset millete ve değerlerine inanmayanların yapacağı iş değildir. Bana kalırsa buncağızlar, ‘Siyaset’ten başka bir meslek seçmeli ve büyüyen; açılan; gelişen; gelecek mutlu çağlara kanat çırpan milletin önünden çekilmelidirler” sözüyle Önder Sav’ın siyaseti bırakmasını istedi.


İşte o yazı…


Siyaset Önemli Bir İştir


CHP Genel Sekreteri Önder SAV’a..


CHP Genel Sekreteri Önder SAV’ın, “Hacc”a gidebilmek için kendisinden destek isteyen bir vatandaşımıza “..Boşver, Araplara para kaptırma!. Bakarsın Muhammed seni bırakmaz” diyerek yanından uzaklaştırdığını gazetelerde okumuş olmalısınız..


Maksadım incitmek değil ama “Önder SAV” nam kişi, İslam’ın muazzez Peygamberi Hz. Muhammed Aleyhisselam’a hakaret ettikten sonra, benim nazarımda “Sayın” ve benzeri saygı ifadelerinden kendini mahrum bırakmıştır..


O’nun “Hukukçu” kimliğine bakarak, dünyada bir milyarı aşkın inanırı bulunan bir dini kimliğe hakaret etmenin kanuni müeyyidesini bilmesini beklerdik.. “Siyasi” kimliği ise, yönetimine talip olduğu bu Mü’min milletin inançlarına saygıyı gerektirirdi..


İrdelersek;


BİR. Türk Ceza Kanunu’nun 175’inci maddesi vardı; “Dini hisleri rencide etme”yi suç sayan.. TCK’daki değişikliklerle bu madde 125 ve 216’ncı maddelere dağıtıldı ama suçu ortadan kaldırmadı..


“Ankara Barosu Başkanlığı” ve üstelik“Barolar Birliği Başkanlığı” da yapmış bir kişi bunu bilmez mi?. Kanunu bilmemek bile suçlu için “Mazeret” değilken, “Bir bilen” pozisyonundaki bu kişinin işlediği suçu bakalım kimler Savcı/ya da mahkeme önüne getirecek!?.Ya da, pek muhterem savcılarımızdan kim(ler) re’sen dava açma eyleminde bulunacak(lar)?.


Türkiye “Hukuk Devleti” öyle mi?. Bekleyelim göreceğiz.. Yoksa Türkiye’de hukuk tek yanlı bir aygıt mı? Onu da göreceğiz..


İKİ. Önder SAV, “Anamuhalefet partimiz”in Genel Sekreteri.. Beni asıl ilgilendiren işte bu yanı oldu..


“Siyaset önemli iştir” başlığını da bu yüzden koydum..


Siyaset gerçekten de önemli iştir.. İdeologların ve aristokratların yapacağı iş değildir.. Siyaset halkı yönetmek; huzurlu ve mutlu yaşatma yollarını arayıp-bulmak demekse, önce onu tanıyacaksınız..Yani halkı..İnançlarını, değer hükümlerini, kaygılarını, sancılarını, tutkularını… kısaca kültürünü..


..Ve onlara saygı göstereceksiniz..


Bu çağda “Siyaset”, Romalı seyislerin at terbiyesi ya da tımarı anlamından çoktan çıkmıştır.. Çağdaş demokrasilerde “Siyaset”in ıstılah anlamı ve tarzı “Sosyal Siyaset”tir..Yani halkın inançlarına, kıymet hükümlerine ve geleneklerine saygılı politikalar üretmek..


Bunu “Göbeğini kaşıyan adam” tabir ettikleri; “Şapkalı-şalvarlı”; “Cahil” dedikleri irfan sahibi halkımız biliyor da, bizim tabansız aydınlarımız bir türlü öğrenemediler..


Onun için bu milletten onay alamıyorlar.. Onun için kıvır-kıvır kıvranıyorlar..Onun için millete ve değerlerine saldırıyorlar..Ve önlerine gelen her şeye..


Siyaset önemli bir iştir. Tabir-i diğerle Siyaset millete ve değerlerine inanmayanların yapacağı iş değildir..


Bana kalırsa buncağızlar, “Siyaset”ten başka bir meslek seçmeli ve büyüyen; açılan; gelişen; gelecek mutlu çağlara kanat çırpan milletin önünden çekilmelidirler..


Millete yazık ediyorlar.. Kendilerine de..

MEDYA Kategorisindeki Diğer Haberler