YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Güngör: Büyükerşen CHP çatısı altında denetlenmeyi istemedi
Güngör: Büyükerşen CHP çatısı altında denetlenmeyi istemedi
Güngör: Büyükerşen CHP çatısı altında denetlenmeyi istemedi
11 Mart 2009 / 16:36 Güncelleme: 11 Mart 2009 / 00:00

GÖRÜŞ FARKI SEÇİM 2009 programının dün akşamki ilk konuğu MHP İZMİR Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Müsavat Dervişoğlu’ydu.


Gazeteci Ömer Şahin’in hazırlayıp sunduğu “Görüş Farkı-Seçim 2009” programına katılan Müsavat Dervişoğlu Ömer Şahin’in yanı sıra TV8 Program müdürü Erkan Tan ile Yeni Asır Gazetesi Yazarı Hüseyin Kocabıyık’ın sorularını cevapladı. İşte o bölümden ilginç detaylar…
 


MHP İzmir Büyükşehir Belediye Başkan adayı Müsavat Dervişoğlu, son öğrenci affıyla üniversite öğrencisi oldu, bu onun 3. kez üniversiteye devam denemesi…


Ömer Şahin: 8 yıldır MHP’nin İl Başkanısınız. Ülkü Ocakları Genel Başkanlığınız var. Genel Başkan Sayın Devlet Bahçeli’nin de öğrencisisiniz üniversiteden.


Müsavat Dervişoğlu:


Evet, Allah o şerefi de bağışladı.


Ömer Şahin:


İlginç bir şey. Aslında bugün aftan yararlanarak hukuken ve fiilen de öğrencisiniz. Ondan kısaca bahseder misiniz?


Müsavat Dervişoğlu:


Ben 1978 yılında üniversiteye kaydımı yaptırdım. Ankara İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi. İşletme fakültesi öğrencisiyim. Dönemin şartları yüzünden okula ara vermek zorunda kaldım 1980 itibariyle. Öğrenci affı çıktı, o afla 1986 yılında üniversite hayatına döndüm. 1987’de de Ülkü Ocakları Genel Başkanı olunca tekrar bize yüklenen sorumlulukla birlikte sürdüremedim öğrencilik hayatımı. Okulu bırakmak mecburiyetinde kaldım. Daha sonra bir öğrenci affı daha çıktı, o zaman da MHP İzmir İl Başkanı oldum. Şimdi yeni bir af çıktı, bu sefer de Büyükşehir Belediye Başkan adayı oldum. Ben ne zaman başkana olacaksam bir öğrenci affı çıkıyor. İnşallah Büyükşehir belediye başkanlığının da müjdesidir bu. (Gülüşmeler)


Müsavat Dervişoğlu ayrıca isminin sırrını da açıkladı.  


Müsavat Dervişoğlu:


Benim ismim eşitlik anlamına geliyor. Bunun bir öyküsü var. Benim babam bir hukukçuydu. Emsallerinin arasında fevkalade bir tahsil seviyesine sahipti. Evlenme cüzdanına eskiden çocuklarla ilgili sayfalar ayrılırdı. Oraya rahmetli babacığım bir not düşmüş. Türkiye’de ne yoksa ben çocuklarıma o ismi vereceğim. Ablamın adı Adalet, benim adım Müsavat, kardeşimin adı da Hürriyet’tir.


Erkan Tan: Sizce hala yok mu bu üçü?


Türkiye genelinde hala bu konuyla alakalı bir arayışın içindeysek rahmetli babamın dileği henüz tutmamış demektir. Ama rahmetli babam çocuklarına verdiği isimlerle mütenasip bir hayat sürmesini dilerdi. Ben o sebeple ‘İzmir İsterse Olur’ sloganının yanında ‘İzmir Eşitlik İstiyor’ sloganını kullanıyorum. 


Dervişoğlu, MHP İzmir milletvekili Oktay Vural’ın İzmir dışında kentlerle ilgili açıklama yapması konusunda ise şunları söyledi.Ömer Şahin:


Partinizde Oktay Vural, Grup Başkan Vekili, hemen her gün bir açıklama yapıyor ve medyada çok geniş yer buluyor. Oktay Bey, İzmir milletvekili. İzmir’le ilgili neden yapmıyor? Böyle bir soru var: İkincisi, bu tarz bir yöntemi siz mi benimsemiyorsunuz?


Müsavat Dervişoğlu:


Efendim ben Sayın Oktay Vural’la milletvekili olması nedeniyle şunu şöyle yapın ya da yapmayın, demeye mezun biri değilim. Oktay Bey’in siyasi bir üslubu var. Kendisi parlamenter. Denetim görevi yapıyor milletvekili. Denetlenecek şey, nerede olursa denetler. Orayla ilgili söyleyecek bir şeyi varsa söyler. Ama İzmir’in farklı bir siyasi kültürü de vardır. Türkiye’ye de örnek olabilecek biçimde kendini göstermeye başlamıştır. Biz İzmir’deki belediye başkan adaylarıyla elbette ki karşılıklı bir rekabet içindeyiz. Bir tatlı yarışın içindeyiz ama mümkün mertebe birbirimizi incitmemeye özen gösteriyoruz. Ben şunu söylüyorum: İddia birisinin şeref ve haysiyetine tevcih edilmiş silaha dönüşmemelidir. Bunu ben o yönüyle yadırgarım. Sayın Oktay Vural İzmir’le ilgili söyleyecek bir kelamı olduğunda da onu telaffuz etmekten imtina etmeyecek bir makamın da sahibidir. MHP’nin aynı zamanda grup başkan vekilidir.


Programın ikinci bölümüne ise CHP ESKİŞEHİR Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Aydın Güngör katıldı. Güngöre’e ise Ömer Şahinl’le birlikte Bugün Gazetesi Ankara Temsilcisi Adem Yavuz Aslan ile Haberturk Ankara Haber Koordinatörü Faruk Demirel projelerini sordu.


CHP Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkan adayı Aydın Güngör, DSP’nin başkan adayı Yılmaz Büyükerşen’e CHP tarafından başkanlık teklifi gittiğini ama kendisinin söz verdiği halde gelmediğini söyledi. İşte detaylar…


Aydın Güngör:


Eskişehir’de CHP’yi kazanmaya oynayan bir siyasi parti olarak görmek lazım. Fakat içinde bulunduğumuz siyasi koşullar mahalli seçimlerde bir ikilem yarattı bizim kanatta. Uzun müddet çağrımızı değerlendiren Büyükerşen son noktada sırtını dönerek partiye gelmedi.


Ömer Şahin:


Yani söz mü vermişti partiye gelmek için?


Aydın Güngör:


Söz verip el sıkıştıktan sonra tamamen bireysel tercihleri. Ben şöyle yorumluyorum. Bir siyasi parti çatısı altında siyaset yapmak bir disiplin ister. İzlenebilirliği yüksek bir çalışma ister. Oysa Sayın Büyükerşen CHP çatısı altında denetlenmeyi, toplumla birlikte koşmayı, birlikte hizmet etmeyi yeğlemedi. O bireysel çalışmayı, kolektif çalışmaya tercih etti. Ben öyle anlıyorum.


Ömer Şahin:


Şöyle bir genel mutabakat mı vardı, yani örneğin DSP Ankara’da aday çıkarmadı. Sayın Karayalçın’ı destekleme kararı aldı. Eskişehir’de CHP aday çıkarmayıp destekleyecekti. Dışarıdan baktığımızda oyunbozan sanki CHP gibi görünüyor…


Aydın Güngör:


Bu söylemlerin hiçbirisi CHP kaynaklı değil. Bu DSP tarafından ifade edilmiş ve Eskişehir’de de Büyükerşen’e zemin hazırlamak için söylenmiş ifadelerdir. Bizim genel başkanımız partimizi temsil kabiliyeti olan tek insandır veya onunun görevlendireceği kadronun bu yönde hiçbir açıklaması yoktur. Ve genel başkanımız böyle günlük işlerle uğraşmaz, uğraşmamıştır. Bütün söylediği şey Eskişehir’de CHP çatısı altında tek parti olarak seçime girileceğini aylar önce açıkladı. Ancak çok genel tabirle mahalle baskısı var Türkiye’de, birleşin diye. Bu her siyasi partiyi etkilediği gibi CHP’yi de etkiliyor. Bu bakımdan ben partimin birleşme, buluşma, bir büyük güç olma konusunda Eskişehir’de gereken fedakarlığı yaptığını biliyorum. Maalesef sonuç alınamadı tabii.   


Haberi hazırlayan: Zeynep Zelan


 

MEDYA Kategorisindeki Diğer Haberler