YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Gülen'e 'hakim karşısına çıkarılsın' diyenler var
"Beraat eden bir kişinin dönmesinden korkmak yargılı infazdır"
Gülen'e 'hakim karşısına çıkarılsın' diyenler var
24 Nisan 2009 / 09:58 Güncelleme: 24 Nisan 2009 / 00:00

Akşam Gazetesi yazarı Serdar Turgut, Türkiye'nin, bulunduğu konumdan ileri gidebilmesi için cemaatlerle yüzleşmesi, anlamaya çalışması gerektiğini söylüyor.


Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ'un 'Bazı cemaatler' diyerek başladığı konuşmasını doğru bulmadığını anlatan Turgut, bazı kesimlerin Fethullah Gülen'e yönelik infaz girişimlerini de eleştiriyor: "Uzun yıllar yargılandı, beraat etti.


Hâlâ 'hâkim karşısına çıkarılsın' diyenler var. Eğer beraat eden bir adamın dönmesinden korkuyorsanız, bu yargılı infazdır."


Zaman'ın sorularını cevaplayan Serdar Turgut, Genelkurmay Başkanı'nın yaptığı konuşmanın, tehdit ve korkutma kültürünün yansıması olduğunu belirtiyor. Fethullah Gülen hareketinin Türkiye için önemli roller oynadığını vurgulayan Turgut, Genelkurmay Başkanlığı'nın Gülen hareketiyle diyaloğa geçmesinin de zorunlu olduğuna işaret ediyor: "Ordu, Türk halkının en güvendiği kurum. Gülen cemaati ise Türk halkının en fazla güvendiği sivil toplum yapısı. Bu iki kurumun bir araya gelmesi Türkiye'de mucizeler yaratır. En güvenilen iki kurum birbirine yaklaşırsa, o zaman güzel bir Türkiye'ye gidebiliriz. Yoksa gidecek yerimiz kalmayacak. Türkiye'nin ileri gidebilmesi için kurucu ideolojinin inançla yüz yüze gelmesi ve insanları koruma görevi üstlenen cemaatleri anlamaya yönelmesi lazım."


GÜLEN, ORTAK YAŞAMA KÜLTÜRÜ GELİŞTİRDİ


Serdar Turgut, laikliği, 'insanların nasıl düşüneceklerine, ne giyeceklerine, nasıl yaşayacaklarına karışmamak' şeklinde tanımlıyor. "Eğer bir insan cemaat içinde olmak istiyorsa, laiklikte bu da olacak." ifadesini kullanıyor. Turgut'a göre Fethullah Gülen, bu anlamda, modernleşmenin sonucu olarak ortaya çıktı: "Gülen cemaati, modernleştirmenin getireceği sorunları da çözücüdür. Gülen, Türkiye'deki ortak yaşayabilme kültürünü korumak için en önemli figürdür."


Geçmişteki yazılarında Fethullah Gülen'in ülkesine dönmesi gerektiğini ısrarla vurgulayan Serdar Turgut, Genelkurmay Başkanı'nın açıklamalarının ardından bu düşüncenin 'şimdilik ertelendiğini' belirtiyor. Gülen'in dönüşüne yönelik spekülasyonları ise eleştiriyor: "Bu insan yıllarca yargılanmış ve beraat etmiş. Eğer beraat eden bir adamın dönmesinden korkuyorsanız, bu yargılı infazdır. Yargısız infaz değil. O daha tehlikelidir. Hukuka rağmen infaz edilir çünkü. Hayatı boyunca provokasyonlara hedef oldu. Uzun yıllar yargılandı, beraat etti. Hâlâ 'hâkim karşısına çıkarılsın' diyenler var. Gülen'in dönüşünün hızlı olması önemli değil, doğru olması lazım. Ülkesinin iyiliği için doğruyu yapacağına inanıyorum. Genelkurmay'ın da bu gelişin doğru olması için çalışması gerekiyor."


Zaman
Savcı Frye;Gülen’in korunduğuna dair kanıt yok


Detay
Gülen: Hükümete karşı bazı hesaplar seziliyor


Detay


 


  

MEDYA Kategorisindeki Diğer Haberler