YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Ergenekon’da ikinci aşamaya geçildi
Ergenekon’da ikinci aşamaya geçildi
Ergenekon’da ikinci aşamaya geçildi
24 Mart 2008 / 18:39 Güncelleme: 25 Mart 2008 / 00:00

Görüneni görmemek artık imkansız. Sadece görmek istemeyenler ve kafasını kuma gömenler bu sonuçlara ulaşmaz. Ergenekon’un aslında ne kadar göz önünde bir oluşum olduğunu, çok derinlere inmeden herkesin hakkında bir şeyler bilebileceğini daha çok ortaya çıkarıyor Kanal A Televizyonu Haber Müdürü Serdar Ermiş’in bu yazısı:


 


Ergenekon’u görmek


Gelişmeleri alt alta sıralayalım… 


-Danıştay’a saldırı düzenlendi.. 


-Cumhuriyet gazetesi’ne 3 el bombası atıldı. 


-Ümraniye’de Cumhuriyet Gazetesi’ne atılanlarla aynı seriden, 30’luk kasada 27 el bombası bulundu. 


-Cumhuriyet Gazetesi ve Danıştay’a yönelik saldırıların aynı merkezden yönetildiği ortaya çıktı. Davalar birleştirildi. 


-Ergenekon operasyonunda birinci aşama. Veli Küçük, Muzaffer Tekin ve Zekeriya Öztürk gibi isimler tutuklandı. 


-Ak Parti hakkında kapatma davası açıldı. 


-Ergenekon’da ikinci aşamaya geçildi. Doğu Perinçek tutuklandı. Kemal Alemdaroğlu ve İlhan Selçuk adli kontrol altına alındı. 


-Bilgisayarlardan, kapatma davası başvurusundan iki gün önce kaydedilmiş iddianame örneği ve Başsavcı Yalçınkaya’nın odasının işaretlendiği Yargıtay krokileri ele geçirildi.


 

Görüneni görmemek artık imkansız


Hiçbir şeyden haberi olmayan birini getirin. Yukarıdaki maddeleri okutun. İsimlerin kim oldukları ve hangi görüşleri savundukları hakkında bilgi verin. Olayları ve isimleri karşılaştırdığında ulaşacağı sonuçlar işlerin içyüzünü bilenlerinkinden farklı olmayacaktır. 


Görüneni görmemek artık imkansız. Sadece görmek istemeyenler ve kafasını kuma gömenler bu sonuçlara ulaşmaz. Nedir bunlar? Sıralayalım…


-Ergenekon, devletten çaldığı 30 el bombasından 3’ünü Cumhuriyet Gazetesine attı. Daha sonra da Danıştay’a saldırı düzenledi. 

-Ergenekon, Milliyetçilik, Komünistlik, Ulusalcılık ve Laikliği çıkarları için kullanıyor. 


-Tutuksuz yargılanacak olan ve yurt dışına çıkış yasağı konan İlhan Selçuk, imtiyaz sahibi olduğu gazeteyi bombalayanlarla aynı safta. 


-Ergenekon’un görevi birilerinin istediği gibi davranmayan iktidarları alaşağı edecek planları yapmak ve uygulamaya koymak. 


-Ak Parti’ye kapatma davası açarak ekonomik kriz çıkarmayı amaçlayan Ergenekon, son darbeyi Yargıtay’a veya Abdurrahman Yalçınkaya’ya yapılacak bir saldırıyla indirmeyi planlıyordu.


 

Halk artık kanmıyor


Türk halkı, kamufle edildiği için daha önceki olaylarda bu sonuçları çıkaramazdı. Ama artık çıkarabiliyor. Neyi kimin neden yaptığını görebiliyor. Hatta daha önceki faili meçhuller, saldırılar ve cinayetlere de bu perspektiften bakınca kafasında gerçekler canlanıyor.


Dolayısıyla halk artık kanmıyor. Saflar da böylece daha da netleşiyor. Kim Ergenekon’a sahip çıkıyor, soruşturmayı görmezden geliyor, unutturma çalışıyor, “Bundan bir şey çıkmaz” mantığıyla yaklaşıyorsa bilin ki ya çok saf, yada masum değil. Çünkü 2 gün önce kapatma davası açan başsavcı için “Yargı bağımsızdır, Savcı görevini yapmıştır, hukuka saygılı olun” deyip 2 gün sonra sanki Ergenekon’daki savcı değilmiş gibi şüpheyle yaklaşılması hiç doğal değil. Ama olaylar çok yakın aralıkla gerçekleştiği için Ergenekon savcısına -kendilerince- gerektiği kadar eleştiri yapamadılar. “Hukuka saygılıyız” deyip eleştirilerinin başına “ama” kelimesini koymak zorunda kaldılar...

 

Peki şimdi sıra kimde?


Çoğu kişinin merakını celbediyor bu soru. Kimi SD veya DS diye şifreliyor. Kimi Doğan Grubu diyor, Kimi rektörler diyor, kimi Tuncay Özkan’da ısrarcı… İsimler farklı ama şu konuda herkes hemfikir; öncekilerden daha fazla ses getirecek bir isim olacak. Böyle olursa savcılar piramidin basamakları gibi zirveye doğru tırmanıyor demektir. 

Daha kaç basamak ortaya çıkar, veya savcılar kaçıncı basamağa kadar çıkabilir onu zaman gösterecek.

MEDYA Kategorisindeki Diğer Haberler