YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
“Görüş Farkı” programında, 12 Eylül darbesinin sır
“Görüş Farkı” programında, 12 Eylül darbesinin sır
“Görüş Farkı” programında, 12 Eylül darbesinin sır
09 Ekim 2008 / 18:24 Güncelleme: 09 Ekim 2008 / 00:00

Gazeteci Ömer Şahin’in hazırlayıp sunduğu Kanal a’daki “Görüş Farkı” programında, 12 Eylül darbesinin sır perdelerinden birisi daha aydınlandı. Cuntacılar, ihtilalden iki gün önce Başbakanlık ve bakanlıkları ‘teftiş’ için bölük komutanı görevlendirmiş. Teftiş görevini veren ise sonradan şüpheli bir uçak kazasında vefat eden Jandarma eski Genel Komutanı Eşref Bitlis Paşa. Görevlendirilen kişi de Şemdin Sakık’ı yakalayan emekli Albay Mithat Işık.


DEMİREL'İN KOLTUĞUNDA BİR ONBAŞI


12 Eylül 1980 günü Başbakanlığa giden Işık, makam odasına gidiyor ve bir gün önce Demirel’in oturduğu koltuğa oturuyor. Daha sonra o koltuğa hevesini alsın diye yanındaki ‘onbaşı’yı oturtuyor.


Görüş Farkı programına katılan Mithat Işık, darbe yapılacağının 11 Eylül günü saat 19.30’da kendilerine haber verildiğini söyledi. 12 Eylül günü saat 11.00’de emrindeki askerlerle birlikte iki gün önce gizlice teftiş ettiği Başbakanlığa gittiğini söyleyen Işık, o gün yaşananları Kanal a ekranlarında şöyle anlattı:


“12 eylülde başbakanlığı devralan bendim. Orada yaşlı bir adam vardı. ‘Komutanım hoş geldiniz; 60 ihtilalinde de ben buradaydım’ dedi. Hoş bulduk, dedim. Neresi başbakanın odası dedim. Gösterdi bana. 12 Eylül’de Başbakan’ın koltuğunda ilk oturan ben oldum. 5 dakika orada oturdum. Yanımda Mehmetçik vardı; onbaşı. Onu oturttum koltuğa. Sonra onu kaldırttım başçavuşum vardı onu da oturdum. Herkes hevesini alsın istedim.”
Programa Polis Akademisi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Önder Aytaç, Zaman Gazetesi Genel Yayın Müdür Yardımcısı Mehmet Kamış ve Emekli Albay Mithat Işık katıldı.


                                                                                                           (kanalahaber.com)

MEDYA Kategorisindeki Diğer Haberler