YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Gezi vandallığının bir yıllık medya serüveni!
Geçtiğimiz sene ağaç bahanesiyle başlayan fakat daha sonra meselenin ağaç olmadığı anlaşılan Gezi olaylarının son bir yıl içerisinde hangi gazete ve televizyonda daha geniş yer bulduğu açıklandı.
Gezi vandallığının bir yıllık medya serüveni!
31 Mayıs 2014 / 18:17 Güncelleme: 31 Mayıs 2014 / 18:17

Medya Takip Merkezi (MTM) Gezi olaylarının 1 yıllık medya yansımalarını analiz etti... 25 Mayıs 2013 – 31 Mayıs 2014 tarihleri arasındaki yazılı basın ve TV yayınları incelendiğinde, gazeteler arasında olay ile ilgili haberlere en fazla alanı Milliyet Gazetesi’nin ayırdığı, TV kanalları arasında en uzun süreli yayını da CNNTürk'ün yaptığı ortaya çıktı. MTM'nin yazılı basın araştırmasına göre; Milliyet Gazetesi, Gezi olaylarına bin 69 tam sayfalık yer vererek listede birinci oldu. Cumhuriyet Gazetesi de olaylara bin 3 tam sayfalık yer ayırdı.

Gezi olaylarını adet bazında en çok haber yapan gazete 3 bin 589 adet haber ile Cumhuriyet Gazetesi oldu. Eylemleri en fazla konu alan bir diğer gazete 3 bin 239 haber ve yazı ile Milliyet Gazetesi oldu. Milliyet Gazetesi’ni 3 bin 140 haber ile Hürriyet Gazetesi izledi.

Medya Takip Merkezi (MTM) araştırmasında, Gezi olaylarını en çok konu edinen TV kanallarını da adet ve süre bazında ele aldı. Araştırma sonuçlarına göre; süre bazında Gezi Parkı protestolarına en fazla yer veren TV kanalı, 1 milyon 842 bin 965 saniye ile CNNTürk kanalı oldu. CNN Türk’ü 1 milyon 602 bin 182 saniye ile A Haber izledi. Araştırma sonuçlarına göre; olayları adet bazında en çok ele alan kanal ise 6 bin 649 adet ile CNNTürk oldu. Gelişmeleri yakından takip eden bir diğer TV kanalı 5 bin 836 adet ile STV Haber oldu. NTV de, konuyla ilgili 5 bin 688 haber yayınlayarak, olayları en çok ele alan kanallar sıralamasında 3. sırada yer aldı.

MEDYA Kategorisindeki Diğer Haberler