YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Gazetesine mescit açılmasını istedi
Gazetesine mescit açılmasını istedi
05 Ağustos 2009 15:02
Hangi gazetelerde mescit var?

Akşam yazarı Nagehan Alçı, Sabah'ta mescit açılmasını  sitelerin "flaş" haber olarak vermesini eleştirdi.


Bunun "yandaş"laşma tezini güçlendiren bir gelişme olarak sunulmasından rahatsız olan yazar Alçı, mescit bulunan gazeteleri de araştırdı.


Nagehan Alçı'nın yazısının bir bölümü:


Sabah Gazetesi'nin içine bir mescit açılmış. Önceki gün bunu bazı medya siteleri 'flaş' haber olarak verdiler. Burada işi haber haline getiren, mescidin Sabah'ta açılmış olması malum. Bu, 'yandaş'laşma tezini güçlendiren bir gelişme gibi sunuluyor. Öyle mi hakikaten?


Öncelikle 'hangi gazetede mescit var?' sorusunun cevabını bulmak için teker teker gazete santrallarını aradım. Ancak sorunun cevabını almak pek kolay olmadı. İstisnasız hepsinde şüpheli bir 'bu bilgiyi neden öğrenmek istiyorsunuz?' tepkisiyle karşılaştım. Düşünsenize, öyle bir ülkede yaşıyoruz ki, mescit olup olmadığını sormak devlet sırrı sormak muamelesi görüyor.Yeni Şafak'ta, Vakit'te, Zaman'da ve Star'da varmış. Hem de uzun zamandır.  Bu, haber değeri taşımıyor tabii. Ne de olsa onlar 'yandaş'. Ama bunlara karşı Yeni Çağ'da da varmış. Yeni Çağ dini ve milli  hassasiyetleri yüksek olanların hazırladığı bir gazete ama yandaş olmaktan kat be kat uzak.


BODRUM KATTA NAMAZ


Sonra Doğan Grubu gazetelerini aradım. Santrala 'Binanızda mescit var mı?' diye sorunca 'Kesinlikle yok efendim!' cevabını aldım. (Yok ve bundan gurur duyuyoruz. Biz çağdaşız!) tonu. Bununla da yetinmedim. Bizdeki durumu merak ettim. AKŞAM Yayın Grubu'nun binasında da mescit yokmuş ama bazı çalışanlar (çaycılar ve kat görevlileri) bodrum kattaki bir boşlukta kılıyorlarmış namazlarını.


Doğan Grubu'ndakiler ne yapıyorlar, bilmiyorum. Ya onlar da bir ücra köşe buluyorlar ya da 'Allah affetsin' deyip araziye uyum sağlıyorlar. Sonuçta ortada talep edilmesi inanç özgürlüğü açısından son derece normal olan bir durum var: Ezici çoğunluğu Müslüman olan işyerlerinde ibadet etme hakkı. (Çoğunluk olmasalar bile aynı talepte bulunmaya hakları var) Ha, şimdiye kadar bu hak için sesini yükselten olmamış. Asıl haber olan bu. Yani Sabah'ta mescit açılması değil, bugüne kadar açılmamış olması haber. Ve de ülkenin en çok gazeteci çalıştıran kurumlarında da hala olmaması.


YAZININ TAMAMI İÇN TIKLAYIN


 

MEDYA Kategorisindeki Diğer Haberler