YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
'Gündem Ankara' ve 'Sınırötesi' programları ödüle
'Gündem Ankara' ve 'Sınırötesi' programları ödüle
'Gündem Ankara' ve 'Sınırötesi' programları ödüle
28 Şubat 2008 / 19:43 Güncelleme: 29 Şubat 2008 / 00:00

Türk Dünyası Yazarlar ve Sanatçılar  Vakfı'nın  ''12'nci Türk Dünyasına Hizmet Ödülleri'' sahiplerini buldu. TÜRKSAV'IN geleneksel hale getirdiği törenin 12. yılında 12 kişi ve kuruluş ödüllendirildi. Kanala televizyonunun ilgiyle izlenen "Gündem Ankara" ve " Sınırötesi" programları da ayrı ayrı ödüllendirildi.


Türk dünyası'nın en özel ödülleri Ankara'da düzenlenen törenle sahiplerini buldu. Gecenin onur konuğu olan TBMM Başkanı Köksal Toptan, Türk dünyasına yönelik çalışmalar kapsamında Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün de yakın ilgisiyle ''Türk Dünyası Asamblesi'' kurmayı hedeflediklerini söyledi. TÜRKSAV Başkanı Yahya Akengin, titiz bir çalışma sonucu verilen geleneksel ödüllerin verilme gerekçelerini tek tek anlattı. Ödülleri ise Kazakistan'ın yerel giysisi çapan'ın hediye edildiği Meclis Başkanı Köksal Toptan dağıttı.


Türk dünyasına yaptıkları hizmetlerden ötürü bu sene ödüle, 6 ülkeden 12 yazar, şair, siyasetçi, gazeteci ve sanatçı layık görüldü. 12 kişi ve kuruluşun ödüllendirildiği törende Kanal A kürsüye iki kez çıktı.  Kanal A Genel Yayın Yönetmeni Alper Tan'ın hazırlayıp sunduğu " Gündem Ankara" ve Dr. Seyfettin Erol'un " Sınırötesi" programı, Türk Dünyasına hizmet ödülünü aldı. 


TÜRKSAV'ın geleneksel gecesinde her sene ödül dağıtan 9'uncu Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel bu seneki törene elde olmayan sebeplerden dolayı katılamadığını bildirdirirken ödül sahipleri bu yıl plaketlerini Meclis Başkanı Köksal Toptan'ın elinden aldı.  Bir çok eski siyasetçi ve yabancı konuğun da katıldığı gecede bir konuşma yapan Toptan, Türk dünyasına yönelik çalışmalar kapsamında Cumhurbaşkanı Gül'ün de yakın ilgisiyle ''Türk Dünyası Asamblesi'' kurmayı hedeflediklerini söyledi. Toptan Türk devletleri parlamento başkanları toplantısının da Haziran ayında gerçekleşeceğini açıkladı.


Tören, Türk Dünyası Hizmet ödülünü de alan sanatçı Esat Kabaklı'nın konseri ile sona erdi. Sanatçı türkülerini şehit aileleri için söyledi.

MEDYA Kategorisindeki Diğer Haberler