YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Habertürk'e TDC'den eleştiri
Habertürk'e TDC'den eleştiri
07 Ekim 2011 15:20
Eşi tarafından sırtından bıçaklanmış yerde kanlar içinde yatıyordu. O halini sansürsüz gazetede yayınlayan Habertürk gazetesine TGC'den eleştiri geldi...

Şüphesiz bugün gündemin en sarsıcı haberlerinden biri de yaşanan bir aile bir şiddet olayıydı. Eşi tarafından sırtından bıçaklanarak öldürülen kadın Türkiye'nin en çok konuşulan haberlerinden biriydi.

Neredeyse tüm gazetelerin birinci sayfasından gördüğü haber Habertürk gazetesinin de manşetindeydi. Ve kadının sırtından bıçaklanmış kan revan içinde yatarken çekilen görüntüsünü sasnsürsüz okuyucusuna sunan Habertürk gazetesi de en az ölen kadın kadar çok konuşuldu. Oldukça tepki alan fotoğrafa bir eleştiride Türkiye Gazeteciler Cemiyeti'nden geldi...

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) Başkanı Orhan Erinç, bir gazetenin sürmanşetinde yer alan ve kamuoyunun tepkisini çeken kadına yönelik şiddet haberi ve fotoğrafıyla ilgili, ''Olasıdır ki habercilik adına yapılan tercih, hem şiddete uğramış bir kadının özel yaşamına özensiz bir yaklaşım, hem de şiddetin yansıtılması olarak gündeme gelmiştir'' dedi.

Erinç, yaptığı yazılı açıklamada, bir gazetenin bugünkü sürmanşetinde, şiddet kurbanı kadının, yarı çıplak halde sırtında bıçak saplı kanlar içindeki cesedinin fotoğrafına yer verildiğine işaret etti.

Konuyla ilgili gün içinde çok sayıda okuyucunun TGC'yi arayarak fotoğrafın veriliş biçimini eleştirdiğini bildiren Erinç, şunları kaydetti:

''Ne yazık ki 2 kere 2 medyada da her zaman 4 etmiyor. Olasıdır ki habercilik adına yapılan tercih, hem şiddete uğramış bir kadının özel yaşamına özensiz bir yaklaşım, hem de şiddetin yansıtılması olarak gündeme gelmiştir.''

Erinç, bu haberin ''Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi''ne aykırı olduğunu düşündüğüne dikkati çekerek, şunları vurguladı:

''Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi, özel hayatın gizliliğinin geçersiz sayılabileceği durumları saptamıştır. Bildirgenin 'Sarsıcı durumlarda' başlığı, gazetecinin doğru davranış kurallarını 'Sarsıcı durumlarda, üzüntü, sıkıntı, tehlike, yıkım, felaket ya da şok halindeki insanlar söz konusu olduğunda, gazetecinin olaya yaklaşımı ve araştırması insani olmalı ve gizliliklere uyularak duygu sömürüsünden kaçınılmalıdır' şeklinde belirtilmiştir.'' (AA)

MEDYA Kategorisindeki Diğer Haberler