YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Gültekin Avcı'ya hapis istemi
Gültekin Avcı'ya hapis istemi
10 Eylül 2015 18:10
Yazar Gültekin Avcı hakkında köşe yazısında MİT Müsteşarı Hakan Fidan'a hakaret ettiği iddiasıyla 2 yıl 4 aya kadar hapis cezası istemiyle iddianame hazırlandı.

Eski Cumhuriyet savcısı ve yazar Gültekin Avcı hakkında köşe yazısında MİT Müsteşarı Hakan Fidan'a hakaret ettiği iddiasıyla "kamu görevlisine görevinden dolayı hakaret" suçundan 2 yıl 4 aya kadar hapis cezası istemiyle iddianame hazırlandı.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nca hazırlanan iddianamede, müşteki Hakan Fidan'ın avukatının, şüpheli Gültekin Avcı'nın 13 Temmuz tarihli Bugün gazetesindeki köşe yazısında, müvekkilinin itibarını zedeleyici ve küçük düşürme kastı ile hakaret suçunu işlediğine ilişkin suç duyurusu üzerine soruşturma başlatıldığı kaydedildi.

Şüphelinin ikametgahı olan İzmir'e ifadesinin alınması için başsavcılığa talimat yazıldığı ancak şüpheli Avcı'nın adreste bulunamadığı belirtilen iddianamede, suça konu yazıya da yer verildi.

Söz konusu yazıda müştekiye "hain" denilmek suretiyle tahkir ve tezyif edildiği ve kamuoyu önünde küçük düşürülmeye çalışıldığı kaydedilen iddianamede, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi ile Yargıtay yerleşik içtihatlarına göre, şüphelinin üzerine atılı suçu işlediğinin anlaşıldığı vurgulandı.

İddianamede, şüpheli Gültekin Avcı'nın "kamu görevlisine görevinden dolayı hakaret" suçundan 1 yıl 2 aydan 2 yıl 4 aya kadar hapisle cezalandırılması talep edildi.

İddianame, İstanbul Asliye Ceza Mahkemesine gönderildi. İddianamenin kabul edilmesi halinde şüpheli Avcı önümüzdeki günlerde hakim karşısına çıkacak.

MEDYA Kategorisindeki Diğer Haberler